SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Aká bude domácnosť roku 2010?

Budúcnosť klope na dvere a je viac ako zrejmé že naše domácnosti sa za posledných 50 rokov podstatne zmenili. I keď spotrebiče majú stále rovnaké mená a starajú sa o tie isté úlohy už desaťročia, svet okolo nás sa nebadateľne mení. Čo môžeme očakávať v na

jbližších rokoch?

Muži preberajú úlohy žien
Starostlivosť o domácnosť bola dlhé roky ženskou úlohou. Kým muži čítali dennú tlač alebo oddychovali po práci na pohovke, ženy zabezpečovali chod domácnosti tak, aby bolo všetko podľa očakávaní rodiny. I keď mnohé úlohy na seba v priebehu rokov prebrali inteligentné spotrebiče, práce je stále dosť.

Iba málo mužov dokáže fascinovať umývanie riadov, vytieranie podlahy či vysávanie. S prepracovanou technikou ktorá je plná rôznych režimov, nastavení a technologických vychytávok však prichádzajú k starostlivosti o domácnosť i oni. Sú to práve muži ktorí pri výbere spotrebičov dbajú na to aby boli vybavené displejmi, desiatkami tlačidiel a inteligentnými funkciami, ktoré zasiahnu do domácnosti. Robotické vysávače, mopy s elektrickým žmýkaním či rúry s receptárom? Áno sú to ich srdcové záležitosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednočlenné domácnosti sú na vzostupe
Rýchly životný štýl, honba za kariérou a zmeny priorít v rebríčku hodnôt sa podpisujú na tom, že v Európe neustále narastá počet jednočlenných domácností. Kým na začiatku 80tych rokoch ich bolo približne 8 percent, v súčasnosti sa ich podiel vyšplhal nad hranicu 11 percent. Znamená to že takáto domácnosť musí fungovať úplne inak ako tá, v ktorej je viac členov.

Osamelo žijúci človek nebude tráviť v kuchyni dlhé hodiny iba preto aby každý deň uvaril jednu porciu kulinárskej delikatesy. Naopak dopyt po polotovaroch a rýchlej úprave jedál tlačí na potravinársky priemysel, aby produkoval také polotovary, ktoré sú zdravé a chutné. Tento komfort si vychutnajú i početnejšie domácnosti, kde nie je času nazvyš.

Skryť Vypnúť reklamu

Samostatnou kategóriou sú spotrebiče. Musia sa vtesnať do menších obydlí a svojou spotrebou a výkonom kopírujú potreby jednotlivca. Prekvitá mnohoúčelovosť a dôraz je kladený na energetickú nenáročnosť.

Od sporáka k chladničke
V minulosti bolo hanbou, ak žena po sobáši nevedela, ako navariť to, či ono. Dnes už čoraz menej záleží na tom ako sa k výsledku prepracujete, dôležité je to, aké jedlo stojí na konci. Polotovary ušetria čas v kuchyni a nahradia zdĺhavé úpravy jedál. Netreba to však vnímať ako krok späť – práve naopak. Kvalita polotovarov v posledných dvoch desaťročiach natoľko stúpla že niekedy nie je možné rozoznať čo máte pred sebou. Rôzne európske krajiny majú rôzne zvyky. Kým v Británii po dlhých rokoch používania polotovarov v domácnostiach začal opäť prekvitať záujem o varenie, v Španielsku sa naopak čas strávený v kuchyni podstatne skrátil. Podobný trend čaká i nás.

Skryť Vypnúť reklamu

Kuchyňa už nebude centrom uspôsobeným pre vyváranie a pečenie, ale začne sa skôr formovať do rysov kaviarne s príjemným posedením, kde šikovné spotrebiče dotiahnu to, čo potravinári pripravili. Mikrovlnka ktorá podľa čiarového kódu na obale dokončí úpravu jedla je už dnes dostupná na trhu. Naopak chladnička sa postará o to, aby v nej vždy bolo to čo má byť. Základné potraviny ustúpia a nahradia ich také, ktoré skrátia čas prípravy. Mnoho reštaurácií polotovary používa a zákazníci si ich s obľubou vychutnávajú – čo bráni tomu aby tak bolo i doma?

