SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Samsung H1255A – veľké pranie v striebornom kúpeli

Počuli ste už o striebornom praní? Predstavte si práčku, ktorá rozpúšťa do vody striebornú platničku a pri každom praní uvoľní 400 miliárd iónov striebra. Tie zničia všetky baktérie a zostanú na vláknach vašej bielizne ešte 30 dní. Sterilné oblečenie nedr

+ prístupný bubon pre 10 kg bielizne
+ strieborné pranie pre dezinfekciu
+ skvelá progamovateľnosť
- pri výpadku elektriny nepokračuje

áždi pokožku a nezapácha ani vtedy ak ho zapotíte. Aké jednoduché...

Samsung H1255A je práčka, ktorá na jeden krát vyperie až 10 kilogramov bielizne. Kombinovať môžete dve taktiky – vysokú teplotu ktorá odstráni škvrny, alebo silu striebra ktorá zničí baktérie. Vďaka veľkému displeju a automatike je ovládanie hračkou – stačí vložiť bielizeň, určiť jej typ a zvyšok urobí za vás. Mali sme možnosť odskúšať ju v redakcii, takže vám prezradíme čo sme zistili.

Striebro sa stáva hitom
Striebro sa proti baktériám používa už od dávna. Na divokom západe vkladali striebornú mincu do mlieka aby vydržalo dlhšie čerstvé, v časoch chorôb hádzali do studne strieborný riad aby dezinfikoval vodu, striebro nechýbalo ani pri stolovaní. Dnes výrobcovia používajú ióny striebra na obohacovanie plastov a materiálov, z ktorých vyrábajú spotrebiče do domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Striebro môžete nájsť v chladničkových tesneniach, vo vnútornom priestore mrazničiek a chladničiek, v odpadových nádobách vysávačov, vo filtroch, všade kde je potrebné zabrániť rozmnožovaniu baktérií. Samsung však pri praní zachádza ďalej – rozpúšťa striebro do vody, aby jeho ióny pokryli vlákna bielizne a účinkovali i vtedy, ak ju používate. Jediným nepriateľom strieborných iónov je ozón, ktorý postupne znižuje ich účinnosť až kým sa všetky nerozložia.


Ako funguje striebro v praní?
V práčke sa nachádza strieborná platnička, ktorá vystačí na 3000 praní. Ak budete prať trikrát týždenne, jej životnosť je 10 rokov, ak sa však vyčerpá dá sa vymeniť za novú. Tlačidlom SilverNano aktivujete režim strieborného prania, pri ktorom sa elektrickým prúdom platnička rozpúšťa do vody. Ak je jej teplota nízka, účinnosť striebra je vysoká. Naopak ak periete na deväťdesiatke, účinnosť striebra bude nízka, baktérie však zabijete vysokou teplotou.

Skryť Vypnúť reklamu

Striebro sa do vody rozpúšťa pri predpierke, pri hlavnom praní ale i pri pláchaní. Zostáva teda na všetkej bielizni a aktívne je i po jej vysušení po dobu 30 dní. Skvele „zakonzervuje čistotu“ vášho oblečenia, posteľnej bielizne ale i vankúšov či prikrývok z dutého vlákna.

Baktérie ktoré žijú na ľudskej pokožke sa živia potom a odumretými čiastočkami kože. Vytvárajú mastné kyseliny, ktoré zapáchajú. Ak ich striebro na odevoch, vo vankúšoch a prikrývkach zabíja, pot sa nerozkladá a zápach nevzniká. Navyše je striebrom chránená proti plesniam a baktériám i vaša práčka. Nestojí to za to?

Dizajn na jedničku, rozmery prekvapia
Samsung si pri svojich produktoch vždy zakladá na ich kráse a preto necháva dizajnérom pri práci rovnako veľa priestoru ako konštruktérom. Platí to i v tomto prípade. Práčka má netradičný oblý tvar a dizajn, ktorý z nej robí ozdobu vašej kúpeľne. Daňou za krásu a veľký objem bubna je však to, že potrebujete veľa priestoru, čo môže byť v panelákoch trochu problémom.

Skryť Vypnúť reklamu

Počítajte s tým, že cez 60cm širokú zárubňu sa s ňou zaručene nedostanete. Potrebujete ešte 10 centimetrov navyše, takže pri sedemdesiatke budete musieť zvesiť dverné krídlo. Na takéto drobnosti je potrebné myslieť už pri rekonštrukcii bytu či stavbe rodinného domu.

