Do rovnakej podskupiny však patrí aj rekonštrukčná chirurgia a chirurgia vrodených chýb. „Plastická chirurgia sa môže deliť aj podľa oblasti tela, ktorou sa zaoberá – napríklad tvárová chirurgia, kam patrí chirurgia hlavy a krku. Rôzne špecializácie sa, samozrejme, môžu prelínať,“ vysvetľuje Rastislav Trška z Centra zdravia a krásy Interklinik.
Nielen pre dospelých
Plastika môže byť veľkou pomocou nielen pri fyzickom, ale aj pri psychickom probléme. Pri deťoch patrí medzi najbežnejšie zákroky korekcia rázštepu a odstávajúcich uší. Rázštep podnebia môže byť iba kozmetickou chybou, ale spôsobuje aj poruchy prijímania potravy a vývoja reči. Operácia je rekonštrukciou defektu. Pre vrodené chyby hrozí, že dieťa vylúči kolektív a stane sa cieľom posmeškov. „To môže v detskom veku vyvolať traumu,“ upozorňuje Jozef Hedera.
„Pokiaľ je to psychický problém, môže psychológ alebo psychiater odporúčať operačný zákrok.“ Dieťa sa môže operovať od troch rokov, ale to sa zvyčajne nevykonáva. „Vek, keď sa operácia odporúča, sa začína okolo 5-6 rokov, teda vstupom do školy,“ dopĺňa chirurg Trška. „Indikáciou pre čas operácie je skôr to, že to dieťa samo pociťuje ako problém a samo sa dožaduje operácie. Vtedy je omnoho prístupnejšie a lepšie spolupracuje.“
Čo je najčastejšie
Obidve spomenuté detské operácie hradia zdravotné poisťovne. Tak isto je platená napríklad chirurgia ruky, vrodené deformity tváre, stratové poranenia, pri ktorých treba nahradiť končatiny (napríklad prsty) a operácie prsníkov. Medzi najbežnejšie zákroky zo zdravotných dôvodov u dospelých patrí onko-dermato chirurgia. „Sú to všetky zákroky týkajúce sa nádorových ochorení kože v prípade, že ide o malígny (zhubný) nádor alebo ak ide o podozrenie na malignitu, tak sa zákrok vykonáva z preventívnych dôvodov,“ vysvetľuje lekár.
Poisťovňa uhrádza štyri typy operácie prsníkov. „Redukciu, čiže zmenšenie, pokiaľ ich veľkosť spôsobuje bolesti chrbtice, rekonštrukciu prsníka napríklad pri nádorovom ochorení, a korekciu asymetrie prsníkov, kde sú nerovnako veľké,“ vymenúva Trška. „Štvrtým prípadom je gynekomastia, čiže zväčšená prsná žľaza u mužov. Aj u mužov sa totiž môže vyskytnúť karcinóm prsníka, ale je to zriedkavé.“
Etické otázky
Napriek predstavám niektorých ľudí, ktorí plánujú plastickú operáciu, sa nový vzhľad neprezentuje v počítači. „Nie je to vhodné najmä preto, že nemôžeme pacientovi zaručiť presne taký výsledok, aký vytvoríme pri vizualizácii. Pri operácii ide najmä o odhad operatéra. Nie je to matematika, ani počítačom riadený sústruh, na ktorom sa nastavia milimetre, ktoré sa obrúsia.“ S pacientom sa lekár rozpráva o tom, čo od operácie očakáva, aby vedel, či je to realistické. Vysvetľuje prečo a ako sa budú robiť jednotlivé kroky operácie a čo bude ich výsledkom.
Na úvodné konzultácie prichádzajú aj ľudia, ktorí majú od plastickej operácie nerealistické očakávania. „Predstavy pacientov treba korigovať,“ opisuje svoj prístup Jozef Hedera. „Ľudia nie sú dostatočne informovaní a po objasnení problematiky si uvedomia možnosti a upravia svoje želania. Pokiaľ sa tak nestane, tak od operácie odhovárame alebo aj odmietneme zákrok.“ Na túto tému počuli chirurgovia múdru vetu od nestorov plastickej chirurgie: Je lepšie mať sklamaného pacienta pár minút pred zákrokom, ako ho mať sklamaného po celý život.
