SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Electrolux Trilobite 2.0 – domáce zvieratko, ktoré povysáva váš byt

Tak ako praveké trilobity pred stovkami miliónov rokov spásali dná oceánov, moderný robot od Electroluxu zozbiera z vašich kobercov, podláh a dlažieb všetky nečistoty. Nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť - sám dočerpá potrebnú energiu, sám sa prebudí k

+ vysoký sací výkon
+ ultrazvuková navigácia bez narážania
+ precízny prechod miestnosťou
+ programovateľný časovač
- vynecháva okrajový pás miestnosti

eď treba povysávať, sám sa odprace po práci nabok. Vašou úlohou je iba vysýpať jeho zbernú nádobu.

Čistí automaticky i na povel
Trilobite očakáva, že sa stane členom vašej domácnosti. Počíta s tým že ho umiestnite tam, kde je jeho prítomnosť najpotrebnejšia – typicky v obývačke. To preto, že sa dokáže v automatickom režime postarať o upratovanie jedinej miestnosti. Môžete určiť dni a hodiny v ktorých má zaistiť upratovanie a ďalej si ho už nevšímate. Akonáhle však od neho žiadate upratať ktorúkoľvek inú miestnosť, stačí ho preniesť na pracovisko a vydať pokyn na upratovanie – zaručene nebude odvrávať. Neočakávajte že bude automaticky upratovať celý váš byt – zablúdil by a nie všetko by vyčistil tak ako treba.

Nabíjacia základňa je jeho odpočívadlom
Robot sa dokáže dobíjať automaticky, takže nemusíte sledovať stav jeho batérií. Akonáhle ukončí čistiaci cyklus, začne prechádzať popri stenách, aby našiel svoju základňu.
Senzory pomôžu pri jej vyhľadaní, dvojica kontaktov na chrbtovej časti umožní dobíjanie. Po dvojhodinovom nabíjacom cykle dokáže približne jednu hodinu intenzívne pracovať so sacím výkonom, ktorým predstihuje ostatné modely na trhu. Nejde o elektronickú mechanickú metlu ale o výkonný vysávač.

V nabíjacej základni zotrvá až do vtedy, kým ho časovač nevyšle na automatické vysávanie, alebo ho nevyzdvihnete pre vysávanie ľubovoľnej miestnosti. Keďže je neustále v strehu, je dôležité aby sa s ním nehrali deti alebo domáce zvieratá.

Nabíjacia základňa je pomerne jednoduchá. Obsahuje napájaciu šnúru, nabíjací adaptér a parkovací senzor. Umiestnite ju kdekoľvek k stene v blízkosti zásuvky tak, aby sa opierala o stenu. Je zrejmé že výrobca myslí i na detaily. Trilobite 2.0 prináša viac ako 200 vylepšení oproti pôvodnému modelu. Ak vám pri opieraní o stenu prekážajú obvodové lišty, základňu môžete zaistiť nastavovacou skrutkou.

Senzory umožňujú vysávaču „vidieť“
Trilobite je unikátny tým, že pri čistení nenaráža do stien, nábytku a prekážok s ktorými sa môže počas čistenia stretnúť. Je vyzbrojený ultrazvukovými senzormi, ktorými dokáže mapovať až 180° priestoru pred sebou. Akonáhle sa priblíži k prekážke, jeho pohyb sa spomalí a tesne pred bariérou zmení smer jazdy.

V prípade, že sú prekážky v jednej rovine spojené so zemou, všetko pracuje ideálne. Ak však do hry vstúpi nábytok na nízkych nožičkách alebo radiátor pod ktorý sa 13 centimetrov vysoké telo vysávača nevmestí, vznikne kolízia. Čelný nárazník sa dotkne prekážky a doplní informácie získané z ultrazvukových senzorov.

Dvojica infračervených senzorov sníma vzdialenosť podlahy od tela robota, takže sa nemusíte zaoberať tým, či vysávač spadne zo schodov, alebo nie. Ak sa prvý zo schodov nachádza viac ako 10 centimetrov pod úrovňou podlahy, robot rozozná nebezpečnú zónu a vyhne sa jej. Niekedy však treba zájsť ďalej.

Nemusíte zatvárať pri vysávaní na miestnostiach dvere, ak nechcete aby Trilobite neprechádzal z miestnosti do miestnosti. Ak pod prechodové lišty nalepíte magnetické pásiky ktoré sú súčasťou dodávky, vysávač sám rozozná že je pred ním „neviditeľná“ bariéra.
Rovnako jednoducho dokážete vyčleniť časti miestnosti, ktorým sa má vyhýbať. Ani 15 mm hrubý koberec nezabráni tomu, aby magnetické senzory neprehliadli pásku, ktorú ste nalepili pod koberec. Je to praktické a vám nič nebráni tomu, aby ste samolepiace pásky v interiéri zamaskovali.

Veľké samostatne ovládané kolesá s gumovým rebrovaním umožňujú bezproblémový pohyb po akomkoľvek povrchu. Robot si poradí s menšími prahmi, prekoná výškový rozdiel podlahy a koberca, dokonca zistí prítomnosť káblov a nezamotá sa do nich. Rýchlosťou 40 centimetrov za sekundu križuje miestnosť tak, aby ju dokonale vyčistil v čo najkratšom čase.

Nevynechá ani kúsok bez povšimnutia
Po niekoľkých minútach sledovania jeho činnosti nadobudnete dojem, že pohyb po miestnosti je až príliš robotický a v porovnaní s inými zariadeniami na trhu je Trilobite akýsi nerozhodný. To čo zvládne Roomba či Sensor Cruiser jediným manévrom, to pri náraze na prekážku Trilobite rieši štyrmi i viacerými pokusmi o vyviaznutie. Čím to je?

Programátori si dali záležať na tom, aby robot vyčistil dokonale i komplikovane členené priestory plné malých a úzkych prekážok. Pri prvom neúspechu sa riadiaci softvér nevzdáva. Niekoľkokrát sa opakovane pokúša zmenou nájazdového uhla vyčistiť priestor pred sebou aby na ňom nezostala ani smietka.

Výsledkom je čistá plocha i tam, kde iné roboty zlyhávajú. Počítajte však s tým, že po obvode miestnosti vznikne približne 5 centimetrov široký pás, na ktorom budú hrubšie nečistoty zostávať. To je daň za ultrazvukovú navigáciu a okrúhly tvar tela.

Svojou precíznosťou si vás Trilobite 2.0 získa. Nepomýli ho členitá miestnosť v ktorej postele obkolesuje ulička v tvare písmena „U“, poradí si i s predchodbičkou ktorá je priamo prepojená s hlavnou miestnosťou, dokonca zvládne i navigáciu v kuchyni prepojenej s obývačkou jedálenským pultom. Ak mu neotvoríte pre čistenie celý byt súčasne, poradí si so zverenou plochou.

Dva čistiace nástroje sú viac ako dosť
Trilobite je viac vysávačom ako mechanickou metlou. Výsledkom síce je vyššia hlučnosť ktorá vám bude pri pozeraní televízie zaručene prekážať, o to jemnejšie čiastočky prachu však dokáže do seba absorbovať. Pravidelné vysávanie podstatne zníži potrebu utierania prachu na nábytku a rozdiel v prašnosti si rýchlo všimnú i alergici.

Prvým pracovným nástrojom je rotačná stierka so silikónovými lamelami, ktorej úlohou je vysporiadať sa s vlasmi, vláknami a štetinami na koberci. Narozdiel od štetinových sa zanáša minimálne a dokáže z koberca pozbierať i väčšie nečistoty.

Omnoho dôležitejším je však pri čistení zabudovaný vysávač, ktorý intenzívne zbiera z povrchu i tie najjemnejšie nečistoty, ktoré sa v odpadovej nádobe zachytávajú na filtri. Pracovná zóna svojou šírkou kopíruje priemer tela, intenzívne nasávanie dokáže zozbierať i tie nečistoty, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti jeho obvodu.