Pochváliť však treba manipuláciu s práčkou. Na oboch stranách je vybavená dvojicou rukovätí, pomocou ktorých ju jednoducho premiestnite z miesta na miesto. Ak si poradíte s jej hmotnosťou, určite sa nestane terčom nadávok.

Veľký bubon s ľahkým prístupom
Práčka H1255A je osadená gigantickým bubnom do ktorého vložíte pri praní až 10 kilogramov bielizne. Ak máte početnú rodinu, športujete alebo vás dieťa každý víkend zavalí hromadou špinavej bielizne z internátu, je to praktické. Bubon je naklonený takže s bielizňou sa pracuje pohodlne a máte prehľad o tom, koľko miesta zostalo voľného. Je dôležité aby ste sa pri prechode z malej práčky na veľkú naučili objem bielizne odhadnúť. Bubon ju za vás neodváži, táto úloha zostáva na vás.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvierka sa otvárajú vľavo a nie je možné vyklopiť ich až o 180 stupňov. Mali by ste myslieť na to aby ste mali dostatok pracovného priestoru na pravej strane, aby vám dvierka neprekážali. Pri praní vo vysokých teplotách sú bezpečné na dotyk, dokonca môžete vo väčšine prípadov počas prania odomknúť ich zámku a pridať ďalšiu bielizeň, ak ste na čosi zabudli. Tým že je bubon naklonený a práčka používa sprchovanie, voda nedosahuje vysokú úroveň.

Ak vám to rozpočet dovolí a chcete si ešte trochu vylepšiť prácu s bielizňou, investujte do úložného boxu, na ktorý sa práčka postaví. Využijete ho na pracie prostriedky a vkladací otvor práčky bude vyššie.

Tichý chod vyráža dych
Ak po prvý krát spustíte práčku, budete váhať či ste nespravili nejakú chybu. Po napustení vody zostane podozrivo ticho a vy nebudete vedieť, či je všetko ou-kej. Všetko je v najlepšom poriadku, to iba technológie pokročili vpred.

Skryť Vypnúť reklamu

Bubon je vybavený priamym pohonom. Znamená to že vo vnútri nie sú žiadne prevody s remenicami, takže vibrácie a hlučnosť sú minimálne. Kým bežná práčka musí bojovať s tým, že bubon pláva v priestore a remenica prenáša výkon motora nerovnomerne, v tomto prípade to neplatí. Energia sa odovzdáva bubnu priamo tam, kde sa vytvorí.


Nikdy nedokážete zabezpečiť, aby bola bielizeň v bubne rovnomerne rozmiestnená. I keď práčka zmenou smeru otáčania bubnu a regulovaním rýchlosti bojuje o to aby bolo všetko rovnomerne rozmiestnené, nie vždy uspeje. Preto je bubon vybavený mechanizmom, ktorý dokáže prípadné kolízie vyvážiť tam, kde treba. Navyše je bubon osadený na tlmičoch podobajúcich sa tým, ktoré sú montované do automobilov, takže vibrácie sa krotia priamo tam kde vznikajú a neprenášajú sa cez podlahu do miestností v byte.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je problémom využívať pri odloženom čase spustenia nočné pranie. Tichý chod s hranicou 53 dB nevyrušuje ani vás, ani susedov. Dokonca ani pri 1100 otáčkovom odstreďovaní nie je hluk rušivý.

Ovládanie zvládne i dieťa
Ovládací panel je spolu s priehradkami pre čistiacu chémiu umiestnený na čelnej strane, takže sa za ním nemusíte naťahovať a dosiahne naň i šikovné dieťa (proti neposedníkom ho dokážete bez problému uzamknúť). Veľký prehľadný displej s rotačným voličom a niekoľkými tlačidlami zaistí, aby ste sa nestratili v ponuke možností, na programy označené písmenami môžete zabudnúť. Všetko je napísané na tlačidlách, nič nemusíte skúmať.

Manuál i automatika
Ovládanie ponúka dve možnosti. Buď vložíte bielizeň do bubna, určíte jej typ a necháte pracovať práčku, alebo si ručne navolíte všetky detaily týkajúce sa prania. Výrobca označuje automatiku značkou FuzzyLogic – človeku však takéto skratky väčšinou nič nepovedia.

Skryť Vypnúť reklamu

V automatickom režime môžete spustiť čistenie bubna, alebo určíte že ste dnu vložili posteľnú bielizeň, froté uteráky, vlnu, jemné prádlo, bavlnu, detskú bavlnu, alebo chcete iba rýchlym cyklom preprať v lete raz oblečené veci, ktoré špeciálnu starostlivosť nevyžadujú. Je to pohodlné a nemusíte skúmať ako sa práčka obsluhuje. Navolíte režim, kliknete na „play“ a ide sa. Ak je pranie pri konci, práčka zahrá melódiu a vypne sa.

