SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Siemens Sensor Cruiser – všimnete si ho, až keď nefunguje

Niektoré robotické vysávače sú navrhnuté tak, aby sa samé postarali o celý váš príbytok bez toho, aby vyžadovali vašu pozornosť. Pohybujú sa pomaly, citlivo a extrémne potichu. Automaticky sa nabíjajú a nemusíte vyprázdňovať ani ich odpadovú nádobu – spra

+ jemný neinvazívny pohyb v miestnosti
+ vysoká účinnosť čistenia
+ vysoká inteligencia pri navigácii
+ základňa pre nabíjanie a čistenie
- vynecháva okrajový pás miestnosti

Niektoré robotické vysávače sú navrhnuté tak, aby sa samé postarali o celý váš príbytok bez toho, aby vyžadovali vašu pozornosť. Pohybujú sa pomaly, citlivo a extrémne potichu. Automaticky sa nabíjajú a nemusíte vyprázdňovať ani ich odpadovú nádobu – spravia to automaticky. Ich prítomnosť si všimnete až vtedy, keď prestanú fungovať.

Robotický vysávač Sensor Cruiser sa podstatne líši od ostatných modelov na trhu tým, že je zástupcom systémového riešenia pre upratovanie. Vývojári ho naprogramovali tak, aby sa staral o všetky podlahy v byte bez toho, aby ste ho prenášali z miestnosti do miestnosti. Jedinou podmienkou je aby boli všetky izby priechodné bez dverných prahov a aby bola nabíjacia stanica umiestnená na prístupnom mieste, ktoré je „na došľap“ i z najvzdialenejších kútov príbytku. Výhodou je, že starostlivosť o podlahy sa pre vás stane minulosťou.

Malý ale výkonný
Pri prvom stretnutí s týmto pomocníkom vás prekvapí kompaktnosť jeho tela. Je približne o tretinu menší ako jeho konkurenti, takže prekĺzne okolo prekážok i tam, kde iní nemôžu. Pohybuje sa pomaly s precíznym sledovaním vytýčenej trasy a vďaka nízkej hmotnosti je extrémne tichý. Práve tichá prevádzka je extrémne dôležitá – nebude vás rušiť pri sledovaní televízie či rozhovore s ostatnými členmi rodiny. Dokonca vám nebude vadiť ani to že upratuje zvyšok bytu v noci, kým vy spíte za zavretými dverami v spálni.

Odpružený podvozok dokáže zdolať bežné prekážky bez toho, aby telo uviazlo a potrebovalo vašu pomoc. Problémom nie sú prechodové lišty, výškové rozdiely podlahy a koberca, bezproblémové je i stúpanie po naklonenej rovine.

Dôležité je, aby ste upravili byt tak, aby nikde neboli na zemi pohodené káble a ľahké predmety, ktoré by mohol prevrátiť. Nepokúšajte ho však ani strapcami na kobercoch – Ak na ne narazí, dokáže sa z nich automaticky vymotať, ale aj tak na ne bude narážať znova a znova, takže zbytočne budete plytvať časom.

Citlivé senzory pre hladký chod a čistotu
Sensor Cruiser využíva pri svojom pomalom prechádzaní miestnosťami infračervené a mechanické senzory na to, aby pristupoval ku svojmu okoliu čo najcitlivejšie. Ak sa približuje k prekážke, jemne spomalí a nepatrným dotykom nárazníka zistí, že dosiahol okraj pracovnej plochy. S veľkou zručnosťou dokáže kopírovať obvod miestnosti cestovaním vedľa steny, dokonca sleduje intenzitu znečistenia.

V prípade, že sa ocitne nad intenzívnejšie znečisteným miestom, spomalí sa, aby vysávač odstránil viac nečistôt ako pri rýchlejšom posune. Ak je znečistenie extrémne, niekoľko krát zacúva a prejde vpred aby ste boli s výsledkom spokojní. Ak by ani to nestačilo, niekoľkokrát poprechádza rôznymi smermi po znečistenom mieste, aby bolo dôkladne upratané. Situáciu monitoruje senzormi v odpadovej nádobe, ktoré vyhodnocujú koľko nečistôt dnu pribúda.

Na štyroch miestach disku sa na spodnej strane nachádzajú infračervené závory, ktoré zabránia tomu, aby spadol zo schodov. Nepotrebujete žiadne zastaralé magnetické pásky alebo iné výstrahy, priepasť rozozná sám a vyhne sa jej. Je zručný i v prípade, ak narazí na výstupok s 90° koncovým cípom.

V centrálnej časti sa na čele nachádza vyhľadávač nabíjacej stanice, ktorý slúži pre navigáciu pri parkovaní. I keď sa pri čistení vzdiali 20 metrov o dve miestnosti ďalej od jeho základne, pomocou vyhľadávača nájde pokrytie infračerveným lúčom, ktorý následne použije na presné a precízne parkovanie.

Dva čistiace nástroje s prekvapivým efektom
Pri práci používa robot dva nástroje a je prekvapivé, že i napriek úzkemu pracovnému záberu dokáže v slušnom čase upratať zverenú plochu. K dispozícii má rotačnú kefu a vysávač, na druhý z nástrojov sa však spolieha viac.

Rotačná kefa má krátke tvrdé vlákna a jej úlohou je uvoľniť nečistoty zo štruktúr koberca a sústrediť ich v strednej časti dráhy. Tradične sa na ňu navíjajú všetky vlasy a uvoľnené vlákna, jej sila je však v tom, že vás zbaví i srsti z vašich domácich miláčikov. Kefa pracuje iba pri priamočiarom pohybe vpred, pri otáčaní a cúvaní je vypnutá – bola by neefektívna. Ušetrenú energiu využije nasávanie vzduchu. Chod kefy je tichý a preniká pri kobercoch s dlhším vlasom dostatočne hlboko na to, aby bolo čistenie efektívne. Pri údržbe nie ste limitovaní iba na hladké a záťažové koberce, ale môžete využiť i materiály s hrubším dekoratívnym vzorom.

Po kefe prichádza na rad nasávanie nečistôt a prachu, ktoré využíva rovnakú zbernú komoru ako kefa. Narozdiel od iných systémov na trhu, ktoré využívajú každý z nástrojov samostatne v radení jeden za druhým, v tomto prípade tvorí kefa s vysávačom nerozlučný team. Znamená to že prach sa pri rotovaní kefy nevíri a okamžite je odsávaný do odpadovej nádoby so vzduchovým mikrofiltrom. Možno i preto bol tento robot jediným z nami testovaných strojov, ktorého telo bolo neustále čisté – bez vrstvy prachu ktorý sa statickou elektrinou nalepil na telo.

Základňa pre nabíjanie i čistenie
Základňa plní v prípade robota Sensor Cruiser tri úlohy. Prvou z nich je, že slúži pre vydávanie pokynov pre upratovanie. Inteligencia robota neskúma aká je veľkosť upratovanej plochy ale sústreďuje sa na to, aby prechádzal po zverenom priestore tak, aby pokryl rovnomerne všetky miesta. Nepomýli ho extrémne členený interiér, nezablúdi ani pri niekoľkohodinovom čistení. Dobu upratovania určíte vy – môžete si vybrať z ponuky 3, 6 alebo 9 hodín. Ide o ekvivalenty k 45, 90 a 135 štvorcových metrov upratovanej plochy, špeciálny režim však navolí nepretržité čistenie, takže ak doupratuje robot posledný kút bytu, opäť začína na začiatku až dovtedy, kým mu nepoviete dosť.

Vždy keď sa zásoba energie v batérii blíži ku koncu, robot začne cielene vyhľadávať navigačný infračervený signál, aby sa automaticky dobil. Opatrne nabehne na príjazdovú rampu a pripojí sa ku kontaktom, aby načerpal energiu. Akonáhle je batéria dobitá, pokračuje vo svojej 60 minútovej práci.

