SME

Keď sa nedá spať

Zdá sa vám normálne ľahnúť si večer do postele a sladko zaspať? Pre ľudí, ktorí trpia chronickými poruchami spánku, je to výnimočnosť.

Keď večer napriek veľkej únave ťažko zaspávame, budíme sa skoro nadránom alebo niekoľkokrát v noci a robí nám problém znova zaspať, pravdepodobne trpíme niektorou zo spánkových porúch, ktoré odborníci diagnostikovali takmer u 6 % Slovákov. Nejde však vždy o chorobu vyžadujúcu si liečbu v spánkovom laboratóriu či na psychiatrii. „Človek by mal lekára vyhľadať vtedy, keď mu zlý spánok začína výrazne zhoršovať kvalitu života, teda keď sa napríklad už ráno cíti veľmi unavený alebo pociťuje vnútorný nepokoj a nepohodu v súvislosti s dlhodobým nedostatkom spánku,“ vysvetľuje odborníčka na túto problematiku Mariana Kubovčáková zo Spánkového laboratória Buona Notte v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej sa poruchy delia na dve veľké skupiny. „Prvou sú insomnie, teda nespavosti ako také a druhou hypersomnie, čiže príliš dlhý spánok alebo príliš dlhý pobyt v posteli. Medzi tieto radíme spánkové poruchy dýchania - chrápanie a apnoické pauzy, keď ľudia prestanú dýchať na desať a viac sekúnd.“ V spánkovom laboratóriu sa lekári snažia zistiť príčiny nespavosti najskôr vstupným pohovorom. Ak sa rozhodnú pre vyšetrenie, pacient prichádza do spánkového laboratória okolo deviatej večer so svojimi základnými hygienickými potrebami. Ubytuje sa v normálne zariadenej miestnosti, k dispozícii má toaletu a kúpeľňu. Lekári mu ešte večer na telo pripevnia elektródy a z grafu, ktorý sa tvorí celú noc, potom vytvoria komplexný obraz a do dvoch týždňov určia diagnózu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to nespavosť
Prejavuje sa ťažkosťami zaspať viac ako polhodinu po ľahnutí do postele a skorými budeniami nad ránom alebo počas noci s problémom opäť zaspať. Keď tieto príznaky u seba pozorujeme dlhší čas, treba sa zamyslieť nad návštevou lekára. „Príčiny nespavosti sú v psychike, len veľmi málo ľudí je takých, ktorí s ňou už prichádzajú na svet. Väčšinou je pôvod v stresových a záťažových situáciách, ktoré človek nedokáže zvládnuť a vnútorne ho ťažia, napríklad strata milovanej a blízkej osoby, výčitky svedomia alebo pracovný tlak,“ hovorí Kubovčáková.