V manuálnom režime naopak volíte všetky parametre prania. Určíte teplotu, stanovíte či sa použije striebro, aktivovať môžete predpierku, pri pláchaní určíte počet cyklov (od 1 do 6), pri odstreďovaní vymedzíte otáčky (od 600 do 1100) a zahráte sa na supermana, ktorý pre každú dávku prania určí, ako s ňou bude práčka pracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak máte chuť, môžete upraviť i hodnoty, ktoré vám predpíše automat. Akonáhle potvrdíte tlačidlom play zvolený typ bielizne, môžete ešte upraviť teplotu, počet cyklov pláchania a rýchlosť odstreďovania, aktivovať môžete predpierku, samozrejmosťou je povolenie striebra. Rozsah hodnôt je však vždy obmedzený podľa toho s akou bielizňou pracujete. Automat vám nedovolí aby ste ju nesprávnym nastavením poškodili.

Zvládne aj čiastkové úlohy
To že práčka pracuje s programmi neznamená, že by nedokázala vloženú bielizeň iba vypláchať, alebo naopak odstrediť. Tlačidlami môžete zvoliť iba konkrétne úkony o ktoré máte záujem. Rovnako dokážete zaistiť, aby sa vami navolené úlohy spustili až keď ubehne stanovený čas.

Problém nastáva, ak vypadne prúd – hoci i na niekoľko sekúnd. Práčka „zabudne“ všetko čo ste jej prikázali a čo ste nastavili, takže odložené pranie sa nespustí, rovnako zostanete visieť v strede pracieho programu a musíte začať od začiatku. Môže to byť nepríjemné, obzvlášť ak sa na čosi spoliehate a v momente krátkodobého výpadku nie ste doma.

Skryť Vypnúť reklamu

Misia bude splnená o 2 hodiny, 10 minút
I keď práčka aktuálny čas nepozná, dokáže vám povedať o aký čas bude s prácou hotová. Čas sa na displeji zobrazí niekoľko sekúnd po tom čo ste spustili pranie. Je to praktické, obzvlášť v začiatkoch keď sa s ňou iba zoznamujete.

Displej vám v každom momente podá prehľadnú informáciu o tom, čo sa deje vo vnútri. Máte prehľad o uvoľňovaní striebra, fáze prania, otáčaní bubnu i teplote. Vidíte na displeji ako teplota pri ohreve vody rastie, v prípade problémov sa na displeji zobrazí chybový kód a vy si v návode nájdete čo treba spraviť – či vyčistiť filter alebo čosi nastaviť.

Pranie na jedničku, objem je výhodou
Pri testovaní práčky nás oslovilo, s akou húževnatosťou sa dokáže pustiť do veľkého prania. Kým vy obdivujete jej dizajn, tichý chod a prehľadný displej, ona za vás spraví všetku prácu. Pranie sa prispôsobí tomu, aký druh bielizne navolíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak zvolíte prácu s rozmernou posteľnou bielizňou, bubon sa bude snažiť poprevracať ju čo najviac aby bola vypratá rovnomerne. Použije taktiku zmeny smeru chodu a rýchlosti, pretože pri inom programe by sa veľké kusy neprevracali. Naopak pred každým odstreďovaním bielizeň rovnomerne rozloží v bubne, aby nevznikali vibrácie. Čím menšie kusy oblečenia periete, tým viac menia svoju polohu v bubne, dokonca je dobré miešať väčšie kusy s menšími aby sa prevracanie zefektívnilo. Pri praní jemného oblečenia si všimnete že bubon pracuje skutočne pomaly a precízne, aby sa pri praní veci nepoškodili.

Prací prášok sa z dávkovača vymyje bezo zvyškov a vo vode sa rozpustí bez toho aby ste niekde po rozmotaní objavili kúsky. I keď po predpierke či hlavnom praní program pozastavíte, nikde nenájdete známky po nerozpustenom pracom prostriedku. Kým na predpierku môžete použiť menej dokonalý prášok s vysokým obsahom enzýmov, pri hlavnom praní sa oplatí nešetriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Výhodou je i to, že voda sa zohrieva pri praní pozvoľne, takže prací cyklus pokryje i fázu kedy teplota vody nestúpa nad hranicu 40°C. Práve pri týchto teplotách pracujú enzýmy najlepšie a dokážu z vlákien odstrániť organické zvyšky akými je napríklad krv či zvyšky jedál. Na displeji vždy vidíte v akom rozsahu sa teplota nachádza, preto vám i takáto drobnosť neunikne.