Čím je odpadová nádoba robota prázdnejšia, tým intenzívnejšie dokáže zabudovaný vysávač pracovať. Preto je dôležité zaistiť jej pravidelné vyprázdňovanie. Bolo by nepohodlné aby vždy pri vašich nohách vyhrával melódiu, ak potrebuje vyčistiť. Preto prebieha všetko automaticky. Vždy keď sa začne nabíjanie, vysávač zabudovaný v základni vysaje z odpadovej nádoby všetky nečistoty, ktoré sústredí v papierovom vrecku. Súčasne sa vyčistí robot samotný, takže sa nemusíte o nič starať. Jedinou vašou úlohou je, raz mesačne papierové vrecko vyprázdniť, podobne ako ste to robili pri svojom predošlom vysávači.

Keďže vysávač v základni je výkonný, mohol by vás v noci rušiť. Preto je možné aktivovať režim tichého chodu, ktorý sa automaticky po ôsmich hodinách zruší. Rovnako môžete na základni kliknúť na tlačidlo parkovania ktoré zaistí, že pri najbližšom nabíjaní zostane robot „v depe“ a nebude pokračovať v upratovaní.

Dokonalá stratégia pre pokrytie miestností
Riadiaci softvér využíva viacero techník na to aby zaistil dokonalé upratanie celého bytu. Robot má prehľad o tom ktoré výklenky v interiéri či ktoré miestnosti už upratal, a ktoré ešte nie. Sústreďuje sa hlavne na priamočiare križovanie podlahy s následným kopírovaním jej okrajov, v jednom pracovnom cykle dokáže spracovať niekoľko priľahlých priestorov, ktoré vníma ako súvislú susediacu plochu.

Svojim telom do rohov miestnosti nedosiahne, rovnako mu uniká 10 centimetrový okraj po obvode. Ak sa udržiavajú podlahy pravidelne, objem víreného prachu podstatne klesá a tak sa znečisťovanie spomaľuje. Akonáhle začne byť po niekoľkých mesiacoch zrejmé že niektoré miesta sú udržiavané menej intenzívne, môžete siahnuť po bežnom vysávači pre hĺbkové čistenie.

Technické parametre:Napájanie 12V * Kapacita akumlátora 1,7 Ah * Čistiaci výkon 15 m2/h * Výdrž batérie: 60 minút * Rýchlosť nabíjania: 10-15 minút * Objem zásobníka: 0.2l * Rozmery robota: priemer 28cm, výška 12 cm * Hmotnosť: 2kg * Hlučnosť: 58db * Nabíjacia stanica: 2l odpadová nádoby, 60 dB hlučnosť redukovateľná na 57 dB

Dostupnosť: www.siemens-spotrebice.sk
Orientačná cena: 55 990 Sk

Sensor Cruiser je precíznym pomocníkom, ktorý vás na podlahe zbaví všetkých nečistôt. Ideálny je pre celistvo previazané interiéry s členením na miestnosti s bezbariérovým prestupom a docení ho každý kto má v rebríčku priorít svojich aktivít nad vysávaním čokoľvek iné. Jeho výhodou je že je tichý, dokáže poupratovať kým vy spíte a po byte sa pohybuje s toľkou jemnosťou, že mu nebudú prekážať ani členovia domácnosti pri svojich aktivitách. Problémy mu nerobia ani veľké výmery obytnej plochy. Keďže nemá ultrazvukové senzory domáce zvieratá ho vnímajú dobre, nikdy im však nedovoľte aby robota používali ako hračku.</P

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 151
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 437
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 205
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 878
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 654
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 981
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 569
 8. Od Česka až po Jadran 3 303
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 561
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 482
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Malebnou cestou Alojza Medňanského s Barbarou Rusnákovou.


21. júl
Premiér Eduard Heger.

Hlasovanie v parlamente prebehne v nedeľu.


6 h
Miroslav Kocúr.

Klérus bráni sám seba a priťahuje len sebe podobných.


21. júl
Milan Lasica počas klaňačky na svojom poslednom koncerte so súborom Bratislava Hot Serenaders 18. júla 2021 v Štúdiu L+S.

Teraz by som bol rád, keby sme o Milanovi Lasicovi spolu mlčali, hovorí.


23. júl