ktorý si vyžaduje urgentné riešenie.
Obezita je definovaná ako nadbytok tukového tkaniva v organizme. Vzhľadom na neustály vývin dieťaťa je potrebné zohľadniť vzťah hmotnosti k výške, veku a pohlaviu dieťaťa. Na hodnotenie stavu výživy je v praxi považovaný za najlepší marker index telesnej hmotnosti, BMI (Body Mass Index = hmotnosť v kg/výška v m na druhú) a jeho vyjadrenie absolútnou hodnotou k veku alebo tzv. z - skóre (Skóre smerodajnej odchýlky). Pomocou percentilových grafov určujeme priemerné hodnoty a skóre smerodajnej odchýlky pre jednotlivé pohlavie a vekovú kategóriu. Dieťa je obézne, ak je jeho hmotnosť nad 97. percentil pre daný vek a pohlavie.
Iba necelé 4% všetkých obezít v detskom veku sú spôsobené ochorením hormonálneho systému alebo genetickou poruchou. Alarmujúce číslo je percento prípadov tzv. exogénnej obezity. Až v 96% prípadov je obezita u detí zapríčinená nesprávnymi stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu v kombinácii s genetickými faktormi. Už dnes vieme, že ak je jeden z rodičov obézny, riziko vzniku obezity sa u dieťaťa je trojnásobné, ak obaja, až desaťnásobné. Základy stravovacích návykov sa tvoria už v dojčenskom veku a na ich utváraní participuje hlavne rodina dieťaťa, lebo zo stravovacích a pohybových návykov rodičov vychádza aj životný štýl dieťaťa.
Celosvetovo viac ako 22 miliónov detí do 5 rokov a 155 miliónov detí v školskom veku trpí vážnou nadváhou a obezitou. V Spojených štátoch amerických sa výskyt nadváhy a obezity v detskom veku od roku 1980 do roku 2000 strojnásobil. Počet detí s nadváhou a obezitou na Slovensku sa približuje podľa najnovších údajov počtu detí v krajinách západnej Európy. Narastajúci trend je problém aj v krajinách, ktoré v minulosti bojovali s podvýživou.
Prečo je potrebné hovoriť o nadváhe a obezite a jej komplikáciách u detí? Najnovšie výskumy potvrdzujú výskyt porúch látkovej premeny tukov a cukrov u detí s vážnou poruchou výživy. Navyše je u nich porušená prirodzená štruktúra pečene a v závislosti od hladiny tukov v krvi môže dôjsť k nadmernému ukladaniu tukov v pečeni. Tieto deti častejšie trpia deformitami pohybového systému a chronickými ochoreniami dýchacieho systému. Už v najmladšom veku sa vytvárajú zmeny v cievach, ktoré v dospelom veku vedú k strate ich pružnosti. Adolescenti so závažnou nadváhou alebo obezitou majú často aj vysoký krvný tlak. Špecifikum tejto problematiky u detí je možná porucha prirodzeného nástupu pohlavného vyzrievania a rastu, ak sa obezita rozvíja v rannom detstve. Z detí, ktoré sú obézne až v 80% vyrastú obézni dospelí.
Dotazníkovou akciou obéznych detí sme zistili, že väčšina detí jedáva 5xdenne, ale ich prvé jedlo je až medzi 9 a 10 hodinou rannou. Posledné jedlo konzumuje prevažná časť detí po 19 hodine a viac ako polovica z nich zvykne jedávať pochutiny vo večerných a nočných hodinách. Deti svoj voľný čas trávia hrou na počítači alebo sledovaním televízie. Ak športujú, tak len rekreačne, nie viac ako 1x týždenne.
Ako sa teda stravujú deti na Slovensku? Predstavujeme Vám projekt, cieľom ktorého je poskytnúť informáciu o súčasných stravovacích návykoch detí, najčastejšie konzumovaných jedlách a životospráve detí na Slovensku. Cieľovou skupinou prieskumu sú deti vo veku 6 do 5 rokov, žiaci dedinských a mestských škôl. Samotný dotazník je rozdelený na niekoľko tematicky zameraných častí. Okruhy otázok sa dotýkajú problematiky stravovacieho režimu, konzumovaných jedál a trávenie voľného času. Medzi deti budú distribuované prostredníctvom pracovníkov Regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorí na po vyplnení dotazníka zmeria u dieťaťa výšku a váhu.
Získané údaje budú tak cennou informáciou pre odbornú i laickú verejnosť o stave výživy i výskyte nadváhy a obezity slovenských detí tejto vekovej skupiny. Porovnáme výskyt porúch výživy na dedine a v meste a zhodnotíme vplyv faktorov z ranného detstva a rodinného prostredia dieťaťa na jeho stravovacie návyky a súčasný stav výživy. Zvlášť pozorne sa bude vyhodnocovať režim detí s nadváhou a obezitou, poukážeme na jeho najčastejšie chyby.
Vyhodnotenie dotazníkov urobia odborníci na výživu a metabolizmus detí z 2. detskej kliniky DFNsP a Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty v Bratislave. Pri zistení, že dieťa, ktoré dotazník vyplnilo môže mať závažnú poruchu výživy, budeme kontaktovať rodičov a odporučíme im odborné vyšetrenie.
Eva Vitáriušová¹, Katarína Babinská², Ľudmila Košťálová¹, Anna Hlavatá¹, Zuzana Pribilincová¹, László Kovács¹, Jozef Rosinský³
¹ 2. detská klinika LF UK a DFNsP
² Fyziologický ústav LF UK
³ Regionálny úrad verejného zdravotníctva
MUDr. Eva Vitáriušová, 2. detská klinika LF UK a DFNsP, Prednáška odznela na konferencii Vplyv výživy na vývoj detí dňa 18. 1. 2007, ktorá sa konala pri príležitosti uvedenia nového rastlinného tuku na slovenský trh, ktorý svojim zložením podporuje duševný vývoj detí.