Vodu používa práčka šetrne a nesnaží sa bielizeň utopiť. Práve naopak – voda sa nachádza iba v zadnej časti nakloneného bubna a dostáva sa na miesto určenia sprchovaním. Na začiatku nás prekvapilo že vody je primálo, čistota bielizne však ukázala že plytvať netreba.

Počas testov sme odskúšali všetky programy a výsledky môžeme hodnotiť ako veľmi dobré. Nezistili sme žiadne nedostatky prania, nikdy nezabúdajte na to že práca ide pol-na-pol: inteligencia práčky a sila použitej chémie.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednu vec však práčka nedokáže – ak zabudnete otvoriť prívod vody, neohlási vás. Zostane na začiatku programu a bude čakať na vodu až kým nezasiahnete. Ak by senzor problém zachytil a zvukovým signálom vás privolal, nemuselo by vás pri pochybení po dvoch hodinách čakať sklamanie. Mnohí používatelia ventil prívodu zatvárajú, aby predchádzali možným zlyhaniam.

Technické parametre:Náplň bielizne pre pranie až 10 kg * Digitálne ovládanie * Naklonený bubon * Regulovateľná rýchlosť odstreďovania: 0, 400, 800, 1100 otáčok/min. * Energetická trieda „A” * Účinnosť prania „B” * Technológia Fuzzy * Systém pohonu Motor Direct Drive * 9 základných typov pracích programov: bavlna, farebné, syntetika, jemná bielizeň, vlna, rýchle pranie, ručné pranie, detská bielizeň * Pranie Silver Nano™ * Program rýchleho prania: 30 minút * Sprchovanie: úspora vody * Teploty prania: 95 °C, 60 °C, 40 °C, 30 °C, studená voda * Spotreba vody: 90 litrov (9 l/kg) * Rozmery (šírka × hĺbka × výška): 65 × 77,4 × 93,9 cm

Dostupnosť: www.samsung.sk
Orientačná cena: 49 990 Sk

Pri praní ušetríte
Pračka je veľmi úsporná a šetrí vašu peňaženku. Pri praní spotrebuje 9 litrov vody na kilogram bielizne a jej energetický profil spadá do triedy A. Získa si vás však tým, že bielizeň bude dezinfikovaná vďaka striebru i vtedy, ak budete prať na nízkych teplotách. Ak sa nepotrebujete zbaviť škvŕn, môžete zabudnúť na vývarku a posteľnú bielizeň s oblečením chorých ľudí môžete prať i pri nízkych teplotách. Práve vďaka tomu si tieto práčky našli cestu i k nášmu zdravotníctvu.

Skryť Vypnúť reklamu

Samsung H1255A je práčka, ktorej môžete zveriť veľké pranie i bez toho aby ste museli používať vysoké teploty. Je úsporná, využíva strieborné ióny na dezinfekciu bielizne a nemusíte kvôli nej absolvovať školenie, aby ste zvládli jej obsluhu. Stačí vložiť bielizeň dnu, určiť jej typ a stlačiť tlačidlo play. Jej chod je tichý, obľúbite si jej výkon – potrebujete však pre ňu dostatok priestoru čo môže byť v panelových bytoch problémom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 3. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 8. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 9. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 10. Vážení poslanci, to naozaj?
 1. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 2. Vážení poslanci, to naozaj?
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Vážení poslanci, to naozaj?
 7. Koniec čakania na kuriéra
 8. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 9. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 651
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 249
 3. Stiahnite si stovky e-kníh 5 974
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 5 898
 5. Vážení poslanci, to naozaj? 3 730
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 3 507
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 403
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 392
 9. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 160
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 039
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obvinený Jozef Brhel po príchode na Prezídium policajného zboru v Bratislave.

Za Brhela ručil kňaz, hoci ho nepozná.


3 h

Podpora Windows 10 skončí v roku 2025.


47m
Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó a prezident finančnej správy František Imrecze.

Analýza Nadácie Zastavme korupciu.


a 1 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

Soňa Jánošová

Znásilnenia sa dejú na dozvukoch aj v dlhoročných vzťahoch.


2 h
Klinická psychologička Patrícia Vesel Ganoczyová.

Deti potrebujú počuť, ako sa dá so strachom pracovať.


3 h
Anna Grusková

Anna Grusková o príprave a vzniku inscenácie Demokratka Erža.


23. jún
Alžbeta Göllnerová – Gwerková v pracovni

Život Gwerkovej manželky fascinuje vedcov aj divákov.


23. jún