SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Samsung C61RCASTR: Sklokeramické „letisko“ pre vaše hrnce

Sklokeramický varný panel v modernej kuchyni nielen ulahodí oku, ale je i praktický. Vyčistíte ho takmer bez námahy a vyzbrojíte svoju kuchyňu bezpečnostnými prvkami počas varenia i mimo neho. Dokáže precízne regulovať teplotu, dohliadne na čas úpravy a u

+ skvelá regulácia výkonu
+ bezpečnostné prvky
+ jednoduchá bezproblémová údržba
- časovač nemožno použiť samostatne

pozorní vás na nebezpečenstvá.

Samsung ponúka na našom trhu niekoľko modelov varných panelov a my sme mali v redakcii možnosť otestovať všestranný C61RCASTR. Modelové značenie síce nie je prehľadné, isté však je, že v tomto prípade nejde o žiadnu mačku vo vreci. Práve naopak.

Zabudovanie do linky je hračkou
Varný panel má štandardizovaný formát so 60 centimetrovou šírkou s ktorou počítajú všetci výrobcovia kuchynských liniek. Pomocou jednoduchej montážnej sady sa naskrutkuje a zasunie do otvoru s rozmermi 49x56 centimetrov vyrezaného do pracovnej dosky. V prípade že ste si priplatili a vaša pracovná doska má hrúbku 38 milimetrov, zo spodnej časti bude pretŕčať iba malý blok v časti ovládacieho panelu. Ten nebude pri zabudovávaní rúry žiadnou prekážkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Skrinku pod varným panelom môžete plnohodnotne využiť i ako úložný priestor. Bezpečnostné pravidlá však hovoria o tom, že korpus skrinky by mal byť vo vrchnej časti uzavretý, aby ste na spodnú stranu panelu nedosiahli.

Obyčajná zásuvka nestačí, obmedzený režim je dostupný
Pri varných paneloch sa počíta s tým, že budú pevne pripojené k elektroinštalácii so samostatným istením. Je praktické ak sa istič nachádza vo vedľajšej skrinke, nič však nebráni tomu, aby bol v rozvádzači v chodbe. Keďže varný panel je vybavený štvoricou výkonných varných zón, nepočítajte s tým, že ho plnohodnotne pripojíte tam, kde ste mali doposiaľ zásuvku.

Aby bolo možné súčasne pripravovať pokrmy pri plnom výkone na všetkých štyroch varných poliach, potrebné je aby ste si za linkou pripravili samostatne istený 25A jednofázový prívod alebo z trojfázového rozvodu pripravili dva 16A prívody. Ak máte byt s plynovou prípojkou, je málo pravdepodobné že sa zaobídete bez úprav elektroinštalácie – s tým však treba počítať pri všetkých varných paneloch na trhu. Výrobca navrhol elektrickú svorkovnicu tak, aby bola prehľadná a pomocou kovovej prepojky umožnila oba spôsoby inštalácie čo najjednoduchšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak by ste sa predsa len dokázali uskromniť, použiť môžete i samostatný 16A prívod s tým, že nie všetky varné zóny budete môcť používať súčasne. Pri plnom vyťažení budete môcť používať dve zóny súčasne, pri polovičnom tri. Záleží iba na vás či sa dokážete prispôsobiť obmedzenému režimu prevádzky.

Štyri varné polia pre rôzne hrnce
Pri sklokeramických paneloch je dôležité, aby boli dná hrncov a panvíc úplne ploché. Čím tesnejšie budú priliehať k jej povrchu, tým lepší bude prestup tepla a šmýkanie hrnca po „letisku“ bude minimálne. Chce to trochu cviku kým si zvyknete na to, že malý hrniec s ľahkým pokrmom pri miešaní rukou nevedomky posúvate mimo stredu varnej zóny. Potrebné je vyhnúť sa hliníku a medi, pretože časom spôsobujú dúhové zafarbenie povrchu varnej zóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Štvorica varných zón je vybavená hi-light telesom, ktoré zaisťuje takmer okamžité zohriatie na prednastavenú prevádzkovú teplotu. Kým dvojica telies má pevne danú veľkosť, dve z nich je možné manuálne prepnúť na väčší priemer s vyšším výkonom. Znamená to že ste pripravení na veľký hrniec s vodou pre varenie špagiet či kapustnice a rovnako dobre dokážete prihriať prílohu na pozdĺžnom pekáči. Príprava pokrmov je vzhľadom na vysoký výkon telies rýchla a v porovnaní s „tradičným plynom“ je znateľný iba o čosi pomalší nástup. To preto že prenos tepla medzi varným panelom a hrncom nie je taký intenzívny ako pri plyne. Čo si však zaručene vychutnáte je precízne regulovanie výkonu pri varení rôznych jedál.

