TESTOVALI SME

Electrolux TwinClean – vysávač ktorý vám uľahčí váš život

Málokto má rád vysávanie natoľko, aby ho premenil na obrad ktorým si okorení každý svoj deň. Preto mnohých poteší, ak je vysávanie čo najjednoduchšie. Electrolux ponúka výkonného pomocníka ktorý sa postará o všetky detaily. Sám dokáže vyčistiť svoj filter

+ skvelý výkon
+ pohodlná obsluha a údržba
+ systém čistenia filtrov
- vysoká hmotnosť

, neobťažuje vás vreckami na prach a automaticky prispôsobí hubicu podlahe bez „dupania“ na prepínače.


Cyklónové vysávače síce šetria peňaženku, problémom však môžu byť ich filtre. Zanášajú sa nečistotami, sací výkon klesá a čistenie odpadovej nádoby a filtra sa môže premeniť na nočnú moru. Keď sme sa dozvedeli o vysávači ktorý si svoj filter dokáže vyčistiť sám, rozhodli sme sa, že ho v redakcii vyskúšame. Prezradíme vám, ako systém funguje a ako si vysávač poradí s bežnými i zriedkavejšími podlahami.

Dizajnéri nezaháľali
I keď je prvoradou úlohou vysávača zaistiť dokonalú starostlivosť o koberce a podlahy, dizajn rozhoduje viac ako kedysi. Ponuka modelov na trhu je taká rozsiahla, že parametre a cena nezostávajú pri výbere jedinými kritériami.

TwinClean sa snaží osloviť svojou sviežou koncepciou, ktorá tlačí do popredia účelnosť. Svetlé plasty s neutrálnou šeďou dosahujú krivkami vizuálnu kontrolu nad veľkosťou a žiarivo-ružové priesvitné kryty upriamujú pozornosť na prednosti, ktoré tento stroj ponúka. I bez papierového návodu je zrejmé, kde sa nachádzajú ovládacie prvky a priestory vyplnené filtrami.

Kompaktné telo vás síce prekvapí hmotnosťou ktorá sa vyšplhala nad hranicu 7 kilogramov, rozmery sú však ustriehnuté tak, aby nebol žiadny úložný priestor malý na to, aby ste mali vysávač kam odložiť. Na trhu sa môžete stretnúť s modelmi ktorých výška je o čosi nižšia, výkon im však rozhodne chýba.

Veľký akčný rádius si obľúbite
Byt sa zvyčajne vysáva ako celok, takže neustále prepájanie napájacieho kábla zo zásuvky do zásuvky dokáže človeka otráviť. Ak ste sa usadili v tradičnom paneláku, zistíte že 13 metrový akčný rádius ktorý ponúkajú prívodný kábel a hadica je viac ako dostatočný. Ak použijete zásuvku v miestnosti ktorá je srdcom bytu, dokážete povysávať celý byt bez prerušenia.

Kábel je navinutý na „roletovom“ mechanizme, ktorý sa obsluhuje bez tlačidla. Jednoducho vytiahnete toľko kábla koľko potrebujete a počas vysávania sa uvoľní podľa potreby. Naopak, ak ho budete chcieť navinúť späť, stačí zaň zatiahnuť aby sa uvoľnila poistka a urobí to sám. Blokovacie tlačidlá už jednoducho nie sú v móde.

Pri pokrytí veľkého priestoru je dôležité i to, aby telo vysávača bez námahy cestovalo s vami z miestnosti do miestnosti. Spoľahnúť sa môžete na dve veľké pogumované kolesá a otočné stredové koliesko, ktoré zaistí automaticky správne smerovanie bez prevrátenia či zadrhávania. Hadica smeruje vysávač automaticky za vami, spoľahnúť sa môžete i na veľkú rukoväť ktorá je súčasťou odpadovej nádoby. Ak nemáte vysoké prahy, ani si nevšimnete ako sám za vami roluje.

Vysoký výkon v každom okamihu
Keďže do módy prichádzajú okrem hladkých podláh i koberce s hrubou štruktúrou a dlhým vlasom, sací výkon je rozhodujúci. 1800 wattový motor je vybavený takým sacím mechanizmom, aby v priebehu sekundy dokázal odsať 33 litrov vzduchu. To je dostatočný výkon na to, aby ste dokázali bojovať i s jemným prachom ktorý sa dostal hlboko do štruktúr.

