ne oddýchli.

Romantické predstavy sa v manželstve zmenili na rutinu. Mýtus o dvoch vzájomne prepletených telách prestáva existovať. V riadne fungujúcom partnerstve mnohí považujú odvahu odísť do vedľajšej izby kvôli lepšiemu spánku za malý podvod voči tomu druhému.
Aké dôvody nás rozdeľujú?
Sú to banality i vážne príčiny. Ženy majú rady pri zaspávaní teplo, muži zas chladnú miestnosť. Niekto pred spaním číta pri ostrom svetle, iný potrebuje tmu. Niekoho vyrušuje chrápanie, iný má problémy s nafukovaním brucha, častou návštevou WC, sústavným pitím počas noci... Dôvodom je i rozdielna pracovná doba spojená s vyrušovaním pri vstávaní a zvonení budíka. Aj sexuálna túžba je ovplyvnená blízkosťou partnera, čo môže frustrovať toho druhého, ktorý nedokáže zaspať. Žena máva v rôznych cykloch života inú sexuálnu výkonnosť, navyše môže byť ranný typ, na rozdiel od partnera. Podľa štatistík takmer polovica žien potrebuje 8 a viac hodín spánku, 82% mužom postačí na oddych a regeneráciu síl 7 – 8 hodín spánku.
Ide o zradu voči partnerovi?
Odpovedá psychologička Mgr. Andrea Čanigová: „Je neprirodzené mať v partnerskom vzťahu oddelené spálne, pokiaľ nejde o chvíľkové zdravotné problémy, dočasne zmenený pracovný rytmus, prípadne krátkodobé vyriešenie nejakých úloh. Všetky ostatné argumenty sú iba akýmsi zahmlievaním a zakrývaním skutočnosti, pred ktorou chceme uniknúť. Keď je vzťah fungujúci, vieme toho druhého akceptovať , chápeme ho aj s jeho chybami a nedostatkami. Ako je to možné, že doteraz nám nič neprekážalo zo strany partnera a odrazu nás vyrušujú malicherné drobnosti, jeho správanie a zvyklosti? Celé je to o tolerancii. Blízkosť toho druhého nás nemá dráždiť, ale upokojovať, dodávať silu, dôveru a pocit bezpečia.“
Čo ak predsa len zatúžime zmeniť spálňu?
„Samozrejme, z času na čas môže ísť o dohodu medzi partnermi, ktorú ten druhý plne akceptuje. Je takmer isté, že vždy tomu predchádza nejaká krízová situácia, napríklad hádka, nervózne obdobie, starosti... Spočiatku ste presvedčení, že dočasne oddelené spanie môže ozdraviť váš vzťah, ale skúsenosť je taká, že čím dlhšie ste od seba, tým viac sa prehĺbi medzi vami chlad. Je skutočne neprirodzené, keď každý z dvojice spí na inom mieste bytu – niečo tu nie je v poriadku. Poznám viac párov, ktoré sa už k sebe nevrátili.“
Vedieť sa znovu vrátiť je ťažké
Pri dočasnom odlúčení dávajte pozor na to, aby ste to dokázali. Čím je doba dlhšia, tým to ide ťažšie. Musíte si povedať, že nejde o koniec sveta. Pokiaľ ste od seba len chvíľku, môžete to pokladať za na dobrú psychohygienu. Využite tento čas na zahĺbenie sa do seba, usporiadanie si myšlienok a postupov. Nedovoľte si zatrpknúť. „Rozhodne by ste nemali riešiť odchod zo spálne bez vysvetlenia. Neodsťahujte sa do vedľajšej izby ráznym spôsobom bez toho, aby ste naznačili na ako dlho to bude,“ hovorí A. Čanigová. „Niekedy je dobré dopriať si svoju vlastnú intimitu na oddelenom lôžku. Keď je to na dve noci, tak sa absolútne nič zlé nedeje. Človek si v hlave spracuje veci, ktoré potrebuje a potom funguje ďalej.“
Humor je najlepší liek a patrí aj do postele. Pomáha preklenúť trápne momenty. Pokiaľ sa dokážete zasmiať aj nad sebou, tak je to v pohode. Ako je to s vami? Meníte často alebo plánujete zmeniť posteľ za inú vo vašom byte? Ako riešite chvíle, keď partner veselo odfukuje a vám sa nedarí zaspať? Nedokážete zavrieť oči, kým má on zapnuté svetlo? Stotožňujú sa vaše chvíľky venované intímnym dotykom? Iritujú vás jeho nočné výpady smerom k chladničke – alebo sú to oveľa vážnejšie veci, kvôli ktorým ste schopní dokonca i nenávidieť namiesto toho, aby ste si výdatne pospali?
Autor: Maja Tallová