Ak si potrpíte na rýchlo upravenú ázijskú kuchyňu, počítajte s tým že tento panel vám nedokáže ponúknuť rovnako silný výkon ako trojradový plynový horák. Riešením môže byť výkonná indukcia alebo doplnkový 30 centimetrov široký panel s výkonným plynovým horákom pre wok.

Skryť Vypnúť reklamu

Dotykový panel pre jednoduché ovládanie
Štvorica varných zón je ovládaná elektronickým dotykovým panelom zo zabudovanou LED indikáciou. Každá zo zón umožňuje nastavenie výkonu v deviatich úrovniach z ktorých každá zodpovedá špecifickej príprave. Kým stupeň 1 využijete pre rozpúšťanie masla bez toho aby ste ho prepálili, dvojku a trojku použijete pre dusenie a varenie v pare, štvorku a päťku pre tradičné varenie, šestku pre vyprážanie a zvyšné stupne pre intenzívne tepelné úpravy a zohrievanie veľkého objemu vody. Pri riade s teflónovým a titánovým povrchom je dobré neprekračovať 7 stupeň, menej kvalitné povrchy by sa mohli poškodiť prehriatím. Deviatka je ideálna pre urýchlenie zovretia vody, obzvlášť ak jej pripravujete veľký objem.

Nespornou výhodou je že energia je pod kontrolou a vy máte istotu že nemusíte stáť pri hrncoch iba preto, aby ste si odsledovali či sa vám pokrm nepripáli. S takýmto komfortom sa pri plyne zvyčajne nestretnete a tu si ho v plnej miere vychutnáte. Výsledkom sú nielen jedlá ktoré si pri vhodnej úprave zachovajú viac vitamínov, prirodzenej jemnej chuti a šťavnatosti, ale i dokonalý prehľad o tom, aký dlhý čas vám úprava jedál z vášho receptára zaberie. Prednosťou je i to, že dno varnej nádoby sa zohrieva rovnomerne a na rozdiel od plynu nevzniká v strednej časti prehriata zóna prstencovitého tvaru.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak človek prechádza na elektrický panel z plynu, je vhodné zoznámiť sa s ním a trochou experimentovania zistiť že nejde iba o „hlúpy“ nástroj pre zohrievanie nádob s pokrmami. Jemné regulovanie výkonu má zmysel a vyplatí sa osvojiť si ho.

Časovač na prianie i ako poistka
Varný panel je vybavený elektronickým časovačom, na ktorom môžete nastaviť čas pre úpravu jedál na jednotlivých varných poliach. Pre každé z nich môžete stanoviť v minútach čas, ktorý je potrebný pre úpravu. Po jeho vypršaní vás akustický signál oboznámi o tom že pokrm je hotový a následne varnú zónu vypne. Keďže každá varná zóna má zostatkové teplo, môžete taktizovať a nastaviť kratší čas, aby ste efektívne využili energiu.

Na nešťastie, časovač nie je možné použiť samostatne, ako kuchynské minútky. Je to trochu škoda, pretože neraz potrebujete ustrážiť čas kysnutia cesta či inej úpravy pokrmu mimo varenia. Drobné zdokonalenie tejto funkcie by zaručene na škodu nebolo.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby bola zaistená pri varení bezpečnosť, na pozadí beží ešte jeden časovač, ktorý stanovuje maximálne časy úprav pri konkrétnych výkonových stupňoch. To pre prípady ak náhodou na hrniec zabudnete a jeho obsah neustále stíha odoberať teplo z výhrevného telesa. Pri najnižšom stupni sa varenie preruší po 6 hodinách, pri najvyššom už po hodine. Ak máte s varením iné záujmy (napríklad pri varení huspeniny), myslite na to, alebo si nastavte časovač manuálne, aby vás včas upozornil.

