SME

Uleteli mu včely...

Čo s ním? Nielen ženy prechádzajú obdobím menopauzy. Obdobný vývoj prežívajú aj muži. Volá sa andropauza.

Sledujete svoju polovičku, ako nervózne reaguje na vaše otázky, bezdôvodne sa začne hádať, vybuchne do hystérie, ostane apatický či smutný a o hodinu sa vám s nespútanou veselosťou začne venovať. Prípadne sa stal podozrievavým, negativistickým, odmietajúcim akýkoľvek kontakt s okolitým svetom a navyše stratil záujem aj o intímny kontakt. Máte pocit, že roky strávené po vašom boku ho asi deformovali či spolužitie vyústilo do neznámej psychózy? Skôr ako začnete zháňať dobrého psychológa, skúste svoje mužné „zlatíčko“ poslať k špecialistovi zaoberajúcemu sa liečbou a diagnostikovaním mužských sexuálnych problémov - andrológovi. Možno sa iba dostal do obdobia andropauzy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stratil testosterón
Vo všeobecnosti to znamená, že sa mu znížila hladina mužského pohlavného hormónu - testosterónu. Prirodzene, zníženie tejto hladiny (s pribúdajúcimi rokmi) prináša so sebou určité ťažkosti. Najčastejším problémom sú sexuálne starosti. Zvyšuje sa prah vzrušivosti a znižuje libido, častá je erektilná dysfunkcia - slabá, krátko trvajúca tvrdosť údu, predlžuje sa čas, keď je muž schopný opakovať styk, často býva problém s predčasným výronom semena a nedostatočným pocitom vyvrcholenia - orgazmom, čo prispieva k zhoršeniu partnerských vzťahov.

Nezanedbateľný je častejší pocit únavy, depresívne pocity, smútok, predráždenosť, zlá nálada, zníženie výkonnosti, ktorú môžu sprevádzať aj komunikačné problémy. Naši muži však môžu odolávať aj skrytým problémom: ateroskleróze (môže sa prejaviť náhlym infarktom alebo mozgovou porážkou), osteoporóze (porucha tvorby bielkovín, protilátok v pečeni, rednutie kostí) s rizikom vážnych fraktúr aj po menej važných úrazoch, chudokrvnosti (zníženie produkcie červených krviniek), hypofunkcii semenníkov (porucha tvorby spermií, plodnosti).

SkryťVypnúť reklamu

Hoci tieto sprievodné faktory vo vás vyvolávajú obavy o vašu polovičku, treba mať na pamäti, že na uvedené problémy sa musíme pozerať komplexne. Nemusia byť vždy spôsobené len nedostatkom testosterónu. „Dôležité je zistiť skutočné príčiny. Často sa v praxi stretávame s kombinovanými hormonálnymi, cievnymi aj psychickými príčinami problémov. Dôležité je, aby pacient vyhľadal odbornú pomoc. Súčasťou je aj vyšetrenie krvi na zistenie hladiny hormónov, ktoré vedia zabezpečiť len špecializované pracoviská. Netreba sa obávať, máme k dispozícii účinné lieky, vieme každému pacientovi prakticky ušiť liečbu na mieru,“ vysvetľuje urológ, andrológ a sexuológ Ivan Kubiš.

Prečo o nej nehovoríme
O andropauze sa ešte donedávna vedelo iba málo. Aj preto sa o nej nehovorilo. Samotní muži neprikladajú syndrómu taký význam a nedožadujú sa medicínskej starostlivosti, ako je to vžité a bežné u žien. „Vedecké poznatky pritom hovoria, že u niektorých mužov začína klesať hladina testosterónu už od tridsiatky. V niektorých prípadoch sa zistil pokles hladín v nasledujúcich dekádach až o desať percent,“ pripomína Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým dôvodom je, že andropauza má menej výrazné prejavy ako menopauza u žien. Pritom je dnes už jasné, že to, čo u päťdesiatničok voláme obdobím menopauzy, prechodu, klimaktériom, u mužov označujeme andropauzou, mužským prechodom, climacterium virile. Čiastočný pokles mužských pohlavných hormónov u starnúcich mužov sa označuje anglickou skratkou PADAM (Partial Androgen Deficiency in Aging Men), no nie je taký náhly ako u žien. Neznamená to však, že táto hormonálna nedostatočnosť nemôže byť príčinou vážnych zdravotných problémov.

