
"Pri obezite často liečime diabetes mellitus (cukrovka, DM), vysoký krvný tlak (VKT), poškodenia kĺbov, osteoporózu, meníme kolená, či robíme endoprotézy a podobne, no extrémne nákladná je starostlivosť o pacientov odkázaných na cudziu pomoc po cievnych mozgových príhodách," uviedol primár Oddelenia neinvazívnej kardiovaskulárnej diagnostiky FNsP Ružinov a hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor kardiológie doc. Gabriel Kamenský.
Aj preto je nevyhnutné, aby slovenská spoločnosť začala vážnejšie nazerať na problematiku obezity a začala ju riešiť. Ako príklad ekonomického dopadu uviedol, že pacientkam, ktoré liečil, mohol po tom, ako schudli desať percent zo svojej hmotnosti, vysadiť dve tretiny liekov. Mnohým závažným ochoreniam, ktoré obezita zo sebou prináša, je totiž možné predísť už pri päť až desaťpercentnom znížení hmotnosti. Takýto úbytok hmotnosti navyše zníži celkové riziko úmrtnosti až o dvadsať percent.
Obezitu podľa Kamenského treba podchytiť ešte v mladosti či aktívnom veku, kedy sa ľahšie chudne a dá sa účinnejšie predísť vzniku niektorých rizikových faktorov, ktoré vedú k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení (KVO). Podmienkou pre lepšie výsledky pritom nie je schudnúť dramaticky a veľa, podstatné je žiť zdravšie a aj chudnúť zdravo. Za akútny problém možno považovať metabolický syndróm (MS), ktorý sa prejavuje nadbytkom tukového tkaniva v oblasti pásu (centrálna obezita). MS znamená súčasný výskyt niekoľkých rizikových faktorov KVO. Okrem širokého pásu, ktorý u mužov presahuje 102 centimetrov a žien 88 centimetrov, je to aj nižšia hladina HDL (dobrého) cholesterolu, vyššia hladina triglyceridov v krvi, VKT, zvýšená hladina krvného cukru a index telesnej hmotnosti (BMI) nad 25.
V prípade, že sa tri z týchto faktorov potvrdia súbežne, ide o MS. Na Slovensku je pritom tendencia rovnako u mužov aj žien priberať. V roku 2002 bolo podľa výskumu obéznych 18 percent mužov a 26 percent žien. Nie je však obezita ako obezita. Problémom je hlavne tzv. viscerálna obezita, teda stav, kedy sa tuk ukladá medzi orgánmi. Vtedy postava človeka pripomína skôr jablko ako hrušku a aj preto platí, že veľké brucho je nebezpečnejšie ako veľký zadok.
Obezita diskvalifikuje aj preto, že je neestetická. Predovšetkým u žien môže viesť k pocitu menejcennosti alebo vzniku depresií. Populárnou a hlavne pohodlnou alternatívnou, ako znížiť hmotnosť a vyzerať lepšie, je v posledných rokoch liposukcia. Tento zákrok síce spĺňa estetizujúci rozmer, no z hľadiska zdravotného nie je najvhodnejší, pretože aj po ňom si pacient zachováva viscerálny tuk. Práve v ňom sa ale nachádza množstvo toxínov.
Vhodnejšou alternatívou je podľa Kamenského bandážovanie žalúdka, čím sa zmenší jeho objem a pacient konzumuje menej. Aj v tomto prípade je ale potrebné odhodlanie a vytrvalosť, pretože ak sa chce niekto začať znova prejedať a nepohybovať sa, môže si bandáž nechať vybrať a znova začať slobodne tlstnúť. Táto alternatíva sa odporúča pri liečbe pacientov s morbídnou obezitou, teda takou, keď je BMI rovné, alebo väčšie ako 40, prípadne väčšie ako 35 s pridruženými ochoreniami, ktorých príčinou je obezita. Pri prvej z týchto hodnôt bola zaznamenaná až 12-násobne vyššia úmrtnosť vo veku od 25 do 34 rokov a 6-násobne vyššia vo veku od 35 do 44 rokov.
Odmenou za stratu nadbytočných kilogramov je hneď niekoľko benefitov. Keďže obézni ľudia mávajú zväčša veľmi nízky HDL cholesterol, tento sa im zvýši. Zistilo sa, že ak sa hmotnosť znižuje dlhodobo o päť až desať percent, riziko vzniku DM sa zníži o 44 percent, riziko vzniku nádorov o 37 percent a napríklad krvný tlak sa zníži o 9 percent. Výrazným benefitom je aj zlepšenie spánku. Obézni ľudia totiž často trpia spánkovým apnoe. Stáva sa im, že počas spánku, kedy nadmerne chrápu, často stratia prívod kyslíka, niekedy až na minútu, čo vedie k zlyhávaniu mozgových a srdcových funkcií, prípadne náhlej smrti.