Redukcia prsníkov
O čo ide: Prsia sa pri nadmernej veľkosti môžu stať veľkou záťažou. Pacientky trpiace týmto problémom majú chronické bolesti chrbta, ale aj iné ťažkosti. „Mávajú bolestivo zarezané ramienka podprsenky, v oblasti záhybov môžu vzniknúť chronické kožné zápaly a podobne,“ opisuje Hedera. „Operácia je spôsob, ako takejto žene uľaviť.“ Zákrok môžu teoreticky podstúpiť aj mladé dievčatá, ale lekári upozorňujú na to, že vo väčšine prípadov žena stratí schopnosť dojčiť.
Ako to prebieha: Pri redukcii prsníkov sa musí prihliadať na výšku ženy a šírku jej hrudníka. „Keď sú prsníky veľké, sú aj poklesnuté a bradavka obyčajne nie je na vrchole prsníka. Pokiaľ sa odstraňuje časť tkaniva, bradavku aj s dvorcom treba presunúť do novej pozície,“ vysvetľuje postup Trška. Výsledok musí byť samozrejme aj funkčný, aj estetický. Zákrok sa robí v plnej narkóze a hojenie môže prebiehať rozdielne dlho.
Požiadavky poisťovne: Pri zmenšení prsníkov musí ortopéd potvrdiť, že chrbtica je zaťažovaná z dôvodu veľkého poprsia, musí byť vystavený odborný nález, ktorý si vyžaduje zákrok.
Korekcia viečok
O čo ide: Okrem starnutia je poklesnutie viečok spôsobené aj zdravotnými faktormi: vrodenou chybou, posttraumatickým procesom alebo v dôsledku ochorenia. „Indikáciou pre operáciu je, že sa zmenší perimeter (rozsah videnia). Pri zákroku sa odstráni nadbytok tkaniva,“ objasňuje Hedera. „Správne odhadnúť množstvo odberu je dôležité aj preto, aby nedošlo k tomu, že by pacient nemohol úplne dovrieť oči.“ Problém niekedy nie je v očiach, ale to, že poklesom čela a obočia vzniká relatívny nadbytok kože, keď pomôže faceliftingová operácia.
Ako to prebieha: Dilemou mnohých pacientov je jazva, ktorá sprevádza operáciu, a ktorá by mala byť neviditeľná. Pri korekcii viečok (ktorým sa správne v lekárskej terminológii hovorí mihalnice) sa jazva skryje v zhybe oka, aby bola v podstate neviditeľná.
Požiadavky poisťovne: Korekcia viečok by mohla byť aspoň čiastočne preplatená poisťovňou, ak by očný lekár zdôvodnil, že padajúcimi viečkami sa oči príliš namáhajú a zhoršila sa ostrosť videnia.
Znamienka
O čo ide: Lekári plastickej chirurgie sa stretávajú so zlou informovanosťou u pacientov. Typickým príkladom sú materské znamienka, o ktorých si ľudia chybne myslia, že ich vybranie môže spôsobiť rakovinu. „Človek, ktorý si dal vybrať znamienko a zistí sa, že bolo malígne a vytvorilo metastázy, by dopadol rovnako, ako keby si ho nedal vybrať - len by o tom nevedel,“ uvádza na pravú mieru Trška. „Odstránenie znamienka – či zhubného alebo nezhubného – môže iba pomôcť, pretože podľa výsledku histologického vyšetrenia môže lekár začať s potrebnou liečbou.“ To, či sa znamienko musí odstrániť, sa dá väčšinou zistiť vopred.
Ako to prebieha: Lekára je potrebné vyhľadať, ak znamienko v krátkom ob-dobí zmenilo farbu, tvar, veľkosť alebo ak krváca, ale aj pri znamienkach, ktoré sú dráždené, napríklad oblečením. Zákrok sa až na výnimky vykonáva v miestnom znecitlivení. Po zákroku je dôležité, aby pacient chodil na pravidelné kontroly.
Požiadavky poisťovne: Ak ide o znamienka, ktoré sa nachádzajú na mieste, kde sa môžu zvrhnúť alebo majú už určité atypie a hrozí riziko, že znamienko môže byť malígny melanóm.
Čo prepláca poisťovňa
Anna Mária Hegerová, revízna lekárka Všeobecnej zdravotnej poisťovne
„Vo všeobecnosti nie je žiadna plastická operácia hradená. Prepláca sa iba v prípade, ak by pri úprave bolo odstránené poškodenie zdravia alebo by sa mu zabránilo. Operácia sa môže hradiť v plnej výške alebo sčasti. Špecialista dá odporúčanie a potom sa zdravotnícke zariadenie informuje v poisťovni, či a do akej výšky sa zákrok uhradí.“
Autor: Saša Petrášová, SME ženy, 8/2007