Hľadajme pomoc
Spoľahlivú diagnostiku a účinnú liečbu vie zabezpečiť len lekár. Muži obvykle nevedia, na koho sa môžu s podobnými problémami obrátiť. Možností pritom majú niekoľko. Obdobou ženského gynekológa je andrológ, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou mužských sexuálnych problémov, problémami mužskej neplodnosti a mužskej antikoncepcie. Andrologických pracovísk je na Slovensku zatiaľ málo, preto najdostupnejším medicínskym odborom ostáva urológia, z ktorej sa andrológia vyvinula.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výhodou je, že na sexuologické vyšetrenie nepotrebujeme písomné odporučenie od všeobecného lekára, pacient môže pomoc vyhľadať priamo. „Mnohí muži sa, žiaľ, nechajú ovplyvniť súčasným boomom takzvaných 100 % čistých prírodných preparátov, ktoré sú väčšinou len potravinovými doplnkami. Tieto doplnky sú problematické, lebo neexistujú nijaké seriózne štúdie, ktoré by potvrdzovali ich účinnosť. Muž, ktorý skúša samoliečbu, riskuje, že si kúpi prípravok, ktorý nebude mať žiaduci účinok. Rezignuje, uzavrie sa do seba a odmieta potom ďalšiu liečbu, čo je škoda, lebo v jeho prípade by sme vedeli úspešne pomôcť niektorým z liekov, ktoré sú určené špecificky na tento účel,“ upozorňuje andrológ.

Skúsme športovať
Nemalý vplyv na hladký priebeh prechodu muža má správny životný štýl. Ak však má napríklad problémy s erekciou už dva roky, ťažko predpokladať, že sa stav upraví spontánne, bez pomoci lekára, iba životosprávou. Treba si uvedomiť, že všetky negatívne vplyvy, ktoré pôsobia na cievy, zhoršujú aj schopnosť erekcie. Ak muž fajčí, treba s tým prestať. Fajčenie okrem iných negatívnych vplyvov na zdravie zhoršuje krvný obeh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba obmedziť konzumáciu alkoholu, ktorý zabíja mozgové bunky, poškodzuje činnosť centrálneho nervového systému a môže zhoršovať schopnosť dosiahnuť erekciu. Pozitívny vplyv na priebeh andropauzy má pravidelné športovanie. Pomáha znížiť krvný tlak, telesnú hmotnosť a zlepšuje kapacitu pľúc. Tieto faktory zdokonaľujú celkovú fyzickú formu jedinca aj jeho sexuálnu výkonnosť. „Značný význam má naučiť sa relaxovať. Stres a starosti zabíjajú sexuálnu túžbu. Sú rôzne spôsoby, ako znížiť vplyv stresu – počnúc cvičením cez meditáciu, jogu až po tanec. Stačí si vybrať ten najvhodnejší spôsob,“ vymenúva možnosti Kubiš.

Čo môžeme spraviť my ženy?
Ak zbadáme na svojom mužovi príznaky prechodu, skúsme ho pozitívne motivovať, aby zašiel do odbornej ambulancie. Tak, aby vedel, že ho podporujeme a máme záujem o úspešné riešenie problému. Veď jeho stav negatívne ovplyvňuje oboch partnerov. A skúsme byť tolerantné. Určite každý muž ocení, keď sa okolie k nemu správa zhovievavo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našťastie, nepostihuje každého muža
Presné údaje o celkovom výskyte syndrómu androgénnej insuficiencie u starnúceho muža sú neznáme. Začiatok poklesu hladiny testosterónu je individuálny, u konkrétneho muža závisí od genetických daností a, samozrejme, od veku. Po päťdesiatke sa pokles hladiny testosterónu zrýchľuje, so zvyšujúcim sa vekom sa výskyt syndrómu zvyšuje. Prieskumy z USA a Kanady uvádzajú výskyt nízkych hladín testosterónu napríklad vo veku 50 - 59 rokov u 6 až 30 % mužov. V roku 2004 bolo na Slovensku medikamentózne liečených 880 mužov pre syndróm starnúceho muža, údaje o výskyte tohto syndrómu u mužov v SR prakticky neexistujú. Je to dané aj obmedzenými možnosťami presnej diagnostiky, vyšetrenie vedia zabezpečiť len niektoré pracoviská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V čom je rozdiel medzi ženami a mužmi?
Muži okolo päťdesiatky prežívajú podobné obdobie ako ženy. Pokles mužských pohlavných hormónov v andropauze však nie je taký výrazný ako u žien v menopauze. U žien dochádza k náhlemu a úplnému zastaveniu tvorby estrogénu, čo spôsobuje ženám neplodnosť, zatiaľ čo u mužov sa produkcia testosterónu nekončí. Mužské pohlavné hormóny sa produkujú po celý život. Pokles hladiny testosterónu s pribúdajúcimi rokmi však môže spôsobiť psychické a telesné ťažkosti.

Autor: Lea Sobotová, SME ženy 7/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 426
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 918
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 227
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 301
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 464
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 956
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 149
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 036
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


4

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


30
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 493
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 130
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 173
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 219
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 551
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 690
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 275
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 798
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu