
Dedinky sa nachádzajú v prostredí Chočských vrchov, na odbočke z cesty medzi rekreačným a lyžiarskym centrom v Zuberci a Liptovským Mikulášom. Lokalita v tesnej blízkosti Západných Tatier – Roháčov patrí medzi najatraktívnejšie na Slovensku. Väčšinu domov v dedinách tvoria typické drevenice. Špecifická je stavba ulíc. Všetky cesty sa totiž v dedinách končia, čo zaručuje pokoj a nerušené chvíle na rozjímanie v prírode. Domáci hovoria zvláštnym dialektom, ktorý silne pripomína poľštinu. Nazývajú ho goralské nárečie.
Huty
Dedina Huty je vstupnou bránou do celej oblasti, ktorá je zároveň vhodným východiskovým bodom na výlety do okolia. Keďže je v doline, neponúka také fascinujúce výhľady ako susedné dve obce, poskytuje však najviac možností na ubytovanie. Jedna z nich je v novopostavenom penzióne Roháč, no prenocovať môžeme aj v hoteli v budove bývalej školy v prírode. Priamo v srdci doliny je kotlina Oblazy, kde sa nachádzajú drevené mlyny a píla, všetko pamiatky ľudového technického staviteľstva z 19. storočia.
Ide o veľmi pekné miesto, obklopené strmými skalami, pričom jedinečnú atmosféru umocňuje sútok Hutianky, Borovianky a Ráztočianky. Na konci dediny nájdeme cestu do Kvačianskej doliny, ktorou sa dá pokračovať do Kvačian a dolinou Borovianka na Veľké Borové, prípadne môžeme navštíviť ľudového rezbára, pána Smutniaka na samote Ráztoky. I napriek tomu, že Kvačianska dolina je vyhľadávaným cieľom mnohých turistov, nájdeme tu panenskú prírodu a civilizá-ciou nedotknutú atmosféru.
Malé Borové
Najťažšie prístupná, no obklopená najkrajším prírodným prostredím je horská dedina Malé Borové. Tiahne sa až na hrebeň kopca, skadiaľ je nádherný výhľad na siluetu Západných Tatier. Hovorí sa, že v Malom Borovom môžeš stáť jednou nohou v Liptove a druhou si na Orave. Horný koniec sa nachádza priamo na hranici týchto dvoch slovenských regiónov. Samotným zážitkom je prechádzka pomedzi malebné drevenice umiestnené v strmom svahu.
Malé Borové tak miestami pripomína obývaný skanzen. Občerstviť sa možno v miestnej krčme v strede dediny. Ak by sme sa tu rozhodli prenocovať, hotel by sme hľadali márne. Môžeme sa ubytovať na priváte alebo v chalupách na prenájom. Stačí sa spýtať kohokoľvek z domácich, každý ochotne poradí. Ubytovanie u Františka Kyseľa, priamo vo vrchnej časti dediny, nám ponúkne neopakovateľné výhľady na celé Roháče. Ceny sa pohybujú okolo 200 Sk na osobu.
Veľké Borové
Malá dedinka je vzdialená šesť kilometrov od hlavnej cesty a žije tu už len 40 stálych obyvateľov. V ostatných dreveniciach a domoch sú chalupy nadšencov z celého Slovenska, ale aj z Čiech. Orientačným centrom dediny je populárny penzión Borovec s možnosťami na občerstvenie a ubytovanie. Práve tu sa začína cesta do Kvačianskej doliny.
Druhou možnosťou na ubytovanie je penzión Tri veže, odkiaľ je nádherný výhľad na veľkú časť Oravy a celú dedinu. Ide o ubytovanie na vyššej úrovni a ceny sa pohybujú okolo 600 - 700 Sk na osobu. Z Veľkého Borového vedie cesta aj do Prosieckej doliny, s krásnou prírodou a pestrými skalnými útvarmi. Z križovatky Sokol sa možno dostať k 15 metrov vysokému vodopádu Červené piesky a ďalej pokračovať do skalnatej časti doliny.
Autor: Jozef Terem