Poznáme tri druhy
Lekári klasifikujú tri typy nespavosti. Prvá je prechodná, prichádza občas v živote každého človeka, väčšinou pred alebo po nejakom stresovom faktore, napríklad pred skúškou alebo dôležitým rokovaním, alebo pri spánku v neznámom prostredí. Ďalej ide o krátkodobú nespavosť trvajúcu od štyroch do šiestich týždňov a je dôsledkom vážnejších príčin, akou je napríklad rozvod, strata milovanej osoby, strata práce či výraznejšie sklamanie v súkromnej či pracovnej oblasti. Tieto však zvyknú časom pominúť. Avšak chronická, teda dlhodobá nespavosť, ktorá trvá viac ako šesť týždňov a neraz aj niekoľko rokov, si vyžaduje lekársku pomoc. „Tento problém som začala pociťovať asi pred štyrmi rokmi. Prežívala som vtedy obdobie plné stresov, keď som v podstate štyri mesiace spala denne asi dve hodiny, zvyšok noci som čítala alebo pozerala televízor. Netreba ani hovoriť, aká vyčerpaná a nervovo labilná som v tom čase bola,“ spomína na svoje problémy s nespavosťou dvadsaťsedemročná Iveta.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažkosti sa rozhodla riešiť s odborníkom a navštívila psychiatra, ktorý jej predpísal lieky na spanie. „Brala som ich niekoľko mesiacov a vďaka nim som sa v noci dobre vyspala. Ale časom som si na ne príliš zvykla a bez nich sa mi vôbec nedarilo zaspať. Pochopila som, že užívanie liekov je len dočasná pomoc, a nie dlhodobé riešenie.V súčasnosti mám problémy so spánkom, ale skúšam rôzne alternatívne spôsoby – čaje, fyzickú aktivitu a podobne. Niekedy spím horšie, inokedy lepšie, určite však nemienim celý život užívať hypnotiká.“ Odborníci radia, aby ľudia s problémovým spaním uprednostnili pred liekmi medovkové čaje, pohár mlieka s medom, akupunktúru, masáž, niektorých ľudí napríklad veľmi príjemne unaví sauna. V posledných rokoch sa takisto ukázalo, že pozitívny vplyv na celkovú psychiku človeka má domáce zvieratko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Závislosť od liekov
Väčšina trpiacich ľudí rieši nespavosť najjednoduchšou cestou, a síce liekmi na spanie. To však nie je práve najlepší spôsob, pretože, aj keď sú dnes na trhu moderné lieky – hypnotiká tretej generácie, ktoré upravujú spánok a podľa výskumov dokonca nespôsobujú fyzickú závislosť, ich užívanie by tak či onak nemalo trvať dlhšie ako štyri až šesť týždňov. „Ak sa tento čas nedodrží, vzniká psychický návyk na lieky, či si to už niekto prizná, alebo nie,“ myslí si lekárka. Dlhodobé užívanie hypnotík zároveň spôsobuje u človeka množstvo iných ťažkostí, napríklad aj po rokoch sa vracajúca opätovnú nespavosť, ktorá sa však ešte viac prehĺbi, či zábudlivosť a neschopnosť sústrediť sa. Podľa lekárky by mal každý pacient ešte predtým, ako začne užívať lieky na spanie, trpezlivo skúšať iné spôsoby, ale hlavne vyriešiť si svoje problémy, čo nie je podľa lekárky jednoduché, ale dá sa to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 „Chronicky nevyspaní ľudia sú často ubití a zdeptaní touto chorobou a je pre nich jednoduchšie siahnuť po tabletke ako napríklad denne spraviť pár krokov potrebných k návratu kvalitného a hlbokého spánku. „V prvom rade človek musí mať zdravú životosprávu a dostatok pohybu. Mnohí uprednostňujú ležanie na gauči namiesto prechádzky s partnerom alebo so psom, či pestovania nejakého koníčka. Je veľmi dôležité chodiť medzi ľudí, vnímať okolitý svet a komunikovať, pretože často sú títo ľudia akoby ponorení do seba, čím vzniká začarovaný kruh. Pokiaľ človek sám neurobí aktívny krok smerom von, tak to celé môže mať veľmi vážny a nepríjemný priebeh,“ upozorňuje Kubovčáková.

Tvrdá disciplína
Ten, kto to zažil, vie, aká nepríjemná je nespavosť. Skúsme však namiesto liekov vyriešiť problém iným spôsobom. Každý musí sám na sebe vyskúšať, čo ho uvoľní a unaví. Niektorí si chvália upokojujúce účinky večerných prechádzok so svojím psom, iných unaví dobrá knižka, ďalších medovkový čaj či pohár mlieka s medom. Okrem toho však treba dôsledne dodržiavať takzvanú spánkovú hygienu. Prekonať problémy so spaním nie je vôbec jednoduché. Pokiaľ sa však človek naozaj rozhodne a dodržiava prísnu sebadisciplínu, časom tieto ťažkosti určite prekoná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pravidlá spánkovej hygieny
1. Posteľ používajte výhradne na spánok.
2. Chodievajte spať každý deň v rovnaký čas.
3. Nespite cez deň, aj keď ste unavení. Skúste vydržať do večera.
4. Znížte svoju dennú dávku kofeínu, alkoholu a nikotínu.
5. Nestresujte sa svojou nespavosťou už vopred. Nemyslite na to.
6. Stravujte sa pravidelne, večer vylúčte ťažké jedlá.
7. Necvičte tesne pred spaním.
8. Keď nezaspíte do 5 – 10 minút po zaľahnutí, vstaňte a choďte robiť niečo iné, napríklad čítať knihu alebo pozerať televízor či počúvať relaxačnú hudbu. Keď sa znova unavíte, vráťte sa do postele. Skúste však nemyslieť na to, že nemôžete zaspať.
9. Neriešte problémy večer pred spaním.
10. Ak sa to dá, nemajte v spálni televízor ani počítač.

Autor: Eva Miklánková, SME ženy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 492
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 037
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 671
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 585
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 449
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 398
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 162
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 772
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 273
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 937
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 424
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 117
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 396
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 646
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 045
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 240
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu