SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

LG SteamWash - para ktorá „zatočí“ so špinavou bielizňou

Práčka vybavená systémom parného prania je malý zázrak. Minie menej energie a vody ako tradičné práčky a pri praní zbaví silou pary vašu bielizeň intenzívneho znečistenia bez toho, aby ste ju museli nosiť do práčovne. Dokáže i iné kúsky – za 20 minút oživ

+ sila parného cyklu
+ inteligentné ovládanie
+ výkonný Direct Drive motor
- malý otvor pre vkladie bielizne

í košeľu či blúzku, aby ste mohli okamžite vyraziť do mesta v tom, čo radi nosíte. Vôbec nevadí, že ste v nej včera preflámovali celý večer v zafajčenom bare. Para je mocnejšia.


Ak sa spojí tichý výkonný motor s bubnom pre 8 kilogramov bielizne, systémom priameho ostrekovania, výrobníkom pary a inteligentným ovládaním, vznikne práčka ktorá vás zbaví starostí. Keďže sme chceli vedieť čo je „vo veci“, rozhodli sme sa práčku s modelovým označením WD-14379FD otestovať u nás v redakcii, aby sme sa s vami mohli podeliť o skúsenosti.

Farba jej pristane
Vínovočervená metalíza s lesklými striebornými a chrómovanými časťami dodáva odvážnemu dizajnu jedinečný ráz, ktorý dokáže rozžiariť nejednu kúpeľňu. I v malých priestoroch dokáže odrážajúce sa svetlo vytvoriť osobnú pohodovú atmosféru a upozorniť na to, že máte pred sebou spoločníka, na ktorého sa môžete spoľahnúť. Nič vám však nebráni v tom, aby ste siahli po neutrálnom bielom či decentnom čiernom variante. Červená jej však pristane.

Rozmery sa držia tradičných štandardov, aby ste nemali problém s umiestňovaním v panelákových bytoch. Pri 60 centimetrovej šírke môžete počítať so 64 centimetrovou hĺbkou a 84 centimetrovou výškou, takže práčka si nájde svoje miesto pokojne aj pod pracovnou doskou kuchynskej linky. Nastavovateľné nožičky umožňujú v rozpätí niekoľkých centimetrov upraviť výšku podľa potreby, pri prenášaní a umiestňovaní sa však trochu zapotíte.

Pri 64 kilogramovej hmotnosti by nebolo na škodu, ak by sa na bočných stranách nachádzali rukoväte pre jednoduchšie prenášanie. Nielenže by ste získali lepšiu manévrovateľnosť pri prechode cez úzku 60 centimetrovú kúpeľnovú zárubňu ale uľahčili by ste si aj údržbu podlahy pod práčkou. S vynáškou do bytu problém nie je – kartónová krabica sa vojde do výťahu, rukoväte v kartóne však opäť chýbajú.

Napojenie je bezproblémové
V dodávke nájdete všetko potrebné pre sprevádzkovanie. S minimom bežného náradia dokážete pripojiť vypúšťaciu hadicu k odpadu a prívod vody. Napúšťacia hadica je vybavená ochranným systémom, takže sa nemusíte obávať jej prasknutia. Možné problémy sú indikované vizuálne, nezaškodí z času na čas skontrolovať situáciu.

Ešte predtým, ako umiestnite práčku na finálne miesto, dôležité je pomocou priloženého kľúča demontovať štvoricu prepravných poistiek ktoré fixujú bubon v nulovej pozícii. Rovnakým kľúčom nastavíte nožičky tak, aby práčka pevne stála na vymedzenom mieste. Obmedzí to jej hlučnosť a vibrácie. Ak je podlaha drevená, mali by ste použiť na nožičky gumové návleky.

Priestorný bubon je jemný k bielizni
Antikorový bubon je navrhnutý tak, aby bielizeň nadmerne neopotrebovával. Jeho objem je dostatočný na to, aby doň vošlo 8 kilogramov bielizne, takže môžete počítať s úsporou času pri praní. Môže sa vám zdať že ak ste doposiaľ vystačili s práčkou pre 5 kilogramov bielizne, väčšia je zbytočným luxusom. Opak je však pravdou. Zistíte to už pri prvom praní posteľnej bielizne či prikrývok. Vďaka veľkému bubnu sa rozmerné kusy omnoho lepšie vyperú i vyplákajú.

Bubon je vybavený 29 cm vkladacím otvorom, čo pri 8 kilogramovom objeme neposkytuje až také pohodlie, ako by ste očakávali. Pri vkladaní suchej bielizne vám to je jedno, ak však budete po jednom kuse vyberať mokré oblečenie, zistíte že by to mohlo byť i lepšie.

Na jednu drobnosť však výrobca zabudol. Keďže pri praní sa používa i para, sklený priezor sa dokáže zohriať na vysokú teplotu a nič nebráni tomu, aby ste sa na skle popálili. Ochranné plastové čelo by rozhodne zvýšilo bezpečnosť tam, kde sa pohybujú zvedavé deti.

Motor s priamym pohonom má výhody
Aby mala práčka vysoký výkon pri odstreďovaní a bežala čo najtichšie, vybavená je motorom Direct Drive. Ten je priamo osadený na bubne práčky, aby vytváral rotačnú silu presne tam, kde je potrebná. Z hry vypadáva remenica ktorá je príčinou nepríjemného hluku a vibrácií, menej častí znamená i menej možností zlyhania.

Motor je vybavený elektronickým riadením a preto dokáže odhadnúť, aký objem bielizne ste naložili do bubna. Vďaka tomu dokáže práčka prispôsobiť dĺžku pracieho cyklu a spotrebu vody tak, aby ste dosiahli úsporu. Elektronické riadenie má i ďalšie výhody – motor neobsahuje mechanické časti ktoré sa časom opotrebovávajú a dokáže efektívne riešiť situácie, keď sa bielizeň nerovnomerne rozložila v bubne.

Technickými detailmi si hlavu nezaťažujte. Jediné čo si všimnete je, že práčka je pri praní až podozrivo ticho – a to i pri intenzívnom odstreďovaní pri 1400 otáčkach za minútu. Nočné pranie už nemusí byť pre susedov nepríjemnou záležitosťou.

Priame ostrekovanie je polovicou úspechu
Aby bolo možné efektívne rozpustiť prací prostriedok a dopraviť ho do všetkých záhybov tkanín bez nadmernej spotreby vody, prací mechanizmus využíva priame ostrekovanie. Tryska poháňaná obehovým čerpadlom je umiestnená v čelnej časti nad bubnom a neustále ostrekuje vodou s pracím práškom vašu bielizeň.

Chod „ostrekovača“ je absolútne tichý a jeho činnosť môžete sledovať. Možno sa vám bude zdať že v bubne je príliš málo vody a bielizeň sa nemá kde namočiť, tajomstvo však spočíva práve v tom, že cirkulujúca voda prichádza zhora a tak sa môže bielizeň lepšie rozmotávať a otáčať pri rotovaní bubna. Sprchovanie sa používa i v režime plákania, takže účinnosť je vysoká.

Čím menej vody práčka potrebuje, tým menej energie minie na jej ohrev. Na kilogram bielizne jej stačí v tomto prípade iba 7 litrov, čo je približne o dva litre menej, ako je zvykom.

Parná tryska dopĺňa čistiaci tandem
Sila pary dokáže na želanie nahradiť predpierku a použiť ju môžete pri rôznych teplotách prania. Zabudovaný výrobník pary pomocou vykurovacieho telesa vyrobí intenzívnu paru, ktorá tryskou putuje do vnútorného priestoru bubna. Tam sa postará nielen o dezinfekciu bielizne či čistenie bubna, ale i o to, aby sa pri vysokej teplote uvoľnili škvrny a nečistoty, ktoré ste v minulosti pri nižších teplotách nevyprali.

Nikdy však netreba zabúdať na to, že škvrny organického pôvodu treba pri prvom pokuse prať pri teplotách do 40 °C. Para by mohla škvrnu zafixovať podobne ako žehlička. Jej teplota presahuje hranicu 100 °C – takúto teplotu vám neponúkne pri praní žiadna iná práčka – iba parná.

Para nemusí byť vzhľadom na vysokú vlhkosť vnútorného priestoru vždy zreteľne viditeľná. Ak však odmeriate teplomerom teplotu skla dvierok, zistíte že teplota sa šplhá intenzívne nad hranicu vyvárky. Parný cyklus je možné aktivovať takmer pri všetkých pracích programoch ako doplnok namiesto predpierky.

Sila pary zregeneruje oblečenie
Paru však môžete použiť i samostatne mimo hlavného prania. Ak sa obmedzíte na 1 až 3 kusy oblečenia, dokážete ju využiť na to, aby ste v priebehu dvoch desiatok minút zbavili košele, blúzky či tričká s podielom syntetických vlákien pachov, potu a dokrčenia. Intenzívny parný kúpeľ tkaninu vyrovná a oživí ju tak, ako by ste ju vyprali – nečakajte však že odstráni i nečistoty a škvrny.

Po parnom cykle oblečenie necháte vychladnúť a môžete si ho po niekoľkých minútach okamžite vyzliecť. Pri expresnom čistení vypadol z hry prací prášok i voda, takže nazbieraná para sa rýchlo z vlákien vytratí a vy v lete kvôli jednej košeli nemusíte spúšťať pranie. Pri experimentovaní z touto funkciou nás príjemne prekvapilo, že si para poradí i zo zápachmi z cigariet či kuchynského vyprážania. Expresná rýchločistiareň je vždy pripravená na použitie.

Doplnkové funkcie navolíte rýchlo
Pri praní môžete počítať i s ďalšími doplnkovými funkciami. Režim intenzívneho prania predĺži čas a navolí špeciálny program otáčania bubna, ktorý sa postará o to, aby sa bielizeň intenzívnejšie poprevracala. Do hry vstupuje popri tradičnej chémii i intenzívnejší mechanický pohyb, takže dokážete vyhrať i zápas nad montérkami či detským oblečením znečisteným od blata a piesku.

Ak sa vyhýbate žehleniu alebo sa vám nechce zápasiť s nakrčenou tkaninou, režim zabraňujúci pokrčeniu prerušuje prací, plákací a žmýkací cyklus tak, aby pomalé otáčky bubna bielizeň rozmotali a uvoľnili ju. Osvedčilo sa nám používať tento režim pri každom praní i napriek tomu, že o niekoľko minút predĺži pranie.

Ak máte alergiu na pracie prášky alebo chcete pre malé deti to najlepšie, využiť môžete i režim plákania so zdravotníckou starostlivosťou, ktorý zaistí vyššiu efektívnosť plákania pre čistejšiu bielizeň. Tento režim môžete s úspechom použiť i pri extrémne jemných tmavých tkaninách, aby ste mali istotu že ich jemná štruktúra bude obsahovať po vypratí zvyšky pracieho prášku.

Ovládací panel je prehľadný
S touto práčkou sa vďaka prehľadnému ovládaciemu panelu a veľkému displeju zoznámite rýchlo i bez toho, aby ste sa museli prelistovávať mnohostranovým manuálom. Komunikačný jazyk si navolíte pri prvom spustení, takže práčka s vami bude komunikovať v slovenčine i napriek tomu, že potlač gombíkov je anglická. Pri každom zatlačení sa navolená funkcia zobrazí i na displeji, takže viete čo ste nastavili.

Rotačný volič s podsvietením pomôže pri výbere režimu prania a zopár doplnkovými tlačidlami navolíte doplnkové funkcie, teplotu a rýchlosť odstreďovania. Stavový displej vás bude priebežne informovať nielen o tom ktorá činnosť momentálne prebieha, ale i o tom, koľko času zostáva do konca prania. Na odhadovaný čas sa môžete spoľahnúť, zájsť však môžete i ďalej.

Vo forme doplnkového príslušenstva je možné prikúpiť si k práčke komunikačný modul s displejom, ktorý zapojíte do ľubovoľnej zásuvky v dome. Kým práčka bude prať v hospodárskej miestnosti v suteréne, vy budete v obývačke na displeji vidieť, ako pranie prebieha.

Je to praktické i preto, že máte kontrolu nad odloženým štartom, práčka vám dokonca zobrazí i informácie o možných problémoch. Odhalí zastavený prívod vody, upchatý odpad i preťaženie motora.

9 programov pre rôzne príležitosti
Okrem už spomínaného režimu regenerácie bielizne parou si môžete priamo navoliť programové cykly pre rôzny druh bielizne. K dispozícii je režim bavlna, syntetika, jemná bielizeň, ručné pranie/vlna, prikrývky/deka, rýchle 30 minútové prepranie, ako aj starostlivosť o detskú bielizeň a samostatný cyklus pre doplnkové plákanie a odstreďovanie.

Nemusíte sa vyznať v nekonečných skratkách typu A-B-C-D-E..., zrozumiteľne sa dopracujete vždy k tomu, čo potrebujete vedieť. Ak sa použitie niektorej doplnkovej funkcie k danému režimu nehodí, práčka vás na obmedzenie upozorní a nepovolí vám funkciu aktivovať. I keď je stredobodom komunikácie displej, jednoduché predvoľby sú indikované podsvietením tlačidla, aby ste si nekomplikovali život.

Odložený štart trpí tradičným nedostatkom, s ktorými sa môžete stretnúť i pri iných elektronicky riadených práčkach. Po výpadku napájania sa naprogramovanie zruší a pranie sa nespustí. Zaujímavosťou je, že nastavená doba odkladu je vlastne časovým limitom, ktorý určuje kedy má byť bielizeň pripravená na vyvešanie. Ak nastavíte ľubovoľný čas z rozsahu od 3 do 19 hodín, znamená to že po jeho uplynutí môžete ísť bielizeň vyvešať.

Plákanie pod kontrolou
Ak si extrémne potrpíte na to, aby bola bielizeň intenzívne vyplákaná, môžete v dvoch doplnkových stupňoch zvýšiť efektívnosť pridaním ďalších plákacích cyklov. Ide o doplnok k zdravotníckej starostlivosti o odevy, práčka si i pri obyčajnom nastavení poradí s tým, aby na bielizni nezostávali škvrny od zle vyplákaného pracieho prášku.

Ak máte nepredvídateľný denný režim a nie vždy stihnete bielizeň vyvešať bezprostredne po vypratí, môžete povoliť režim v ktorom sa prací cyklus po poslednom plákaní preruší. Znamená to že bielizeň zostane namočená vo vode aby sa farby medzi jednotlivými kusmi nepretláčali. Kedykoľvek po stlačení tlačidla pre pokračovanie sa uskutoční žmýkanie a vy môžete vyvešať odevy bez toho, aby zostali dlhé hodiny vlhké uzavreté v bubne.

Praktický pomocník sa nezaprie
Pri mesačnom testovaní v redakcii sa ukázalo, že LG SteamWash je pre bielizeň skutočnou výzvou a z odevov sa po niekoľkých pracích cykloch začínajú vytrácať škvrny, ktoré pri bežnom praní čisteniu odolávali. I napriek intenzívnej teplote je para k tkaninám šetrná a je skvelým doplnkom i pri nižších teplotách prania.

To, že je pri povolení parného cyklu bielizeň ochladzovaná 30 či 40 °C vodou zaistí, aby sa vysokou teplotou nepoškodila, avšak súčasne získate skúsenosť s tým, že pranie je efektívnejšie. Drobné čiastočky pary sa naviažu na vlákna a nečistoty aby uvoľnili vzájomné väzby, takže vo vode sa nečistoty s menšou námahou oddelia od vlákien. Ide o akési „turbo“, ktoré by nemalo chýbať nikde, kde sa musíte postarať o bielizeň hravých detí. Parný cyklus oceníte i pri kuchynských utierkach a bielych froté uterákoch.

Dopĺňanie bielizne do bubna po spustení nie je problémom, potrebné je však vyčkať na odomknutie dvierok s čím je spojené i vypustenie vody z bubna. Ak ste iba v štádiu predpierky, nemusíte sa báť toho že budete musieť opäť dosýpať prací prášok.

Technické parametre: Náplň bielizne pre pranie až 8 kg * Digitálne ovládanie * Antikorový bubon * Regulovateľná rýchlosť odstreďovania: 0, 400, 800, 1000, 1200, 1400 otáčok/min. * Energetická trieda „A++” * Účinnosť prania „A” * Účinnosť odstreďovania „A” * Systém pohonu Motor Direct Drive * 9 základných typov pracích programov * Pranie SteamWash™ * Program rýchleho prania: 30 minút, regenerácie bielizne 20 minút * Sprchovanie: úspora vody * Teploty prania: 95 °C, 60 °C, 40 °C, 30 °C, studená voda * Spotreba vody: 52 litrov * Rozmery (šírka × hĺbka × výška): 60 × 64 × 84 cm * Hmotnosť: 64 kg

Dostupnosť: www.lgecz.cz
Orientačná cena: 54 990 Sk

30 minútový prací režim si poradí s nosenou bielizňou bez škvŕn, parný 20 minútový regeneračný režim sa nemá príliš v láske s bavlnou, pretože vysychanie trvá omnoho dlhšie ako pri syntetike. Základný režim prania bavlny pri 8 kilogramovej náplni zaberie necelé dve hodiny, s doplnkovými funkciami sa vyšplhá i na 2:30. Syntetike stačí 1:30, vlna láme hranicu jednej hodiny.

Ak nenaplníte bubon úplne, práčka rozozná malý objem bielizne a prispôsobí sa situácii menšou spotrebou vody a kratším časom. Zaujímavosťou je, že v porovnaním s práčkami triedy A má SteamWash až o 20 percent nižšiu spotrebu vody a energie pri zachovaní plného výkonu A pri praní a odstreďovaní, takže si môžete pri rovnakých nákladoch ako pri inej práčke dovoliť prať bielizeň pri vyššej teplote a s parným cyklom.

Skúsenosti z používania nás presvedčili o tom, že i keď je sila pary doposiaľ v domácnostiach neznáma, k starostlivosti o bielizeň zaručene patrí. Nielenže si dokáže poradiť i s menej kvalitným pracím práškom s intenzívnym znečistením, ale dokáže pri nižších pracích teplotách odstrániť nečistoty s vysokou intenzitou. Znamená to, že dokážete pomocou nej prekročiť hranice možností tkanín. Kým pre pranie používate 40 °C vodu, horúca para nárazovo čistí to, čo voda nezvláda.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Crème de la crème po slovensky
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 566
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 968
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 754
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 364
 5. Po Slovensku na motorke 6 446
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 412
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 304
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 224
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 280
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


18 h
Joshua Jozef Kanáloš sa vo svojom novom domove hneď spriatelil s ďalšími psíčkarmi. Sám má dvoch psov, ktorých zachránil z ulice.

Známy predajca Nota bene získal mestský byt.


18. jún
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Očkovanie pokračuje, počet zaočkovaných sa blíži k dvom miliónom.

Väčšinou išlo o veľmi starých ľudí alebo osoby trpiace vážnym ochorením.


TASR 5 h

Neprehliadnite tiež

Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


18. jún

Sezóna jahôd je jedna z najchutnejších. Tu je niekoľko inšpirácií na víkendové pečenie.


17. jún
Čo sa deje s dieťaťom, keď má záchvat hnevu?

Intenzitu ovplyvňuje aj slovná zásoba.


17. jún
Podcast Medzi nami štartuje tretiu sériu.

Prvý diel vyjde v utorok 22. júna.


17. jún