
... nám škŕka v žalúdku?
Lekárka vysvetľuje, že škŕkanie vzniká vplyvom prelievania obsahu žalúdka, pri nadmernej tvorbe štiav a žalúdočnej kyseliny a takisto po konzumácii niektorých jedál alebo pri pocite hladu.
... nám píska v uchu?
Tieto problémy môžu byť prechodné, napríklad pri nachladnutí, zvýšení krvného tlaku, zmene polohy hlavy, vplyvom zmeny vonkajšieho tlaku. Takisto pri ponáraní alebo iných športoch, kde je vyvíjaný priamy tlak na hlavu. „Môže však byť sprievodným javom ochorenia ucha a rovnovážneho aparátu,“ varuje lekárka.
... keď nám stŕpne noha alebo ruka?
Tŕpnutie v končatinách môže podľa lekárky signalizovať nedostatok vitamínov skupiny B a magnézia. Treba však upriamiť pozornosť aj na iné príznaky - miesto tŕpnutia či dĺžku trvania. „Tŕpnutia často sprevádzajú ochorenia chrbtice, nervovej sústavy, zápalové ale
aj psychické ochorenia.“
... nás niečo svrbí?
Svrbenie je častým sprievodným javom mnohých kožných ochorení. „Záleží na ostatných príznakoch a na iných údajoch, napríklad, či je prítomná aj vyrážka, začervenanie, lokalizácia svrbenia a podobne. Svrbenie môže vyvolať napríklad aj užívanie niektorých liekov, alergická anamnéza, kontakt s rôznymi látkami či rastlinami. Môže však byť aj sprievodným javomplesňových kožných alebo kvasinkových ochorení,“ hovorí lekárka.
... máme štikútavku?
Tento jav vzniká náhlym stiahnutím bránice s reflexným uzáverom hlasiviek. „Štikútavka môže mať pôvod lokálny, napríklad pri chorobách žalúdka, pečene, pažeráka, pľúc, prietržiach v danej oblasti a podobne alebo pôvod centrálny, napríklad pri zápaloch mozgových obalov, mozgu, cievnych príhodách, ochorení obličiek, alkoholovom opojení, vplyvom liekov a drog, alebo psychický pôvod,“ vysvetľuje Plšeková. Väčšinu ľudí však najčastejšie prekvapí takzvaná prechodná štikútavka, ktorá je podľa lekárky častá, bežná a vzniká po náhlom roztiahnutí žalúdka nad bránicu, po vypití studeného nápoja, alkoholu či zjedení korenistých jedál.
... kýchame?
To je jeden z najčastejších príznakov akútnej infekcie dýchacích ciest alebo alergického ochorenia. „Treba sa riadiť určitými znakmi, napríklad dlhotrvajúce, opakujúce sa sezónne kýchanie poukazuje skôr na alergiu,“ hovorí odborníčka.
... máme kŕče v nohách, lýtkach, chodidlách a podobne?
Kŕče v nohách, podobne ako tŕpnutie môžu mať podľa doktorky neurolgický pôvod, najčastejšie spojený s problémami chrbtice. „Ale sprevádzajú aj ochorenia ciev dolných končantín, napríklad kŕčové žily, ktoré spôsobujú kŕče najmä v noci. Určite je potrebné lekárske vyšetrenie.“
... máme tik v oku?
Tik v oku má podľa lekárky najčastejšie psychogénny pôvod. Je častý pri preťažení očí, keď pracujeme pri zlom osvetlení alebo veľmi dlho pred počítačovou obrazovkou, keď ide o prejav vyčerpania. „Často signalizuje aj nedostatok niektorých vitamínov. Zväčša pomôže magnézium a tiamín.“
Autor: Eva Miklánková, SME ženy, 9/2007