SME

L’Equip 509 Visor – odšťavovač, čo prachom nezapadne

S dobrým odšťavovačom je výroba ovocných a zeleninových štiav v domácnosti hračkou. Jednoducho sa umýva, hravo oddelí šťavu od dužiny a s trochou šikovnosti si silným motorom poradí s čímkoľvek. Výrobcovia zachádzajú dokonca tak ďaleko, že si pomocou neho

+ vysoký výkon
+ tichý chod
+ jednoduché čistenie
- dužina sa môže skĺznuť do šťavy

môžete vyrobiť arašidové maslo, ovocnú „zmrzlinu“ či dokonca cestoviny rôznych tvarov.

Keď sa povie odšťavovač, mnohým sa v hlave vynoria spomienky na nemotornú hlučnú odstredivku, ktorá mnoho úžitku pred rokmi do domácnosti nepriniesla. Preto sme sa v redakcii rozhodli otestovať prístroj, ktorý využíva tlakové hriadeľové odšťavovanie aby sa stal v kuchyni nenahraditeľným pomocníkom. Pravdu povediac, zamilovali sme si ho už po niekoľkých dňoch používania. Počas štvortýždňového testu sme sa snažili odhaliť všetky jeho možnosti a obmedzenia.

Príliš mnoho miesta nezaberie
I v tej najväčšej kuchyni je vždy problém rozhodnúť sa, kde budete skladovať príslušenstvo. Všestrannosť kuchynských pomocníkov je vždy závislá od množstva doplnkov, ktoré sú k nim pribalené. V prípade tohto odšťavovača nemusíte vopred vešať hlavu. Okrem alternatívnych čelných trysiek, drviaceho nadstavca a dvojice nádob na šťavy a dužinu niet čo samostatne skladovať. Pracovná zostava môže po prepláchnutí zostať nasadená na motore, takže vždy ste pripravení siahnuť po odšťavovači bez toho, aby ste museli neustále čosi hľadať či montovať.

Pohonná jednotka je navrhnutá tak, aby sa dala kompletne zakrytovať. Pri každodennom používaní to síce nie je dôležité, ak však mimo sezóny budete stroj používať príležitostne, oceníte že jeho pracovná časť nezapadá prachom. Sklopné veko prekryje všetky časti, ktoré môžu prísť do styku s potravinami. Či už sa rozhodnete pre nepretržité umiestnenie na pracovnej doske linky alebo v skrinke na polici, oceníte malé priestorové nároky.

Tichý chod spáčov neprebudí
250 wattový motor nemá veľkú spotrebu a je prekvapivo tichý. Prevodovka zaistí aby sa hriadeľ otočil iba 100 krát za minútu a využil tak v tichosti silu, ktorú pre náročné spracovanie ovocia a zeleniny potrebuje. Pri príprave raňajok zaručene neprebudíte členov domácnosti skôr ako bude šťava na stole a problémom nie je ani neodolateľná chuť na čerstvú šťavu po nočnom filmovom trháku.

Výkon nie je regulovateľný a po zapnutí bude motor bežať až do vypnutia, resp. do momentu kedy senzory zaregistrujú možnosť prehriatia. V prípade náročného nepretržitého spracovania to znamená približne 30 minút chodu, pri voľnejšom tempe s priebežným čistením ovocia a zeleniny môžete počítať s dlhým behom bez zastavenia. Kolískový prepínač umožňuje zaradenie spätného chodu. Bez rozoberania tak dokážete uvoľniť zaseknuté „sústa“ pri odšťavovaní.

Tlakový „mlynček“ pre kvalitné šťavy
Výhodou tlakového hriadeľového odšťavovania je, že do šťavy neprechádza viac dužiny ako je potrebné, šťavy nie sú príliš napenené a chuť a kvalita sa nedegraduje. Znamená to, že takúto šťavu je možné bez obáv v chlade skladovať i niekoľko dní. Aby však všetko pracovalo tak ako má, je dôležité aby bola sila sústredená tam, kde je to potrebné.