Používateľa poteší i to, že pri pohybe vysávača po kobercoch nevzniká statická elektrina, ktorá by spôsobovala znečisťovanie jeho povrchu. Nemusíte sa báť, že sa po jednom čistiacom cykle naleštený robot premení na čudo pokryté z každej strany vrstvou prachu.

Tri režimy čistenia, stratégia je jasná
Pri čistení môžete zvoliť tri režimy čistenia s tým, že pri prvých dvoch môžete manuálne stanoviť dĺžku upratovania.

Pri štandardnom čistení sa počíta s tým, že robot sám odhadne veľkosť miestnosti. V prvom cykle skopíruje obvod miestnosti so súčasným čistením jej okrajov a následne sa pustí do križovania priestoru tak, aby zmenou uhlov pokryl celý priestor. Pri výmere do 40 metrov štvorcových pracuje automatika spoľahlivo. Ak je však miestnosť príliš členitá alebo má neštandardný tvar, môžete manuálne nastaviť čas čistenia od 10 do 60 minút.

Ak nemáte dostatok času na vysávanie a rozhoduje čas, môžete zvoliť taktiku, pri ktorej už po niekoľkých minútach špina ustúpi stranou. V tomto prípade robot nebude venovať pozornosť okrajovým častiam miestnosti ale začne ju okamžite križovať všetkými smermi, aby v krátkom čase zozbieral čo najviac viditeľných nečistôt v jej strede s tým, že okraje zanedbá. Je to výhodné ak návšteva už o pár minút zaklope a vy ste zabudli na to, že niekto sa musí postarať o zem.

Tretí program slúži na lokálne čistenie. Robot dvakrát prejde zónu s výmerou metra štvorcového s tým, že miesto kam ho položíte určí jej smer. Ak čosi vysypete na zem, môžete si byť istí že o minútku je všetko preč. Bez námahy a starostí.

Automatika je praktická vec
To že je Trilobite 2.0 vybavený LCD displejom napovedá, že je vybavený inteligenciou pre automatizáciu. Riadiaci čip registruje aktuálny čas a označenie dňa v týždni, rovnako si pamätá jednotlivé nastavenia. Ak chcete aby bola hlavná miestnosť povysávaná vždy tesne predtým ako sa vrátite z práce, dokážete automatické čistenie naprogramovať. Niet lepšieho pocitu ako prísť domov a nájsť po rannom zhone a raňajkách všetko povysávané.

Naopak, cez víkendy si každý rád pospí a preto je dôležité že pre každý deň môžete nastaviť pre čistenie iný čas. Trilobite sa prispôsobí vášmu dennému režimu. Nezabúdajte však na to že senzory bytového alarmu musia byť zvolené tak, aby robot pobiehajúci po byte nespustil poplach.

Jednoduchá údržba je kľúčová
Ak sa odpadová nádoba naplní, robot vás o situácii informuje ikonou na displeji. Vtedy stačí spod vrchného krytu vytiahnuť odpadovú nádobu, ktorú vysypete a opláchnete pod tečúcou vodou. Filter sa upevňuje magnetickou krytkou, takže sa vôbec nemusíte dotýkať prachu. 1,2 litrový objem zbernej nádoby pri každodennom vysávaní vystačí na niekoľko týždňov, ak však spozorujete nižší výkon pri čistení, nádobu môžete vyčistiť i skôr ako sa úplne naplní.

Rovnako jednoducho sa dostanete k rotačnej stierke, ktorá je ozubeným kolesom s remenicou prepojená k pohonnej jednotke.

TIP: Pozri si recenzie na robotické vysávače.

Hodnotenie: plná spokojnosť
Pri trojtýždňovom redakčnom teste sme mali možnosť pripraviť pre robota nemálo nástrah, aby sme zistili ako si dokáže poradiť s nečistotami v prevádzke bežnej domácnosti. Poradí si rovnako dobre s jemnými prachovými nečistotami, ako s veľkými omrvinkami či odpadkami, ktoré skončili namiesto koša na zemi.

Prvým štádiom je úprava priestorov tak, aby sa robot dokázal v priestore pohybovať bez toho, aby musel neustále riešiť kolízie čím sa zbytočne predlžuje čas vysávania.
Radiátor ktorý pod predpísaným uhlom klesá k zemi síce z dráhy vysávača neodložíte, zato však dokážete magnetickou páskou prerušiť priechody medzi miestnosťami a dokážete umiestniť nábytok tak, aby boli všade dostatočne široké cestičky pre vysávač. Povykladanie stoličiek na stôl pred vysávaním pomôže, nie je to však nutné. Skôr je lepšie zamerať sa na rôzne kábliky a drobnosti ktoré na zemi i tak nemajú čo robiť.

Obzvlášť dôležité je dbať na to, aby bola kuchyňa oddelená od ostatného priestoru. Vysávanie po raňajkách je síce žiaduce a praktické, ak však varíte a na zemi končia kúsky cesta, mokré zvyšky zeleniny a do hry vstúpi i nejaká tá vyliata voda, Trilobite by zaručene neuspel. Tu je upratovanie na povel rozhodujúce.

Automatické upratovanie funguje podľa očakávaní a skutočne už nemusíte tráviť čas tým, aby ste sledovali či je potrebné hlavnú obytnú miestnosť vysávať alebo nie. Pri upratovaní zvyšných však môžete taktizovať. Ak sú miestnosti prepojené tak, že dokážete vždy uzavrieť dve ako jeden priechodný celok, Trilobite si poradí s oboma naraz. Oceníte to že sa vmestí pod postele a vyšší nábytok aby vyzbieral prach i tam kde nedočiahnete, rovnako budete radi že zašiel za sedačku a kreslá ktoré by sa vám pri vysávaní nechcelo odpratávať.

Technické parametre:Modelové označenie ZA2 * Priemer: 35 cm * Výška: 13 cm * Hmotnosť: 5kg * Hluč: 75 dB * Príkon: 90W * Rýchlosť pohybu: 0.4m/s * Navigácia: 180° ultrazvuková * Detekcia schodov: infračervená * Vymedzenie priestoru: magnetické pásky * Objem odpadovej nádoby: 1.2l * Napájanie: NiMH, 2 hodiny nabíjania, 1 hodina výdrž * Čistiaci cyklus: 3 režimy, 10-60 minút

Dostupnosť: www.electrolux.sk
Orientačná cena: 49990 Sk s DPH

S čistením budú spokojné i náročnejšie gazdinky ktoré si potrpia na detaily, prekážkou nie je ani domáce zvieratko, ktorého srsť skončí vždy v odpadovej nádobe. Vopred sa však uistite že ultrazvukové signály ho nebudú dráždiť.

Electrolux Trilobite 2.0 je robotický vysávač pre náročného používateľa, ktorému sľubuje vysoký sací výkon a precíznosť pri čistení členitých miestností. Treba si uvedomiť že nejde o systémové riešenie pre automatickú údržbu všetkých podláh v celom byte, ale o robota ktorý sa stará automaticky o zverenú miestnosť a ostatné čistí na povel. Robustné vyhotovenie premyslené do detailu dáva predpoklad dlhej životnosti zariadenia a inteligencia navádzania pri pohybe v miestnosti sľubuje úspech i tam, kde menej inteligentné robotické vysávače zlyhávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 2. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 950
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 819
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 516
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 256
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 710
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 664
 7. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 7 644
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 374
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 224
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 940
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Francis Fukuyama.

Hlavná myšlienka konca dejín platí dodnes, hovorí americký politológ.


10. jún
Matúš Krčmárik.

Kazateľ konca dejín si za ideou stojí.


10. jún
Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili, po dohode oboch tímov sa zápas dohral.


Sportnet 10 h

Takýto drastický záver školského roka sme si mohli odpustiť.


11. jún