... máme 20 až 30 rokov
V tomto období je intenzívna sexuálna aktivita žien. Preto pacientky často žiadajú o predpis antikoncepcie, pričom sa gynekológ snaží zvoliť vhodný typ. Na našom trhu je ich široké spektrum, takže sa dá vyhovieť všetkým. Dnes už sú však na antikoncepciu kladené vyššie nároky. Nestačí, aby spĺňala funkciu ochrannú. „Antikoncepcia totiž obsahuje dve zložky – estrogény a gestagény – a práve gestagénmi sa dajú ovplyvniť aj vedľajšie ťažkosti, ktoré pacientky mávajú, ako napríklad predmenštruačný syndróm, vypadávanie vlasov, akné, mastenie pleti, zadržiavanie vody v tele,“ hovorí gynekologička Radmila Sládičeková.
Nevhodnou antikoncepciou si pacientka ublížiť nemôže, no po čase môže zistiť, že jej nesedí. Gynekológ nemusel zvoliť správny preparát a tým aj dávkovanie estrogénov. „Pacientka môže mať po určitom čase užívania antikoncepcie isté ťažkosti. Môže pociťovať zvýšenú citlivosť prsníkov alebo až bolestivosť, suchosť pošvy, nechuť mať pohlavný styk. Vtedy treba zmeniť preparát aj dávkovanie hormónov v antikoncepčnom preparáte.“ Obdobie pohlavnej aktivity prináša so sebou aj pošvové zápaly a pohlavne prenosné ochorenia. „V tomto veku je veľmi aktuálne očkovanie proti rakovine krčka maternice, ktorú spôsobuje vírus.
Ten sa prenáša pohlavným kontaktom. Štatisticky je dokázané, že až 38 percent ľudí sa infikuje už po prvom pohlavnom styku. Samozrejme, neznamená to, že hneď, ako má pacientka vírusovú infekciu, dostane rakovinu krčka maternice. Môže však patriť medzi tie percentá žien, ktoré postupom času dospejú až k závažnému ochoreniu. Vyhnúť sa tomu dá, samozrejme, každoročným vyšetrením onkocytológie z krčka maternice a absolvovaním očkovania,“ objasňuje gynekologička. V tomto vekovom období prichádza do ambulancií veľa žien, ktoré majú problémy s otehotnením. „V tom prípade ich často treba poslať na špeciálne vyšetrenia, občas aj na kliniku, kde sa venujú umelému oplodneniu.“
... máme 30 až 40 rokov
Aj tu sa vyskytujú podobné problémy ako v skoršom období. Sú to teda prevažne zápaly pošvy, chronické mykózy, opakujúce sa akútne hubové infekcie, tiež riešenie antikoncepčných starostí. Do tehotenskej poradne prichádza veľa mamičiek. „Vysadiť antikoncepciu stačí pred otehotnením, a nie rok vopred. Sú to povery, že by sa mala vyplaviť z organizmu, pretože vajíčka máme v sebe od svojho narodenia a sú ovplyvňované čímkoľvek, či už antibiotikami, röntgenovým žiarením, alebo všetkým, čo zjeme. Preto sa nedajú zmeniť alebo ovplyvniť tým, že by sme prestali užívať antikoncepciu rok predtým,“ vysvetľuje Sládičeková.
Pred plánovanou graviditou je vhodné stabilizovať hmotnosť pacientky – nemala by byť ani obézna, ani veľmi chudá. Počas tehotenstva by nemalo prichádzať k prílišnému priberaniu. „Pozor by si mali dávať najmä diabetičky, ktoré by mali plánovať graviditu spolu so svojím diabetológom, pretože výkyvy cukru a prítomnosť ketolátok v krvi by mohli poškodiť plod. To však platí iba pri tejto skupine pacientok.“ Zdravá žena by mala do svojho jedálneho lístka zaradiť primerané množstvo vitamínov, pričom sú dostať tabletky vhodné pri plánovaní gravidity. Mala by jesť potraviny obsahujúce kyselinu listovú, ktorej užívanie ovplyvňuje správny vývoj neurálnej trubice.
