Na prvý pohľad sa Pilatesova metóda môže zdať jednoduchá. Keďže sa často cvičí v ľahu alebo v sede, povieme si, že to môžeme zvládnuť ľavou zadnou. Nie je to však celkom pravda. Zapája totiž partie tela, o ktorých sme vo veľa prípadoch ani nevedeli. Základom Pilatesovej metódy je práca s hlbokým stabilizačným systémom trupu a korekcia postoja a pohybu. „To jej jeden z dôvodov, prečo Pilates často nefunguje v skupinovom cvičení. Každý z nás je totiž jedinečný - rečou svojho tela, pohybom, správaním v priestore,“ hovorí Monika Klenková z rehabilitačného centra Moon. Preto platí, čím menej ľudí – tým lepšie.
Počet cvičiacich však závisí od ich požiadaviek, ako aj od cvičiteľa. Pilates zlepšuje pružnosť, držanie tela, koordináciu, ako aj silu a rozvíja nielen fyzickú, ale aj psychickú kondíciu cvičiaceho. Metóda má šesť základných princípov, a tými sú koncentrácia, centrum, dýchanie, kontrola, plynulosť, presnosť. Všetky by pritom súčasne mali fungovať v každom cviku. Dôležitou súčasťou je nastavenie panvy, spôsob dýchania a napokon precízne a plynulé cvičenie. „Klient sa naučí nielen počúvať telo, ale postupným opakovaním správnej pohybovej sekvencie sa naučí pracovať úsporne,“ vysvetľuje Monika Klenková.
Pomalá gymnastika
Pilatesova metóda sa zväčša cvičí na podložke, môžu sa pri nej používať aj rôzne cvičebné pomôcky. Vo všeobecnosti ovplyvňuje držanie tela a formuje postavu. „Tým, že pracuje so svalmi do hĺbky, pripraví organizmus na rôzne druhy športu a záťaže. Navodí správny spôsob dýchania, čo zlepšuje zásobovanie buniek kyslíkom, čiže v konečnom dôsledku ovplyvní i funkciu vnútorných orgánov.“ Hovorí sa o takzvanej pomalej gymnastike, lebo všetky cviky sú komplexné a združujú základné princípy Pilatesovej metódy. Učíme sa istý pohyb, ktorý môžeme použiť v každej situácii počas dňa. „Tam, kde si to môžeme dovoliť, zrýchľujeme tempo cvičenia a primerane i záťaž, takže si prídu na svoje i športovci, zvyknutí dať si do tela. Podstatné je, aby všetky pohyby boli kontrolované, zohľadňovali postavenie jednotlivých kĺbov a zapojenie hlbokých svalových štruktúr. Čo je ešte podstatný rozdiel oproti iným posilňovacím cvičeniam, v Pilatesovej metóde sú svaly namáhané v permanentnom ťahu, takže postupne získajú potrebnú silu a štíhlu postavu.“
Pre tehotné ženy aj pre deti
Systém Pilates Medical je určený doslova pre všetkých bez obmedzenia veku. Vďaka individuálnemu prístupu sa prispôsobuje aktuálnemu stavu organizmu a momentálnym potrebám každého z nás. „Cvičiť môžu napríklad aj tehotné ženy. Pre ne je vhodné použitie pomôcok – fitlopty a magického kruhu. Zlepší sa kvalita práce brušného svalstva, dýchania, držania tela. Telo gravidnej ženy bude lepšie prispôsobené i na popôrodné obdobie.“
Deti je vhodné zaradiť do programu hneď, ako sú schopné vnímať svoje telo a cielene s ním pracovať. Najlepší vek je okolo ôsmeho roku života. Pilates pre deti je hravejší, pestrejší a používajú sa pri ňom farebné pomôcky a balančné plošiny. Opäť sa však musia zohľadniť aktuálne potreby vyvíjajúceho sa a rastúceho organizmu.
„Pilates Medical cvičia aj mnohí ľudia so zdravotnými ťažkosťami. Na poškodenie platničiek dnes už pomaly trpí každý druhý človek. Vyžadujú si individuálny prístup, znalosť tohto problému a jeho úskalia.“ Pri ťažkostiach s kĺbmi, ako sú bedrový alebo kolenný, závisí vhodný postup od stupňa poškodenia. „Pilates Medical systém zohľadňuje aktuálne postavenie v kĺbe a tomu sa snaží prispôsobiť prácu okolitých svalových štruktúr. Ideálne pri týchto ochoreniach je cvičenie na strojoch s pružinovou záťažou, ktorá zaťaží kĺb menej a zároveň zlepší jeho stabilizačnú funkciu.“
Cvičenie Pilatesovou metódou trvá zväčša päťdesiat minút až hodinu. „Väčšina klientov nás navštevuje približne dvakrát týždenne. Už po prvej hodine klient zistí, že inak vníma svoje telo. Obyčajne po desiatich lekciách zmení držanie tela, dýchanie a mizne pocit únavy. Partie tela, na ktoré sa zameriame, sa zoštíhlia. Všetko, samozrejme, závisí od spolupráce a vôle klienta čosi so sebou urobiť,“ uzatvára Monika Klenková.
Ako vznikol?
Otcom metódy je Joseph Hubertus Pilates, ktorý sa narodil v roku 1880 a v mladosti trpel mnohými zdravotnými problémami. Tie ho motivovali k športovým aktivitám, neskôr vďaka ustavičnému zdokonaľovaniu sa a svojej vynaliezavosti rozpracoval novú metódu cvičenia. S manželkou mal v New Yorku pôvodné Pilates Studio, ktoré navštevovali najmä tanečníci, ale i niektorí športovci. Významnejšie sa však metóda nerozšírila. Až po jeho smrti, v 80. rokoch 20. storočia, popularita Pilatesovej metódy výrazne stúpla. Len v Amerike je v súčasnosti registrovaných viac ako 13 000 inštruktorov. Postupne sa dostala aj na Slovensko, kde sa pod kontrolou lekárov a fyzioterapeutov rozvíja ako systém Pilates Medical, ktorý je obohatený o poznatky z vývojovej kineziológie. Zaoberá sa kvalitou pohybového vývoja a zákonitosťami postupného zaraďovania svalových skupín do pohybových reťazcov. Metóda sa tak stala dostupnou aj pre ľudí s problémami s kosťami, svalmi a kĺbmi.
Niektoré z centier
Moon – Súkromné rehabilitačné centrum, Hraničná 24/A, Bratislava 53 63 38 54
H-FIT – športovo relaxačné centrum, Gercenova 8/F, Bratislava, 02/63 45 16 89
A 4 Sport club – Americká tr. 11, Košice, 055/63 64 709
Europa Fitnessclub, s.r.o. – Na Troskách 25, Banská Bystica, 048/41 63 746
Fitnescentrum Dr. Rimana – Kuzmányho 8, Pezinok, 033/64 02 377o
Autor: SME ženy, 10/2007