Tieto výhody a nevýhody potvrdzuje aj lekár: „Červené tmavé hydinové mäso obsahuje viac živočíšneho železa, o ktorom vieme, že podporuje vznik voľných radikálov, starnutie, aterosklerózu, infarkt, mozgovú porážku, cukrovku a rakovinu. To sú pomerne čerstvé informácie,“ hovorí odborník na výživu Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy v Bratislave.
Podľa lekára existuje skupina ľudí, ktorá by sa mala hydinovému mäsu vyhýbať. „Sú to napríklad ľudia trpiaci hemochromatózou – nadmerným hromadením železa, ktoré môže postupne zlikvidovať pečeň a iné životne dôležité orgány. A tiež ľudia, ktorí majú preukázateľnú alergiu na hydinové mäso a zvyšky chemikálií v ňom. Hydina je, zvlášť pri nesprávnom zaobchádzaní pri preprave, predaji a uskladnení, tiež pomerne častou príčinou salmonelózy, ktorá môže prebiehať závažne najmä u malých detí a starších, zoslabnutých ľudí.“
Nie je hydina ako hydina
Bukovský taktiež upozorňuje na rozdiel výživových hodnôt aj medzi jednotlivými druhmi hydiny. „Rozdiel v obsahu energie, tuku, cholesterolu a nebezpečných chemikálií ovplyvňuje predovšetkým spôsob chovu: doma chované a divo žijúce druhy hydiny obsahujú menej hormónov a antibiotík, ale oveľa viac tuku a cholesterolu, najmä domáce vykrmované kačky a husi. Brojlerové kurence síce nie sú také tučné, ale hormonálnych a antibiotických látok zase obsahujú dosť. Myslím si však, že nadbytočného tuku a cholesterolu sa telo zbaví ľahšie ako cudzorodých chemikálií.“
Najlepšie je variť
Pri zdravom životnom štýle je okrem samotnej stravy veľmi dôležitý aj spôsob tepelnej úpravy hydiny. „V mäse, ktoré ľudia spracúvajú vo svojej kuchyni, už dávno neostalo veľa z vitamínu C a väčšiny vitamínov B, pretože tieto neprežijú smrť zvieraťa, jeho spracovanie, transport a predaj. Takže zo zdravotného hľadiska ide predovšetkým o ochranu pred baktériami.
Odporúča sa tepelná úprava, ktorá v hydinovom mäse spoľahlivo zlikviduje všetky salmonely a iných neželaných podnájomníkov,“ vysvetľuje Bukovský, podľa ktorého je potrebná dostatočne vysoká teplota a dostatočne dlhý čas tepelnej úpravy. „Mikrovlnná rúra na to nestačí a vyprážanie je zase z hľadiska zdravia úplná katastrofa: zbytočne zvyšuje obsah energie, tuku a cholesterolu. Ostáva dôkladné varenie, dusenie a pečenie.“
Autor: Eva Miklánková, SME ženy, 7/2007