Odšťavovací mechanizmus sa k motoru pripája bajonetovým systémom, takže ho pohodlne jednoduchým pootočením kedykoľvek uvoľníte. Robustné telo z húževnatého plastu je vybavené plastovou závitovkou na kovovom hriadeli, ktorá si „uhryzáva“ z vkladaných surovín a posúva ich vpred, aby ich roztrieštila a následne vysokým tlakom prelisovala cez kovové sitko odšťavovača. V prípade tvrdších surovín to znamená že dlhé vlákna dužiny nadmerne neupchávajú sitko a pri mäkkých surovinách pomalý chod zaistí, aby bola výťažnosť čo najvyššia. Princíp je možné prirovnať k „mlynčekovému“ ručnému odšťavovaču na bobuľové ovocie, ktorý snáď pozná každý.

Čelná časť sitka a čelo mechanizmu sú vybavené vrúbkovaným okrajom, ktorý slúži na drvenie odšťavenej dužiny. Tá je následne vytláčaná cez čelnú trysku do zbernej nádoby.

Dokáže viac ako odšťavovať
Ak sa sitko nahradí drviacim modulom, závitovka dopraví roztrieštené suroviny bez odšťavenia k drviacej časti, aby boli následne tryskou vytlačené von. Znamená to že okrem odšťavenia môžete počítať i s doplnkovými funkciami.

Ak do mechanizmu nasypete arašidy môžete na výstupe očakávať arašidové maslo, v prípade mandlí či lieskových orechov jemný krém. Naopak, ak použijete špeciálne nadstavce na tvarovanie cesta, môžete si vyrobiť niekoľko druhov polievkových či prílohových cestovín. Samozrejmosťou sú i mrazené dezerty. Zmrazené banány, jahody či iné ovocie premeníte v priebehu niekoľkých minút na „zmrzlinový krém“, ktorým si osviežite horúci deň. Ku všetkému sa však ešte vrátime.

Čistenie je jednoduché, starosti si nevyrábajte
Strašiakom odšťavovačov minulosti je zdĺhavosť ich čistenia. L’Equip 509 Visor je navrhnutý tak, aby ste sa nemuseli stať jeho otrokom. Po rozobratí mechanizmu stačí ak ho opláchnete pod tečúcou vodou a zvyšok ponecháte na vašej umývačke riadu. Výrobca sa vyvaroval nedostupných miest a zárezov, jedinou úlohou je prečistiť kefkou odšťavovacie sitko od vlákien dužiny. Ak sa pustíte do oplachovania ihneď po odšťavovaní, do dvoch minút máte pokoj a pokojne môžete zabudnúť i na umývačku.

Príjemne nás prekvapila extrémne hladká povrchová úprava plastov, ktorá odolávala usadeninám z mrkvy či cvikly. I bez intenzívneho čistenia vyzeralo všetko stále ako nové. Z času na čas možno nezaškodí generálka nejakým enzýmovým prostriedkom, dôležité je to, aby ste zabránili rozmnožovaniu baktérií na zvyškoch ovocia.

Niekoľko krát sa nám stalo, že pri odšťavovaní veľkého objemu zeleniny sa dužinou natlakoval mechanizmus natoľko, že bolo trochu zložitejšie demontovať čelnú stranu mechanizmu. Pre uvoľnenie nepomohol ani spätný chod. Zistili sme však, že čelný uzáver nie je potrebné pootočiť pred odšťavovaním až na doraz – jemná vôľa zaistí jednoduché otváranie.

Odšťavovanie takmer na jedničku
Z pohľadu použiteľných surovín je Visor skutočne univerzálny – poradí si s listami, tvrdým i mäkším ovocím, takže ho dokážete využiť počas celého roka a nemusíte čakať na sezónu ktorá prinesie použiteľné suroviny.

Čím tvrdší materiál dokážete ponúknuť, tým efektívnejšie lisovanie je. Tradičné obľúbené suroviny akými je mrkva, zeler či cvikla sú skvelým príkladom. Závitovka si v pravidelných intervaloch uhryzáva zo zeleniny v dávkovači a nemilosrdne ju vyžmýcha takmer do poslednej kvapôčky. I keď sa môžete pokúsiť opätovne odšťaviť dužinu ktorá vypadáva do zbernej nádoby, je to prakticky zbytočné – výťažnosť je zanedbateľná.