Veľmi dôležitým parametrom je i maximálny podtlak, ktorý dokáže sací mechanizmus ponúknuť. S 30 kPa získavate zbraň pre čistenie matracov, prikrývok a údržbu slabo dostupných miest. Oddelením filtrov od odpadovej nádoby s cyklónovým prúdením sa podarilo udržať výkon pod kontrolou bez ohľadu na to, ako intenzívne zaplníte odpadovú nádobu prachom.

Niektoré cyklónové vysávače majú problém s tým, že ich sacia sila je pri behu „na prázdno“ príliš slabá na to, aby dokázali odsať prach z miest, kde sacia hubica nedokáže kopírovať čistený povrch – príkladom sú priestory za rúrami či medzi rebrami radiátorov. TwinClean si s takýmto prachom hravo poradí – niekedy musíte byť opatrní aby nevysal i to, čo nemá.

Filter si vyčistí sám
TwinClean sa od ostatných vysávačov na trhu líši tým, že je vybavený dvojicou rovnakých filtrov, ktoré sú umiestnené mimo cyklónovej nádoby. Znamená to, že filtrovanie vzduchu od nečistôt sa uskutočňuje v samostatnom priestore. Dvojica komôr vyzerá na prvý pohľad identicky, každá z nich má však svoje poslanie.

Pre spustenie animácie kliknite na obrázok

Filtre sú osadené na rukoväti tak, aby sa dali otočením vzájomne zamieňať. Kým jeden z nich slúži na filtrovanie nečistôt od vzduchu, druhý sa nachádza v čistiacej zóne. Intenzívny prúd vzduchu čistí vonkajšiu stranu filtra a nečistoty so sebou strháva do odpadovej nádoby. Ak filtrom potočíte, naštartuje sa motor, aktivuje sa nasávanie a rovnomerne sa vyčistí z každej strany bez toho, aby ste to museli robiť v kope prachu vy manuálne štetcom. Pootočenie čisteného filtra spôsobí, že nasávanie sa prepne tak, že namiesto trubice sa bude vzduch nasávať z filtrovej komory.

Elektronika stráži filter a ak je potrebné uskutočniť jeho čistenie, upozorní vás na to svetelným indikátorom. Máte tak istotu že výkon je neustále pod kontrolou a nemusíte sa o nič starať.

Filtrov je vo vysávači samozrejme viacero a ich úlohou je nielen chrániť pred prachom motor, ale zamedziť tomu aby sa prach vracal späť do miestnosti. Výstupný umývateľný filter HEPA H12 ponúka vysokú intenzitu čistenia, poteší i to že všetky spoje sú vybavené gumovými tesneniami – či už na teleskopickej tyči, hubiciach či hadici.

Odpadovú nádobu opláchnete
Zozbieraný prach rotuje v cyklóne v odnímateľnej odpadovej nádobe, ktorú po naplnení vysypete do koša. Kým vaša ruka spočíva na rukoväti, palec zatlačí na poistku aby sa otvorilo bočné veko. Vyprázdňovanie nie je vďaka 1,5 litrovému objemu častou záležitosťou, opäť sú všade gumové tesnenia ktoré držia prach tam, kde má byť.

Aby ste mali istotu že sa odpadová nádoba nestane útočiskom roztočov a baktérií, kedykoľvek ju môžete vypláchnuť pod tečúcou vodou alebo môžete na pomoc prizvať saponátový čistiaci prostriedok. Výhodou je že nemusíte nič rozoberať a nezmáčate žiadny filter ktorého schnutie môže trvať večnosť.

O bolesti chrbta sa neobávajte
Dôležitú úlohu zohráva ergonómia. Nikto z výrobcov nechce aby vás pri vysávaní bolel chrbát, nie všetci však pre to čosi urobia. I ten najdokonalejší motor vysávača je nanič, ak trubica s hubicou nestoja za veľa. To však nie je tento prípad.


Voľne rotujúca hadica s ochrannými prvkami na oboch stranách je ukončená masívnou zahnutou rukoväťou, ktorá vám ponúkne pohodlný uhol úchopu. Tvarovaná rukoväť je vybavená protišmykovými zónami a ponúka stabilitu i pri jemnom držaní. To preto že slúži na manévrovanie hubicou, ktorá zatáča do strán podobne, ako mop. Palcom ovládate odhaľovaním prieduchov sací výkon, jediné čo vám môže chýbať je vypínač, ktorý je na chrbte vysávača. Praktický je i úložný priestor na dvojicu pomocných hubíc, takže príslušenstvo nemusíte hľadať ani v skrini, ani v tajnej zásuvke v tele vysávača. Všetko máte tam, kde to potrebujete.

Teleskopická trubica Max In je navrhnutá nielen štýlovo ale i prakticky. Kovové jadro je opláštené na dotyk teplým plastom a nechýba ani dĺžková nastaviteľnosť. Teleskopický mechanizmus je vybavený dvojicou vzájomne previazaných odomykacích bodov a ponúka 4 dĺžkové nastavenia s 10 centimetrovým odstupom. V optimálnej výške bez prehýbania chrbta bude v rukách držať vysávač dieťa, ale i dospelý človek ktorý sa s ťažkosťami kvôli svojej výške naprace do bežnej postele. Bezproblémové bude i skladovanie.

Max In – hubica ktorá špinu pred sebou netlačí
I keď sa TwinClean dodáva na trh v rôznych výbavách kde nechýba ani vzduchom či elektrinou poháňaný rotačný kartáč, my sme mali k dispozícii základný model Z8225, ktorý je vybavený jednoduchou, avšak účinnou hubicou Max In s aktívnym zberom nečistôt.

Je vyhotovená tak, aby zbierala nečistoty nielen v priestore štrbiny, ale i pred sebou a na bočných stranách. Intenzívny sací výkon vysávača umožňuje obsluhu väčšieho priestoru ako vymedzuje 30 centimetrov široká hubica, takže môžete očakávať dôsledné čistenie i pri okrajoch miestnosti a v ťažko prístupných zónach.

Hubica má mäkké „nárazníkové“ opláštenie aby nepoškodila nábytok a je vybavená mechanizmom, ktorý automaticky prispôsobí jej saciu silu povrchu. Kým pri koberci je dôležité aby sa maximum sily sústredilo v priestore vymedzenom štrbinou, pri hladkej podlahe akou je PVC, laminát či dlažba je dôležité aby nebola obmedzená manévrovateľnosť prisatím hubice o povrch. O všetko sa automaticky postará vzduchová klapka s gumovou stierkou – prechod z podlahy na koberec a opačne si takmer ani nevšimnete.

Štvorica koliesok a ohybný krk zaisťujú, aby ste po koberci posúvali hubicu čo najprecíznejšie a najjednoduchšie. Natáčaním trubice „zatáčate“ podobne ako pri umývaní dlažby mopom, takže jednoduchšie to už byť nemôže. Podtlak zaisťuje aby hubica priliehala k podlahe, takže nemusíte tlačiť a váš chrbát si oddýchne.

Pri vysávaní záťažových kobercov a podkladov s krátkym strihaným vlasom budete mať pocit, že výkon je natoľko vysoký že vysávate i prach spod koberca. Podobne je tomu i pri kobercoch s hrubou štruktúrou dlhých vlákien, ktoré sa podobajú skôr „cestovinám“ ako tkanine. Stále však existujú koberce ktoré sú ako „suchý zips“ a nechcú sa vzdať vlákien či srsti z domácich miláčikov. Ak je to váš prípad, voľte radšej niektorý z lepšie vybavených modelov, ktorý je vybavený rotačnou kefou.

Alternatívne hubice využijete
V dodávke nájdete i štetec na nábytok a tenkú hubicu na čalúnenie. Ak sa presvedčíte o tom aký silný ťah vysávač má, začnete uvažovať nad tým, či má vôbec pri upratovaní význam rozotierať prach po nábytku handrou namiesto toho, aby ste ho vysali a čistý povrch ošetrili leštenkou.


Štetec na nábytok má jemný vlas a dokáže kopírovať i oblé povrchy. Odstránite ním prach nielen z políc ale s trochou šikovnosti zbavíte prachu vaše žalúzie, okenné rámy, klávesnicu počítača či televízny prijímač. Ak je potrebné sací výkon znížiť, využijete regulátor na rukoväti. Vidíte ako sa prach priebežne hromadí v odpadovej nádobe a získate istotu že na handre by ste ho v takom objeme zaručene nezachytili.

Hubica na čalúnenie je vybavená na bočných stranách otvormi, takže pracuje v nedostupných miestach efektívnejšie ako ste zvyknutí. Poradí si s rebrovanými radiátormi a dosiahne i tam, kam sa s ostatnými hubicami nedostanete.

TwinClean zaručene nesklame
Je to proste pokušenie. Ak nahradíte svoj niekoľkoročný vysávač TwinCleanom, zistíte že po niekoľkotýždňovom cykle pravidelného vysávania sa situácia v byte zmení a prašnosť poklesne. Tam kde starý vysávač za sebou nechával neskrotný prach, tam nastúpi intenzívny ťah a precízne utesnenie a odfiltrovanie celej sacej dráhy.

Technické parametre: Max. príkon: 1800 wattov * Trubica: Max Pick-up - so západkami * Hubica: Max In, štetec na nábytok, čalúnenie * Filtre: TwinClean samočistiaci systém, výstupný filter HEPA 12 - umývateľný * Akčný rádius: 13m * Navíjanie šnúry: Catch break * Spôsob oddeľovania prachu: 13 cm cyklón * Hmotnosť: 7.1 kg * Rozmery: 364x329x409 mm * Parkovanie: horizontálne i vertikálne

Dostupnosť: http://www.electrolux.sk
Orientačná cena: 10030 Sk

Pri vysávaní sa prach nevíri a nábytok zostáva po dlhšiu dobu v skvelej kondícii bez toho, aby vás pobádal k utieraniu prachu. To je dôležité hlavne tam, kde sú hladké podlahy a z procesu zachytávania prachu ustúpili i záclony a závesy. Počas testovania nás mal TwinClean neustále čím prekvapiť a ukázal že je precíznym pracantom vo všetkých situáciách. Počas testu sme nenatrafili na žiadny mechanický nedostatok, stroj splnil to, čo výrobca v letákoch sľubuje.

Tip na záver: Ak sa vám zdá že váš vysávač je na tom dobre, skúste si požičať niektorý z novších značkových strojov a vyskúšajte ho vo svojom byte v podmienkach, ktoré dôverne poznáte. Možno budete rozdielom natoľko prekvapení ako my a zistíte, že vysávanie nie je iba o podlahách ale i prachu na nábytku a vzduchu ktorý dýchate.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 4. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 5. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 6. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 7. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 2. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 7. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 580
 2. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 8 156
 3. Moskva alebo Petrohrad? 4 166
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 3 570
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 2 968
 6. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 707
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 316
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 052
 9. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 1 873
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 620

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Najskôr rozdal cukríky, potom nariadil zabíjanie. Bosnianskeho mäsiara odsúdili

Niektorí Mladiča považujú za vojnového hrdinu, iní za kriminálnika. Rozsudok ich názor nezmení.

ARCHÍVNY ROZHOVOR

Nedžad Avdič: Chlapec, ktorý prežil vlastnú smrť v Srebrenici

Rozhovor s mužom, ktorý vraždenie v Srebrenici prežil.

KOMENTÁRE

Bezdôsledkový Smer nám zahral komédiu

Smer je len napodobenina s niekoľkými vonkajšími znakmi politickej strany.

KOŠICE KORZÁR

Bratov Paškovcov odsúdili za bitku v centre Košíc

Dvaja dostali podmienku, jeden peňažný trest.

Neprehliadnite tiež

Playboy sa púšťa do neprebádaných vôd, nafotil kampaň s plus size modelkou

Fotky patria k decentnejším kampaniam modelky Molly Constable.

Vraždili a znásilňovali, no ženy ich milujú a obdivujú. Prečo?

Za ich správaním nie je len sexuálna porucha, psychológia má viaceré vysvetlenia.

Účinné tipy, ako sa správne nalíčiť pod okuliare

Pre správny výsledok berte do úvahy sklá aj farbu rámu.

Florbalová kapitánka Lucia Košturiaková: Florbal nie je ženský ani mužský šport

V decembri bude viesť slovenský tím na majstrovstvá sveta vo florbale v Bratislave.

Magdalénske práčovne boli dejiskom krutosti. Mníšky v nich týrali mladé dievčatá

„Padlé ženy“ si v nich mali odpracovať svoje hriechy. Desiatky rokov trpeli neprávom.