Diverzifikácia v ňom znamená že v súčasnosti je na trhu široké spektrum výrobkov, ktoré sa v minulosti nepredávali. S nárastom možností sa zvyšujú aj chute a úmerne tomu rastie v spoločnosti počet obéznych jedincov. Tento stav sa často mylne pripisuje používaniu tukov v strave.
Názor úplne vylúčiť tuky zo stravy ale tiež nie je správny. Tuky totiž obsahujú viac než dvojnásobok energie oproti ostatným základným živinám - bielkovinám a cukrom. Nebezpečným môže byť vylúčenie hlavne rastlinných tukov, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny (MK), dôležité pre niektoré základné funkcie organizmu. Práve príjem MK sa musí zabezpečovať prísunom v podobe potravy, pretože ľudské telo si ich nevie vytvoriť samo. Tuky sú zároveň predpokladom pre vstrebávanie rozpustných vitamínov.
Isté obmedzenia však treba zvážiť v prípade nasýtených mastných kyselín, prípadne tzv. transkyselín. Obe tieto skupiny sa pri nadmernej konzumácii nepriaznivo podieľajú na rozvoji ischemickej choroby srdca (ICHS). Vyskytujú sa prevažne v živočíšnych tukoch, ktoré sa v skrytej forme nachádzajú v mäse či mliečnych výrobkoch. Úplná ignorácia tukov vedie k nevyváženej skladbe MK v strave. Nasýtené tuky by mali pokrývať maximálne 30 percent tukov v strave. Ak je príjem energie kompenzovaný dostatočným výdajom, čiže zvýšenou telesnou aktivitou, môže byť konzumácia tukov i vyššia.
Slovenský spotrebiteľ si môže vybrať podľa účelu použitia medzi širokým spektrom nátierkových tukov s obsahom tuku v rozsahu 25 až 80 percent - tuky na pečenie, vyprážanie, alebo rastlinné tuky. V zahraničí sú známe i výrobky s nižším obsahom tuku. Výrobky s takýmto obsahom tuku majú vzhľadom na celkom odlišné senzorické vlastnosti špeciálnu spotrebiteľskú klientelu. Trh ponúka aj tzv. zmesové tuky ako je napríklad rastlinný tuk s maslom, alebo rastlinné tuky s vyšším obsahom niektorej mliečnej zložky, napríklad tvarohu.
Kombináciou mliečnej zložky s rastlinným tukom si výrobok zachováva lahodnú mliečnu chuť, má však oveľa priaznivejšie zloženie MK oproti výrobkom na báze čisto mliečneho tuku. Dá sa očakávať, že v budúcnosti sa začnú prejavovať nové trendy aj v oblasti tukových surovín. Vychádza to zo skutočnosti, že MK s kratším uhľovodíkovým reťazcom pod 12 uhlíkov sa v organizme priamo spaľujú, na druhej strane MK nad 18 uhlíkov sa vstrebávajú horšie. V súčasnosti sa už robia pokusy zamerané na náhradu triacyglycerolov MK inými zložkami pri zachovávaní podobných charakteristík výrobkov. Použitie týchto špeciálnych surovín by mohlo viesť k podstatnému zníženiu energetickej hodnoty produktov.
Odborníci budú hľadať nové nutričné zložky, ktoré môžu preventívne pôsobiť proti neinfekčným chronickým chorobám, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka, hypertenzia, či niektoré typy rakoviny. K moderným trendom v spoločnosti patrí i stále väčší záujem o zdravotné aspekty súvisiace s konzumáciou potravín a životným štýlom. Čo však chýba, je väčšia informovanosť o výrobkoch z pohľadu ich nutričných vlastností. Spotrebiteľ často nemá rozhodujúce informácie na realizáciu nákupu. Agentúru SITA informovala asistentka výživy Katarína Pavlovičová z Floralinky a Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. manažér pre výskum a vývoj spoločnosti Unilever .