Efektívnosť si môžete odskúšať i na kokosovom orechu. Ak použijete odšťavovacie sitko, namiesto šťavy môžete počítať s kokosovým maslom, ktoré použijete pre prípravu jemných krémov či orientálnych omáčok. Naopak ak namiesto sitka použijete drviaci nadstavec, získate jemne nadrvenú šťavnatú kososovú dužinu, ktorú použijete na netradičné múčniky či filipínske pudingy. Mechanizmus ktorý suroviny spracováva je taký robustný, že ho nezastavia ani ťažšie spracovateľné vstupy.

Listovú zeleninu spracujete rovnako jednoducho ako rôzne vňate a bylinky. Tým že k drveniu dužiny dochádza až potom čo je odšťavená, sitko sa pri lisovaní neupcháva a šťava putuje s minimom dužiny do zbernej nádoby. Kel, kapusta, špenát, brokolica či petržlenová vňať sú spracovateľné bez problému, so zeleninovými šťavami sa však zoznamujte pomaly, aby ste sa ich nezľakli.

Citrusové plody sú spracované takmer bezo zvyšku a dokážete nimi jemne dochutiť ovocie či zeleninu, ktoré si vyžadujú trochu pozornosti. Stratégia je však vhodná pri spracovaní jabĺk. Tvrdé šťavnaté plody sú bezproblémové, horšie je to však s múčnymi mäkkými plodmi, ktoré neponúkajú príliš ideálnu výťažnosť. Neznamená to že ich neodšťavíte, výsledky však budú o čosi horšie a chce to taktizovať. Je dôležité aby ste pri odšťavovaní získali dostatočný odpor na výstupe. Ak budete múčne jablká striedať s kúskami mrkvy, výsledok bude omnoho lepší. To si všimnete i pri citrusoch.

Mäkšie druhy ovocia vyžadujú trochu trpezlivosti a niekedy je vhodné siahnuť po dužine a opätovne ju nechať prejsť mechanizmom. Narozdiel od odstrediviek sa vám podarí nejakú šťavu získať bez toho aby bola plná dužiny. Mali by ste však vedieť, že bobuľové ovocia sa odšťavujú pomocou pary v špeciálnych hrncoch.

Posledným druhom surovín ktoré dokáže tlakový lis odšťaviť sú rôzne obilninové trávy, ďateliny a iné listové materiály, ktoré sa stali v posledných rokoch hitom. Keďže v čase testu nebola pre tento druh surovín sezóna, nemali sme možnosť otestovať si možnosti v praxi, časom sa možno k tejto netradičnej alternatíve vrátime.

Celkovo je možné zhodnotiť výkon veľmi pozitívne a budete prekvapení, čo všetko je možné premeniť na šťavu. S jedinou drobnosťou sa však mohol výrobca vysporiadať trochu lepšie. Otvor ktorým vypadáva dužina z mechanizmu je pomerne blízko k okraju nádoby na šťavu. Pri mäkších surovinách sa tak neraz stáva, že časť dužiny pri troche nepozornosti odpadne do nádoby so šťavou, čo nemusí byť to čo chcete.

Výroba cestovín má svoje úskalia
Nikdy nečakajte že vám z automatu cez formičky budú vypadávať prvotriedne rezance rôznych tvarov bez toho, aby ste sa natrápili experimentovaním. Bez dobrej múky a technológie to jednoducho nejde, takže to po prvom pokuse nevzdajte. Rýchlosť akou je cesto vytláčané cez trysky nie je síce nijako závratná, pre oživenie jedálnička však trochu času obetujete.

Receptár vraví že stačí múka, voda, soľ a o zvyšok sa postará stroj. Viac toho skutočne nepotrebujete, záleží však na mnohých faktoroch. Ak nie je múka dostatočne jemná, cestoviny sa budú pri vytláčaní na povrchu trhať a nikdy nebudete môcť využiť pre ich výrobu jemnejšie trysky. Naopak, ak bude cesto príliš jemné a vlhké, všetko sa bude okamžite lepiť a namiesto cestovín budete mať v rukách iba nepoužiteľné zlepence.

Vyskúšali sme niekoľko druhov pšeničnej a ryžovej múky, úspech sme však dosiahli vždy iba v prípade, ak sme použili nadstavce s hrubším priemerom. Zaujímavé výsledky prinieslo i pridanie oleja do cesta či prídavok vo forme škrobu.