„Po pôrode väčšinou ani nemajú čas chodiť ku gynekológovi, pretože sa venujú novorodencovi, od ktorého je často problematické sa odtrhnúť. Po šestonedelí by mali prísť ženy na kontrolu. Vtedy sa urobí onkocytologické vyšetrenie, ultrazvukom sa kontroluje maternica a tiež sa pohmatom kontrolujú prsníky. Pacientky v období dojčenia mávajú zápal prsníka, vyskytujú sa aj problémy so suchosťou a pálením v pošve pri pohlavnom styku. V tom prípade sa podajú tabletky s obsahom estrogénov do pošvy a pohlavný život funguje bez problémov.“
... máme 40 až 50 rokov
U žien nastávajú klimakterické ťažkosti, nepravidelnosť či vynechávanie menštruácie, ktoré obvykle sprevádzajú menopauzu. „Je to spôsobené tým, že nie vždy prebehne ovulácia uprostred cyklu,“ vysvetľuje gynekologička Sládičeková. Keď neprebehne ovulácia, nevylučuje sa hormón druhej fázy cyklu – progesterón. Toho úlohou je zmeniť sliznicu maternice na sekrečnú a schopnú menštruovať. Ak nemá čo sliznicu zmeniť, menštruácia mešká rozlične dlhý čas. „Dá sa to veľmi ľahko ošetriť, a to tak, že ultrazvukom skontrolujeme sliznicu, jej výšku a nasadíme pacientke hormóny druhej fázy cyklu.“ To znamená, že desať dní v cykle užíva žena nejaký zo zvolených gestagénov.
Menštruácia je pravidelná až dovtedy, kým sa prestanú vylučovať aj estrogény. Vtedy už nastáva obdobie prechodu. Častým ochorením vyskytujúcim sa v tomto veku je rakovina prsníka. „Žiaľ, v súčasnosti už postihuje aj ženy mladších vekových skupín, teda pred štyridsiatym rokom života. Ak si pacientka nájde nález na prsníku sama, mala by sa vybrať do špecializovaného centra, no inak by ju mal gynekológ poslať raz ročne na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Zásadou je však nebáť sa, neodkladať to, pretože často si pacientky nájdu benígne nálezy.“ Rizikové sú pacientky, ktoré majú v rodine viac ako jednu ženu, ktorá prekonala rakovinu prsníka alebo rakovinu vaječníkov. Tie by mali byť sledované v špecializovanej prsníkovej ambulancii.
... máme nad 50 rokov
„Z vlastných skúseností môžem povedať, že ženy v tomto období pristupujú k návšteve gynekológa veľmi zodpovedne. V tomto veku sa vyskytujú ťažkosti aj pri pohlavnom styku, so suchosťou, pálením v pošve. Tento problém sa dá veľmi dobre riešiť. No sú ženy, ktoré musíme usmerniť až k psychiatrovi, lebo sa u nich objaví klimakterická depresia.“ Netreba sa však báť s touto ťažkosťou zdôveriť gynekológovi. V spolupráci so psychiatrom možno pacientke pomôcť, môže byť nastavená na liečbu a porucha nálady sa upraví spolu s klimakterickými ťažkosťami.
„Potom je tu ešte obdobie postmenopauzy, s ktorým prichádzajú už klientky seniorky. U týchto žien sa zvlášť kontroluje hustota kostí, teda kostná denzita, a potom sa v spolupráci s ortopédom podáva primeraná liečba. Okrem toho nedostatok estrogénov môže spôsobovať aj iné ťažkosti, napríklad časté nočné močenie, dráždenie močového mechúra, časté nutkanie na močenie a aj únik moču. Toto sú príznaky urgentnej inkontinencie. Je to ochorenie, ktoré musíme odlíšiť od stresovej inkontinencie. Čiže únik moču nie je spôsobený nejakou náhlou záťažou, ale zvýšenou dráždivosťou močového mechúra. Tento problém sa dá liečiť liekmi.“
Preventívne prehliadky u gynekológa
„Hlavnou zásadou je, aby každá žena od dvadsať rokov vyššie raz ročne absolvovala preventívne gynekologické vyšetrenie. To zahrnuje vyšetrenia – v pošvových zrkadlách, kolposkopické vyšetrenie, odber materiálu na onkocytologické vyšetrenie z krčka maternice, vyšetrenie vnútorného genitálu pohmatom, následne ultrazvukové vyšetrenie vaginálnou sondou. Na záver je samozrejmé vyšetrenie prsníkov pohmatom,“ vysvetľuje gynekologička Radmila Sládičeková.
Od dvadsať do štyridsať rokov by mala žena raz ročne takisto absolvovať ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Nad štyridsať rokov sa chodí už na mamografické vyšetrenie. A kedy je vhodné prísť na prvú prehliadku? „V podstate sa dá povedať, že so začiatkom pohlavného života. Dnešné mladé dievčatá sú dostatočne uvedomelé, takže si dajú vopred predpísať antikoncepciu, čo je správny a najmä zodpovedný prístup.“
Autor: SME ženy, 6/2007