K dobrému posedeniu patrí i kvalitné espresso. Stroje na jeho výrobu sa stanú bežnou výbavou domácností.

Chladnička bude pracovať bez dozoru
Keďže stredobodom kuchyne sa stane práve chladnička, je dôležité aby zvládla nápor vyšších zásob jedál. Bude väčšia, možno sa v Európe stanú stredobodom popularity i dvojdverové riešenia odvodené od tradičného amerického štýlu. Dôležité je že chladnička a mraznička musí nielen inteligentne sledovať čo uchováva a musí sa sama zbaviť námrazy, ale nesmie miešať pachy a musí vytvoriť viac zón s rôznymi teplotami, ktoré budú optimálne pre rôzne druhy potravín. Dávkovač ľadu alebo filtrovanej vody pohodliu prospeje, postupne však prídu i doplnkové technológie.

Skryť Vypnúť reklamu

Chladnička vám pomocou MMS správy ukáže svoj obsah pri nákupe v supermarkete, alebo vám odošle správu s nákupným zoznamom. Ak sa rozvinú i služby zaisťujúce donášku potravín, chladnička bude schopná objednať čo treba i bez vás. Roznášková firma donesie vždy to, čo ste zo svojej chladničky minuli.

Osobitná starostlivosť o ovocie a zeleninu predĺži ich čerstvosť, strieborné ióny zaisťujúce sterilné prostredie vo vnútri sa stanú všadeprítomnými. Senzory dokonca upozornia na to, že niektoré potraviny treba skonzumovať, pretože sa blíži koniec ich použiteľnosti. Starosti môžete jednoducho vypustiť z hlavy.

Starostlivosť o bielizeň bude jednoduchšia
Čo by ste povedali na práčku, ktorá vašu bielizeň nemusí prať viac ako dve hodiny, ale občerství ju horúcou parou za 15 minút, aby ste si ju po niekoľkých minútach mohli na seba obliecť? Nie je to žiadna fikcia, takéto práčky si môžete kúpiť už dnes. Trendom však bude rýchle pranie ktoré si v priebehu desiatok minút poradí i s intenzívnymi nečistotami.

Skryť Vypnúť reklamu

Inteligentné elektronické etikety na odevoch skoncujú s tlačidlami a otočnými gombíkmi pre voľbu programu. Práčka bezdrôtovo prečíta informácie z bielizne ktorú ste dnu vložili a sama zvolí taký režim prania, ktorý je vhodný. Nadávkuje si podľa potreby tekutý prací prášok a aviváž vy iba spustíte pranie. Cez elektrickú sieť odovzdá všetky potrebné informácie o sušení sušičke. Tá prevezme starostlivosť o sušenie s tým, že vie čo „má v rukách“. Informačný panel v kuchyni či v obývačke vás bude informovať o priebehu prania či sušenia.

Ani žehličky nezostanú „bez mozgu“. Senzory zistia aký typ tkaniny majú vyhladiť a podľa toho nastavia potrebnú teplotu či sýtenie parou. O košele sa postarajú žehliace roboty, množstvo bielizne už hladenie vyžadovať nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Starostlivosť o podlahy z času neuberie
Čo musí zvládnuť robot na to, aby vyčistil podlahu? Musí sa vedieť orientovať v priestore, musí prejsť každé miesto na zemi a musí prispôsobiť program čistenia vašim kobercom, dlažbám a drevu tak, aby na zemi nezostala ani smietka. Ak povysáva vo vašej neprítomnosti, ste ešte o kúsok vpred. Ak vysype smeti do zásobníka alebo dokáže dlažbu poumývať saponátovou vodou, ste úplne bez práce. Áno je to realita, žiadna fikcia, už dnes si môžete takýchto spoločníkov do domácnosti priniesť.


Kde je robot pomalý, tam sú vždy rýchlejšie ľudské ruky. Ani umývanie podlahy nemusí zmočiť vaše ruky saponátovou vodou plnou nečistôt. Mop s elektrickým žmýkaním premení nudné umývanie na zábavu. Zabudovaná batéria s motorom sa postarajú o žmýkanie, na vás je iba vytrieť podlahu a vymeniť vždy vodu za čerstvú.

Skryť Vypnúť reklamu

Profesionálne parametre mieria do domácností
Profesionálne spotrebiče sa od spotrebičov pre domácnosti nelíšia iba v tom že sú niekoľkonásobne drahšie, ale ponúkajú i vyšší výkon a efektívnosť pri svojej práci. Ich motory a aktívne časti sú konštruované pre intenzívnu záťaž a plné nasadenie, kým spotrebiče pre domácnosť sú skôr odľahčené.

Najkľúčovejšie parametre z priemyselných a profesionálnych strojov však postupne začínajú prenikať už i do domácností. Keďže kúpa spotrebiča je investíciou na niekoľko rokov, výrobcovia chcú domácnostiam dopriať rovnakú silu a výkon ako je tomu pri strojoch ktoré sú určené na nepretržité nasadenie. Prečo by domácnosti mali zaostávať?

Úspory energie, vody, potlačenie hlučnosti
Čím menší byt máte, tým dôležitejšie je aby boli spotrebiče čo najtichšie. Práčka v pivnici rodinného domu tichá rozhodne byť nemusí. Ak sa však rozhodnete zabudovať ju v panelovom byte pod kuchynskú linku v priestore ktorý spája kuchyňu s obývačkou do jedného celku, hlučnosť bude jedným z kritérií výberu. Do hry vstupujú tiché motory s priamym pohonom ktoré minimalizujú vibrácie, konštrukcie sa upravujú tak aby bolo životné prostredie domácnosti čo najpohodovejšie. Dokonca i vysávače sú čoraz tichšie, takže pri vysávaní môžete sledovať televízne vysielanie.

Skryť Vypnúť reklamu

Budúcnosť patrí i znižovaniu spotreby energie a vody, do hry vstupuje i ekológia. Je dôležité aby sa dalo maximum stavebných súčastí spotrebičov recyklovať. Tam kde dnes na energetických štítkoch žiari jediné písmeno A, objavujú sa i dve či tri „áčka“. Tento trend je nezastaviteľný, nejde iba o úsporu peňazí. Čím menej elektriny potrebujeme vyrobiť tým je to jednoduchšie.

Ako bude vyzerať vaša domácnosť? Odvážite sa pustiť sa do jej „prerábky“ už dnes alebo budete čakať na novinky ktoré predstavia výrobcovia v najbližších rokoch? Nikdy nezabúdajte na to najdôležitejšie. Ak si kupujete nový spotrebič, myslite na to že ho budete používať i o desať rokov. Ak chcete byť i o desať rokov „in“, porozhliadnite sa dôkladne čo dokážu výrobcovia spotrebičov ponúknuť už dnes. Veľmi rýchlo zistíte že technológie budúcnosti sú v predaji, len ste o nich nevedeli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 158
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 359
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 212
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 195
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 591
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 529
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 503
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 730
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 426
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 831
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Sedem tipov, ako viesť debatu s tými, čo neveria.

18. jan
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Slávik vraj zdržiaval proces výstavby.

3 h
Noclaháreň Mea Culpa pre ľudí bez domova, ktorá slúži ako karanténne mestečko pre ľudí nakazených Covid-19 na Hradskej ulici v Bratislave.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 231-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 801 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

7 h
Ilustračné foto.

Rúško v mnohých prípadoch stačí.

19. jan

Neprehliadnite tiež

Michaela Žureková

Sami seba sa pýtate - nebudem pre toho druhého bremenom?

8 h
Ilustračné foto.

Tipy, ako obmedziť uvoľňovanie mikroplastov pri praní.

20. jan

Fašiangy sú, čo sa jedál týka, obdobím smažených sladkostí.

17. feb

Mení sa ľudské telo aj vzťahy.

28. apr