Pri príprave sa počíta s tým, že si vopred pripravíte hrniec s vriacou vodou a kúsok po kúsku budete do vody vkladať postupne všetko, čo zo stroja vytiahnete. Kvalitou sa iba zďaleka priblížite k tomu čo kúpite v obchode, ak sa však chcete blysnúť ručnou prácou, s trochou šikovnosti nepohoríte.

Zmrzlina a arašidové maslo na počkanie
Ak pri mrazení ovocia myslíte na to, aby sa následne vošlo do dávkovacieho otvoru odšťavovača, môžete si kedykoľvek pripraviť osvieženie pre horúci deň – či už vo forme zmrzlinovej drte z banánov, jahôd, malín, melóna či iného podobného ovocia, alebo vo forme mliečneho kokteilu. Krehké zmrazené ovocie sa okamžite s drviacim nadstavcom roztriešti a cez veľkopriemerovú trysku putuje priamo do misky či pohára. V porovnaní so silným mixérom máte kontrolu nad trieštením, takže výsledok je vždy rovnaký a nemusíte si strážiť čas spracovania. Naopak, nevýhodou je že musí byť všetko vopred naporcované tak, aby to prešlo dávkovacím otvorom.

Rovnakou technikou dokážete arašidy premeniť na arašidové maslo roztierateľné na chlieb. V porovnaní s hotovými produktami na trhu je sypkejšie, takže ho potrebujete trochu sceliť nejakým kvalitnejším olejom, dôležité je však vedieť ako na to. Ak postupujete pomaly a pridávate jeden orech za druhým, vytvoríte jemnejšiu súdržnejšiu pastu, ak dávkujete orechy vo väčšom množstve, získate chrumkavejšiu (crunchy) pastu, ktorej konzistenciu musíte bezpodmienečne prídavkom oleja dopracovať. Experimentovali sme i s lieskovcami, mandľami a vlašskými orechmi, mechanizmus nepoškodia.

Dokáže spracovať i naklíčené obilie
Drviaci mechanizmus je dostatočne robustný na to, aby si poradil s drvením naklíčeného obilia či strukovín. Rôzne nákypy, chleby a pečivá je možné dosiahnuť s použitím cesta, ktoré získate práve takýmto spracovaním – nikdy však neskúšajte drviť namočené obilie ktoré neprešlo klíčením. Mohlo by sa stať že nebude dostatočne vláčne a poškodí mechanizmus.

Určite by sa dali na stroji spracovávať i rôzne iné suroviny na prípravu pomazánok – od vareného mäsa až po zeleninu, ale netreba si mýliť odšťavovač s mlynčekom. Viete že v prípade núdze máte pomocníka pre studenú kuchyňu po ruke, netreba to však preháňať.

Technické parametre: Motor: 250W, 100 rpm * Spôsob odšťavovania: tlakový jednohriadeľový * Kontinuálne odšťavovanie * Jednoduché čístenie * Vysoká výťažnosť * Odšťavuje i listy a trávu * Konštrukcia: plastová základňa a komponenty, nerezové sitko * Hmotnosť: 6.3 kg * Rozmery: 18x43x23 cm * Záruka: 6 rokov

Dostupnosť: http://www.odstavovac.sk/
Orientačná cena: 13 725,- Sk

Svojim výkonom nás oslovil
V krátkosti je možné povedať, že i napriek drobnostiam ktoré by sa dali na tomto stroji vylepšiť ide skutočne o veľmi atraktívneho pomocníka do kuchyne, ktorého využije každý kto má rád čerstvé šťavy a trochu inovácie v kuchyni. Počas celého roka je dostupná široká škála surovín ktoré môžete na odšťavovači spracovať – od mrkvy, cez cviklu, jablká až po melóny. Šťavy nie sú také drahé ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a ak využijete v sezóne vždy to čo je dostupné, máte istotu že vaše telo bude mať dostatok vitamínov a enzýmov pre utvrdzovanie zdravia. Netreba sa obávať komplikovaného čistenia, ani hlučnosti – všetky nedostatky patria minulosti a ak uvážite že sa na tento model vzťahuje 6 ročná záruka, môžete zahodiť za hlavu všetky obavy.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 694
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 329
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 12 357
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 666
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 981
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 613
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 366
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie