
ikou. Depresie často zohrávajú rozhodujúci faktor pri pokusoch o samovraždy. Až sedem z desiatich osôb, ktoré sa o ne pokúsia, alebo aj spáchajú samovraždu, totiž sužuje práve depresia.
Paradoxom je, že aj keď depresie postihujú skôr ženy, pre samovraždu sa rozhodne viac mužov. Možno to súvisí aj s tým, že muži vo všeobecnosti neradi priznávajú, že by mohli sami trpieť nejakou psychickou poruchou. Pre internetový portál idnes.cz to povedala psychologička a psychoterapeutka Dana Dufková. Depresia, hoci sa často považuje za akúsi slabosť, je ochorenie duše, ktoré treba liečiť. Najlepšie sa s ňou dá popasovať ak postihnutá osoba príde čo najskôr, kým sa ochorenie nevyvinie do ťažšej formy. Pod vznik depresie sa podpisuje viacero faktorov.
Ako prvé sa udávajú nedostatok serotonínu, noradrenalínu alebo dopamínu, ktoré sú zodpovedné za prenos signálov medzi mozgovými bunkami a nervovými zakončeniami. Je potvrdené, že depresiou trpia častejšie také osoby, ktoré majú v príbuzenstve človeka s depresiami. Ich vznik však súvisí aj s rôznymi životnými problémami, ako sú nečakané úmrtia v rodine, vážne choroby blízkych, rozpad manželstva, strata práce a podobne. Problémom však môže byť rozoznať, kedy už ide o depresiu a kedy nie.
Medzi príznaky depresie patrí dlhodobo smutná nálada (dva týždne až jeden alebo dva mesiace), apatia, nechuť ráno vstať z postele, poruchy koncentrácie, únava, zmeny psychomotorického tempa (človek je apatický, alebo opačne agitovaný), pocit ťarchy, poruchy spánku, strata chuti do jedla a následne aj strata hmotnosti. Súbor týchto príznakov sa prejaví ako depresia, ktorá sa dá liečiť. "Vyžaduje si to však spoluprácu pacienta s psychiatrom a ich vzájomnú dôveru," dodala Dufková. Lekár sa potom rozhodne pre formu liečby, pri ktorej sa zväčša nasadzujú antidepresíva a psychoterapia.
"V prípade ľahších foriem prípadov by mali pacienti užívať lieky najmenej rok, pri ťažšej forme je to päť rokov," povedala pre portál idnes.cz Dufková. Okrem toho sa pri liečbe môžu využiť aj ďalšie metódy ako napríklad elektrošoky, magnetická stimulácia mozgu, alebo liečba svetlom. Veľmi dôležitá je počas liečby aj po nej podpora rodiny a blízkych. Tiež je vhodné postupne začať chorú osobu zamestnávať, napríklad v domácnosti. Za každú dobre vykonanú úlohu ho treba patrične pochváliť, čo vždy povzbudí a vleje chuť žiť.