SME

Najčastejšie stravovacie hriechy

Každá akcia vyvoláva reakciu. Preto ak budete s vidličkou v ruke hrešiť ako divé, nečudujte sa, že vás za to stihne krutá odplata. Pribúdajúca slanina na stehnách, obezita, zvýšená hladina cholesterolu, kôrnatenie ciev, riziko rakoviny a srdcovo – cievnyc

h chorôb. Nalepí sa na vás hnusná pliaga a to len preto, že ste neudržali zablokované chuťové poháriky a zatvorené ústa. Nie je to sranda a za ten čokoládový pohár s kopcom šľahačky to naozaj nestojí.

Najlepšou obranou proti nevyhnutným trestom je prevencia. Spoznajte dôverne vlastné hriechy,aby ste sa im mohli vyhnúť širokým oblúkom a odolať zákerným nástrahám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Musím schudnúť! Preto jem len...mrkvu...kapustu a...mrkvu....
Kilá vám už išli na mozog a vy ste sa rozhodli s nimi rázne zatočiť. Prečo nie? Pokiaľ sa ale vydáte cestou najľahšieho odporu v štýle ideológie: „Cica nežer,“ tak si koledujete len o kolosálny neúspech.

SkryťVypnúť reklamu

Poznáme to takmer všetky. Preľaknuté v pritesných nohaviciach spanikárime a prvé čo nás napadne: Ježišmária, pribrala som, musím schudnúť! A druhé čo nás napadne: „Nebudem jesť!“ A tak s trpiteľským výrazom na tvári týždeň ignorujeme zúfalé výkriky o pomoc, ktoré vydáva náš vyhladovaný žalúdok a nalievame sa len čajom na chudnutie. Po týždni sa s nádejou a obavami zároveň postavíme na váhu a heuréka! Dve kilá dole. Samozrejme treba to osláviť nejakým dobrým jedlom a keďže sme svoj tráviaci orgán doteraz terorizovali nútenou hladovkou, škaredo sa nám za to vypomstí.

Pri príležitosti oficiálneho ukončenia „úspešnej diéty“ (dve kilá sú fuč, čo na tom, že sme zhodili len vodu a tukové pneumatiky nerušene odpočívajú v pokoji) zobnutím niečoho malého, nás pochytia také záchvaty žravosti, že vyplienime nákup z Tesca určený ako víkendové zásoby pre celú rodinu. Kilá sú späť aj s prídavkom a nohavice putujú späť do skrine.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa rozhodnete redukovať z nejakého dôvodu svoju hmotnosť, zachovajte si chladnú hlavu a nevrhajte sa hneď po nejakej bleskovej diéte sci – fi charakteru. Aby ste naozaj dosiahli svoj cieľ, potrebujete sa vyzbrojiť najmä trpezlivosťou a odhodlaním. Kilá sa zhadzujú ľahko. Ako prvé ide dole voda, tuk si však telo púšťa neochotnejšie. Aby ste sa zbavili nechcenej slaniny, musíte jesť, i keď inak ako doteraz. Zdravšie, vyváženejšie. Menej kalórií, menšie porcie, menej tuku a jednoduchých cukrov. Ak však budete hladovať – metabolizmus vám to zráta: spomalí sa a skôr priberiete ako schudnete. Nečakajte zázrak za jednu noc. Nenechajte sa zlákať marketingom zabaleným do príťažlivého obalu účinnej redukčnej kúry a doprajte svojmu telo čas, aby ukázalo prvé nesmelé, ale o to trvalejšie výsledky. Chcieť schudnúť sedem kíl za sedem dní a najmä hladovkovými kúrami je utopia.

SkryťVypnúť reklamu

2. Od zajtra už naozaj začínam!
Alebo iné varianty súvisiace so zmenou vašich stravovacích návykov, prenesené bojovným a odhodlaným tónom nad tanierom plným tvarohových buchiet alebo čerstvo vypraženým rezňom.

Nezačínajte zajtra. Začnite dnes. Začnite teraz. Práve v tejto sekunde. Nemusíte kvôli tomu zrušiť pracovnú večeru a trpiteľsky pred televízorom chrúmať karfiolové hlavičky, ale zmeňte svoj lenivý prístup. Je strašne pohodlné alibisticky sa oháňať sloganom „veď aj zajtra je deň“ a „treba si užívať života“ či vymýšľať si smiešne výhovorky, prečo „dnes ešte nie, ale zajtra už určite.“ Ak s tým neprestanete, to „zajtra“ v živote nebude. A veľmi dobre si to uvedomujte aj vy, keď na seba celá nešťastná hľadíte do zrkadla a lomcujú vami výčitky svedomia. Pustite sa konečne do realizácie svojich predsavzatí, ale tentokrát sa zatnite a nepopustite. Nie zajtra, nie o týždeň, ešte DNES sa vo vás musí niečo zmeniť. Priznajte si sama pred sebou, či to s tou zmenou životného štýlu a odstránení návykov myslíte vážne a pokiaľ áno, vytiahnite ten posledný kus čokolády z úst, napite sa vody a choďte sa radšej prejsť.

A pokiaľ dospejete k názoru, že bez tých fantastických rumových praliniek jednoducho neprežijete a radšej sa budete topiť vo vlastnom sadle a koledovať si o niektorú z pestrej palety civilizačných chorôb, nuž, vaša vec, ale aspoň prestaňte sama seba balamutiť, že s tým začnete niečo robiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Odbila pol noc, vidlička, lyžička do útoku!
Pokiaľ sa radíte do kategórie nešťastných nočných sov, ktoré v neskorých hodinách prepadávajú chladničku s odhodlaním a zápalom, akému by bojovní Turci útočiaci na stredoveké Uhorsko mohli sotva konkurovať, pouvažujte nad kúpou hrubej uzamykateľnej reťaze. Na zabarikádovanie chladničky. Alebo na váš krk, aby ste sa mohli priblížiť k onej úschovni potravín maximálne na dva metre a ďalej už ani na krok. Ako padá na krajinu súmrak, ľudský metabolizmus sa spomaľuje a nočné hody sú jedným z najväčších prešľapov, aké môžete počas svojej cesty za zdravým telom bez izolácie urobiť. Ak sa chcete zbaviť vášho nepríjemného zlozvyku, mali by ste rozanalyzovať príčiny jeho vzniku. Prečo sa venujete nadmernému kŕmeniu práve vo večerných hodinách?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z nudy? Tak šup do postele! Nechce sa vám ešte spať ani keď už je dávno po večerníčku?  Zamestnajte svoje myšlienky niečím, čo s jedlom nemá nič spoločné. Ak sa cítite osamelo, vyrazte s priateľmi na kávu, vyvenčite psa, pripravte si horúci čaj a zalezte pod perinu s pútavou knihou...nejaké alternatívy sa vždy nájdu. Jedlo však rozhodne nie je tým pravým spoločníkom na strávenie pohodového večera.

A čo raňajky? Akú pozornosť im venujete? Ignorovanie prvé jedla dňa totiž zapríčiňuje večernú hostinu. Telo si len berie to, čo mu právom patrí, ale čo ste mu ráno skúpo odopreli.
Výdatné raňajky sú prísľubom striedmej večere. Že to nie je len bohapustý výmysel si odskúšajte si na vlastnej koži, nech sa páči.

Zanedbávate pravidelný prísun jedla počas dňa? Hoci pre pracovnú vyťaženosť jednoducho nestíhate niečo vložiť do úst, nemáte chuť do jedla alebo vás neskrúca od hladu, telo si pamätá, koľko živín ste mu v priebehu dňa podsunuli. A ak má pocit nedostatku, horlivo si deficit doplňuje večer. Keď si venujete zdravé a sýte raňajky, v priebehu dňa vám postačí zobnúť len niečo malé a neumriete pritom od hladu. Ale aj „zobkať“ treba ak sa chcete zachrániť pred nekontrolovateľnými návalmi chute do jedla potom, ako padne fajront a nohy vás unášajú z kancelárie do tepla domova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Univerzálna medicína na pošramotené city
Hltáte jedno sústo za druhým akoby ste mesiac hladovali a neviete sa dojesť. Pribúda vyprázdnených tanierov a vy nemáte dosť. Stále vám čosi chýba. Nie je to však jedlo. Nemučí vás fyziologický hlad, ale emocionálny.

Zlomili vám srdce? Vykopli vás zo zamestnania? Zase raz ste sa pochytili s matkou? Alebo vás len tak bez nejakého špeciálneho dôvodu láme depka? Boľačka, ktorá potrebuje pofúkať a zreparovať sa vždy nájde. A jedlo je takou úžasnou medicínou, však? Hojivá masť na všetko. Nad tanierom syrových cestovín alebo škatuľou čokoládových tyčiniek zabúdate na všetky problémy sveta. Na svoju obhajobu argumentujete, že také „menšie“ kilogramové vedierko zmrzliny má na vás rovnaký účinok ako hodinové vylihovanie na pohovke u nejakého psychológa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je však načase si uvedomiť, že jedlo vaše problémy nevyrieši. Nie je to čarovný prútik, že stačí mávnuť a trampoty sa stratia. Ba naopak. Je zdrojom ďalších trápení – minimálne straty sebavedomia pri zhrozenom pohľade do zrkadla na rozrastajúcu sa telesnú schránku. Nemáte beztak problémov dosť? Načo prirábať ďalší? Namiesto liečenia utŕžených rán kalóriami sa pokúste svoje trápenie vyriešiť. Alebo sa o tom porozprávajte s niekým blízkym. Ak nikoho takého vo svojom okolí nepoznáte, zverte svoje pocity papieru. Ďalšou možnosťou je odreagovanie sa. Choďte si zacvičiť, prejsť sa, pustite si obľúbenú hudbu...robte čokoľvek čo vás baví a máte rady, čokoľvek čo vás odpúta od starostí. Prosím, nasmerujte svoje kroky ku kuchyni až keď zlyhá všetko ostatné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  2. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  4. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  5. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 10 252
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 230
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 304
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 387
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 940
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 143
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 034
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


4

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


30
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 493
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 130
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 67 173
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 219
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 551
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 690
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 275
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 798
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu