Templárske brány
Hlavný inžinier na geostacionárnej stanici vo Francúzsku Michel Témoin dostáva výpoveď pre údajnú nedbalosť. Snaží sa dokázať svoju nevinu a zapletie sa pritom do série prenasledovaní, únosov a krádeží, ktoré ho nakoniec privedú k odhaleniu starobylého templárskeho tajomstva odkrývajúceho súvislosti medzi stavbou gotických katedrál a astrológiou.
Sierra kladie znepokojujúce otázky: Ako a prečo sa zrodil gotický štýl? Ako možno vysvetliť tento mimoriadny architektonický skok, keď 12. storočie podľa všetkého nemalo k dispozícii technické prostriedky potrebné na konštrukciu takýchto stavieb? Prečo sa zrodil práve vo Francúzsku, ktoré nepatrilo medzi veľmoci tých čias? Sú katedrály skutočne "vchody do Neba" alebo "východy z Pekla"?
Snár – Ťaháky z vesmíru
O snoch sa už veľa napísalo a rozprávalo, predpokladám, že aj vy máte doma aspoň jeden snár, či už starý – možno zdedený, alebo ste si práve včera kúpili toto najnovšie vydanie. Je dobre, že ste si kúpili práve tento snár. Prečo? Lebo vám chcem povedať o snoch niečo nové, a niečo staré o nich potvrdiť. Vieme, že kvalitu snenia ovplyvňuje veľmi veľa vecí. V prvom rade váš zdravotný stav, zariadenie vášho interiéru spálne, geopatogénne zóny, zážitky z predošlých dní, stres a hlavne sila vášho podvedomia. Teraz si určite poviete, nič nové pod slnkom, to väčšina ľudí vie. Viem, že to viete, ale v prípade výkladu sna (vášho sna, ktorý je pre vás taký dôležitý) to do súvisu nedávate.
Po toľkých snároch, čo uzreli svetlo sveta, a bolo ich neskutočne veľa, si poviete, čo mi chce nového povedať a prečo práve ona, prečo by som mal veriť práve jej? Nechcem aby ste mi verili. Ale budem rada, keď si pozorne prečítate túto knihu a vyberiete si z nej to, čo vás práve osloví, v čo ste chceli uveriť. Budem rada, aj ak ju začnete spochybňovať, pretože to je signál že ste čítali pozorne a rozmýšľali pri tom. Vieme, že pravda je nemerateľná, a veľa záleží na uhle pohľadu. Budem sa snažiť byť dobrou poradkyňou, no predovšetkým sprievodkyňou poznávania tajov vašich snov.
Staviteľ chrámu
Je to príbeh posledného staviteľa Dómu svätej Alžbety v Košiciach majstra Stephanusa Lapicida, čiže kamenára Štefana. Podľa dostupných prameňov pôsobil v Košiciach v rokoch 1464 až 1490. S jeho menom sa spája množstvo legiend. Jedna z nich hovorí o kameni, ktorý majster Štefan zabudoval tak, že ak ho niekto vytiahne z múru klenby, zrúti sa celá stavba. Ďalšia je o majstrovej manželke, ktorá sa priveľmi oddávala pitiu vína a staviteľ ju stvárnil ako chrliča vody. Povrávalo sa aj to, že južná, Matejova veža, je nedokončená preto, lebo majster zahynul pri skoku z nej.
Dej románu sa odohráva v novembri 1470. V tom čase Košice už patrili medzi najvýznamnejšie mestá stredovekej Európy. Príbeh má tri vzájomne sa prelínajúce roviny: prvá spracúva konflikt medzi majstrom Štefanom a niektorými radnými pánmi; v druhej sa odkryjú mocenské záujmy bohatých mešťanov; tretia rovina zobrazuje Štefana zmietajúceho sa vo vnútornom konflikte medzi náboženským presvedčením a svojou skutočnou povahou. Štefanov zápas je vlastne dramatický stret medzi tvorivými a ničivými silami, medzi pravdou a lžou, dočasnosťou a večnosťou tak, ako boli chápané v 15. storočí.
Sto lámp pre dušu
Kniha je zbierkou stovky kratších i dlhších citátov z kníh pochádzajúcich z rôznych duchovných tradícií ľudstva. Čitateľ tu nájde nádherné pasáže zo Starého i Nového zákona, z buddhistických sútier, z posvätnej knihy taoizmu Tao Te ťing, z Bhagavadgíty, z Talmudu či z diel Marca Aurelia, Platona alebo Tomáša Kempinského. Citáty sú usporiadané do tematických celkov ako napríklad posvätnosť stvorenia, cesta mystika, ako žiť a pracovať, láska a odpúšťanie, modlitba, smrteľnosť a smrť. STO LÁMP PRE DUŠU chce byť sprievodcom vo chvíľach ťažkých i príjemných, akýmsi žriedlom dušehojivých myšlienok a postrehov.
Výherkyňami knižiek sú:
Veronika Droppová, Liptovský Mikuláš
Jarmila Strechová, Melčice-Lieskové
Danica Vyselková, Košice
Ildikó Bačková, Košice
Gratulujeme!