Bezpečnosť je prvoradá
Panel je zapuzdrený tak, aby žiadna rozliata tekutina nevnikla do jeho útrob. Ak sa vám neopatrnosťou nepodarí panel rozbiť – napríklad pádom sklenej misy či ťažkého hrnca na povrch, ste prakticky v bezpečí. Oceľový rám chráni okraje sklokeramickej dosky a vytesňuje priestor medzi varným priestorom a pracovnou doskou linky.

Skryť Vypnúť reklamu

Detská poistka blokuje tlačidlá pred použitím. Je to ideálne nielen pri umývaní povrchu ale i preto, aby ste zabránili náhodnému zapnutiu nechceným dotykom. Nielen deti sú zvedavé, problémom treba jednoducho predchádzať.

Ak sa z hrnca vyvarí voda, alebo zabudnete varnú zónu vypnúť, tepelný senzor zaznamená po čase prehriatie a sám zaistí vypnutie varnej zóny. Môže sa stať že zazvoní telefón alebo vás zabaví návšteva a vy zabudnete na to, že ohrievate polievku.

Aby ste sa omylom nepopálili, zostatkové teplo je indikované na displeji znakom „H“. Nemusíte vedieť či niekto pred vami čosi zohrieval a varné zóny vyzerajú rovnako keď sú studené ako keď sú horúce. Neočakávajte rozžiarené červené polia ako v katalógoch. Rozsvietia sa iba pri plnom výkone alebo z nich hrniec odoberá teplo príliš pomaly.

Skryť Vypnúť reklamu

Čistenie je jednoduchšie ako sa môže zdať
Sklokeramický panel má veľmi húževnatý a hladký povrch, takže sa udržiava v čistote úplne jednoducho. Ak ho po každom čistení pretriete špongiou so saponátom na riady a následne vytriete mikrovláknovou utierkou, nemusíte sa o nič starať. Mimo varných zón niet čo riešiť – kvapôčky oleja, vody, či omáčok zotriete jednoduchšie ako z akéhokoľvek iného povrchu.

Ak máte v byte prašné prostredie a stáva sa že pri rekonštrukcii bytu sa všade nachádza piesok z vŕtania či omietok, vhodné je pred varením skontrolovať či sa nedostal i na varný panel. Zrniečka posúvané hrncom po doske by mohli poškrabať povrch,

Iná situácia nastáva ak vám pokrm vykypí a i napriek rovnému dnu hrnca dokáže podtiecť do medzipriestoru. Na varnej ploche sa zapečie a vy musíte použiť pre odstránenie prihorenín škrabku, ktorá je súčasťou dodávky. Žiletka pod ostrým uhlom odškrabe nečistoty a opäť stačí po vychladnutí povrch utrieť. Ak sa robí údržba po každom varení, panel je i pri intenzívnom používaní ako nový.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozor by ste si mali dať na cukor, ktorý na doske skaramelizuje a na jej povrchu dokáže vytvoriť neodstrániteľnú matnú škvrnu. Ak však hrniec vždy prekrýva celé výhrevné teleso, nečistoty sa v princípe nemajú kde zapiecť – priestor okolo hrnca nie je taký horúci aby vám údržbu sťažil.

Počas niekoľkotýždňového každodenného používania panelu sme ani jediný krát nenarazili na situáciu, kedy by nebolo možné znečistenie povrchu odstrániť. Škrabku sme použili jediný raz, zvyšok vždy zvládlo mikrovlákno. Obavy o údržbu je potrebné odložiť bokom.

Komfort pri varení i upratovaní
Varný panel C61RCASTR dokáže osloviť svojim striedmym a jemným dizajnom tmavého skla s citlivou potlačou a polomatným oceľovým rámikom. Intuitívne ovládanie a prednastavený stupeň výkonu pre priame varenie potešia rovnako ako zabudované bezpečnostné prvky.

Skryť Vypnúť reklamu

Obzvlášť dobre sa osvedčilo citlivé nastavenie výkonu pri úprave pokrmov. Zelenina jemne upravená vo vode si zachovala svoju sviežosť, čerstvosť a jemnú chuť podobne, ako keby bola pripravovaná v pare, rovnako dokázali osloviť polievky, ktoré boli pripravené obdobným spôsobom. Regulovaný výkon odhalil svoje čaro pri vyprážaní, kde dokázal ustriehnuť distribúciu tepla natoľko, aby sa olej predčasne neprepaľoval avšak súčasne nebol príliš chladný na to, aby sa do neho dostávali šťavy z vyprážaných porcií mäsa. Jemné nastavenie výkonu oceníte i vtedy, ak vo vodnom kúpeli pripravujete rôzne mäsové a zeleninové pudingy. Voda sa varí stabilne bez búrlivého bublania – nemusíte experimentovať s nastavením medzipolohy ako pri plyne.

S „odretými ušami“ je možné počítať i s prípravou niektorých ázijských jedál, kde je potrebné surovinami a postupom dotiahnuť to, čo výkon ohrevu ponúknuť nedokáže. S rýchlym opekaním mäsa na rozpálenom woku nepočítajte, uistite sa že jeho póry zatiahnete škrobom alebo tempurou, ktorá zabráni aby sa opekanie premenilo na dusenie. So zeleninou je to horšie, vhodné je voliť nádobu s maximálnym priemerom dna, pretože so stúpajúcimi okrajmi sa teplo vytráca. Dá sa povedať že v tomto prípade zaostáva rýchlosť ohrevu i za tradičným plynovým sporákom.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento varný panel osloví každého kto v domácnosti pripravuje tradičné európske jedlá kde hrá významnú úlohu rovnomerné a nie príliš intenzívne varenie, dusenie či vyprážanie. Svoje čaro odhalí i pri prihrievaní pokrmov kde nemusíte neustále stáť s vareškou v ruke aby sa spodok nepripálil alebo pri rozpúšťaní stužených tukov, príprave krémov vo vodnom kúpeli či príprave tradičných pudingov z britských ostrovov.

Technické parametre:Varné zóny: 750/2200W (kruhová), 2x1200W, 1500/2400W (oválna) * 4 nerezové strany * LED displej * Dotykové ovládanie * Sólo (145 mm, 1,2kW) – 2x, Sólo (180 mm, 1,8kW) – 2x * Indikátor zvyškového tepla * Detská poistka * Časovač * Vonkajšie rozmery 575x505x55mm * Montážny otvor 560x490 * Hmotnosť 8kg

Dostupnosť: www.samsung.sk
Orientačná cena: 16 990 Sk s DPH

TIP: Ak si chcete spraviť prehľad o tom, aký rýchly je tepelný nábeh pri varení, môžete si spraviť jednoduchý porovnávací test s vašim sporákom doma. Zohrievali sme pol litra studenej vody z vodovodného kohútika v oceľovom hrnci so sendvičovým dnom pri troch priemeroch varných zón. Vodu sme zohrievali do bodu, kým nedosiahla teplotu 95 °C. Dosiahnuté časy boli nasledovné:

Skryť Vypnúť reklamu
priemer varnej zóny čas pre dosiahnutie 95 °C
129mm 4:32
170mm 3:03
215mm 2:25
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 9. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 10. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 1. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 2. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 3. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 4. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 5. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 6. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 10. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 018
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 143
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 326
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 193
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 636
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 628
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 281
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 801
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 557
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 281
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Tím Očistec už má piatich svedkov.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kollár je už mentálne v opozícii.


a 2 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

Andrej Drbohlav, terapeut a odborník na sériových a masových vrahov. Na konte má viacero knižných bestsellerov o tejto problematike.

Andrej Drbohlav hovorí, prečo mnohých vrahov nikdy nechytia.


4m
Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt
Pavlína Fichta Čierna so synom Johannom

Pavlínu Fichta Čiernu hnevajú extrémistické návrhy v parlamente.


22. okt
Michaela Žureková

RTVS dáva ženám za ich peniaze lekcie, ako prehliadať obťažovanie.


21. okt

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 2. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 3. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 4. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 5. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 6. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 7. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 8. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 655
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 622
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 906
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 966
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 435
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 244
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 058
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 801
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu