SME
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
SME ŽENY: TÉMA ŽENY

Hurá do upratovania

Všetky sa tešíme na čarovné obdobie Vianoc až po moment, keď si uvedomíme, že okrem zháňania darčekov a pečenia nás čaká aj veľké upratovanie.

Čo keby sme namiesto nákupu čistiacich prostriedkov využili služby profesionálov? Za posledné dva roky pribudlo až o tridsať percent domácností, ktoré veľké upratovanie zveria do rúk odborníkov. Rastie aj počet osôb, ktoré si nechávajú raz či dvakrát do týždňa pravidelne upratovať. Zväčša ide o ľudí v produktívnom veku, čo sú zane-
prázdnení a čas, ktorý by venovali domácim prácam, chcú využiť zmysluplnšie. „Často sa stretáme aj s tým, že deti zaplatia upratovanie svojmu rodičovi. Čas, ktorý predtým trávili pri upratovaní rodičovského bytu, využijú na pokojnú návštevu svojej matky či otca,“ hovorí Gabriel Adler, šéf upratovacej agentúry Adler.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je to v zahraničí?
Najmä vo vyspelých krajinách sú upratovacie agentúry bežnou súčasťou života. Ingrid Huláková z Bratislavy prežila pol roka v Izraeli a za tento čas nespoznala jedinú ženu, ktorá by si dom alebo byt upratovala sama. „Tri mesiace som v Izraeli upratovala niekoľko domov. K tejto práci som sa dostala cez známych, ktorých som poznala alebo ktorých poznali moji známi. Za jedno upratovanie, ktoré trvalo asi dve a pol hodiny, som dostala približne 1000 korún. Upratovanie zahŕňalo umývanie podlahy v izbách na poschodí a prízemí, ako aj vo vstupnej hale,“ hovorí Ingrid o fungovaní domácností v zahraničí. Do niektorého domu chodila raz týždenne, no boli majiteľky, ktoré chceli upratať svoj príbytok dvakrát do týždňa. „Stávalo sa, že okrem upratovania som išla na veľký rodinný nákup do potravín, prípadne vyvenčila psa. Za tieto služby sa pochopiteľne priplácalo,“ vysvetľuje a dodáva, že dávať si pravidelne upratať byt je v Izraeli samozrejmosťou.

Musíme sa dohodnúť
Trend „dať si upratať byt alebo dom“ sa rozbieha aj na Slovensku. Veď je aj prečo! Viete, koľko času ušetríme pri trojizbovom byte keď ho zveríme do rúk profíkom? Jednorazovo približne päť až šesť hodín. Pozor, ale iba v prípade, že sa do práce zapoja naraz traja ľudia. Ak máme predsudky a bojíme sa vpustiť do domu neznámych ľudí, vedzme, že firma, ktorá nám upratovačov zabezpečí, musí dodržiavať pravidlá, na ktorých sa vopred dohodneme. „V prvom rade ide o dôveru. Aj preto sa na prvej návšteve presne dohodne na postupe práce. Či klient chce upratať aj skrine, alebo ktorých miest sa nemáme dotýkať. Rovnako sa dohodneme, či nám klient zverí kľúče, alebo chce byť pri upratovaní prítomný,“ vysvetľuje Adler. Na prvom stretnutí sa dohodne aj to, či si majú čistiace prostriedky priniesť z agentúry, alebo použiť domáce. Tiež sa dohodne predbežná cena za upratovanie, ktorá sa odvíja od konkrétneho čistenia. Tepovanie či umývanie okien nás vyjde na 15 – 20 Sk /m², keď sú veľmi zašpinené na 25 Sk/m².

Skryť Vypnúť reklamu

Vlastný konkurz
V prípade, že sa rozhodneme obísť agentúru, musíme si dať pozor na výber osoby, ktorú vpustíme do domu. Najlepšie je, keď ju poznáme, alebo keď ju pozná človek, ktorý nám ju odporučí. Aby sme mali srdce na mieste, prvé tri či štyri razy ostaňme s upratovačkou doma. Za tento čas môžeme odsledovať jej rýchlosť a precíznosť. Zároveň vieme presne definovať požiadavky či výhrady, ktoré máme. V Bratislave sa hodinová práca za upratovanie pohybuje od 100 do 150 korún. Prirodzene, všetko je záležitosťou dohody a ostáva iba na nás, akou cifrou za konkrétnu činnosť upratovačku odmeníme.

Skontrolujú aj chladničku
Pri profesionáloch sa nemusíme obávať, že nám zničia drahý kus nábytku či rozbijú čínsku vázu. Keby však prišlo k nejakému nechcenému zásahu, máme možnosť ich prácu reklamovať. V prípade poškodenia alebo rozbitia nášho majetku sme dokonca poistení. Firma, ktorá vám ide upratať byt, má aj svoje práva. Napríklad určiť si hranicu upratovateľnosti. „Stalo sa nám, že sme prišli na obhliadku objektov, ktoré potrebovali deratizéra, nie nás. Takúto prácu jednoducho odmietneme,“ spomína šéf firmy. Väčšinou sa však s klientom vedia dohodnúť. Napríklad aj na tom, či medzi svoje práce zahrnú aj pranie a žehlenie. „Máme klienta, ktorému upratujeme pravidelne. Jeho požiadavkou okrem iného je, aby sme mu každý týždeň skontrolovali chladničku, či sa v nej nenachádzajú potraviny po záruke. Pri praní a žehlení sa dopredu informujeme z akého materiálu sú odevy zhotovené, či máme košele skladať, alebo zavesiť na vešiak, či chce klient puky na rukávoch,“ vymenúva konkrétne kroky Adler. Ešte stále si nevieme predstaviť, že upratovanie môže byť celkom jednoduché? Skúsme aspoň raz za rok nechať všetko na profesionálov. Určite sa budeme cítiť ako v rozprávke. Ráno odídeme do práce a večer sa vrátime do vyupratovaného bytu. Celkom vhodný darček pod stromček, nie?

Skryť Vypnúť reklamu

Najali by ste si profesionálnu upratovačku?
Z prieskumu, ktorý pre nás vypracovala agentúra MVK koncom novembra na vzorke 1 107 respondentov, sme sa dozvedeli, že až 41,2 % Slovákov si nevie predstaviť výpomoc pri upratovaní v domácnosti cudzou osobou. Približne vyrovnané percento ľudí si upratovačku nemôže dovoliť (24,6 %) alebo ju nepotrebuje (22,1 %). Viac ako 100 Sk na hodinu by zaplatilo za profesionálne upratovanie 1,8 % Slovákov, zatiaľ čo 4,8 % ľudí si cení takúto výpomoc na viac ako 100 Sk na hodinu. Postoj žien k upratovaniu a mužov sa veľmi nelíši. Ženy podnikateľky a živnostníčky sú najviac (až 41,1 %) naklonené dávať si upratovať za menej ako 100 Sk na hodinu, nasledujú manažérky (16,4 %) a špecialistky (11 %). Podnikateľky vedú aj rebríček v ohodnotení práce za upratovanie za viac ako 100 Sk na hodinu. Úmerné k výške platov slovenských žien narastajú aj percentá. Až 26,7 % Sloveniek s čistým príjmom nad 20-tisíc korún je ochotné platiť si upratovačku. Zatiaľ čo 42 % žien s príjmom pod 5-tisíc korún si takúto výpomoc nemôže dovoliť. Najväčšiu nedôveru voči cudzej osobe v domácnosti majú ženy v Košickom kraji (49,4 %), najmenšiu v Bratislavskom kraji (27,9 %).

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko zaplatíme za profesionálov?
Hodinová práca za bežné, jednorazové upratovanie stojí približne 170 Sk na jedného človeka. Za pravidelné upratovanie 5-krát do týždňa po jednej hodine mesačne zaplatíme 5 400 Sk. Za dva razy do týždňa po tri hodiny zaplatíme 4 940 Sk. Jednorazové vydrhnutie bytu vás vyjde do 4 500 Sk. Tepovanie kobercov nás podľa znečistenia vyjde od 15 – 20 Sk/m². Za vytepovanú stoličku zaplatíme 30 Sk. Keď si dáme vytepovať sedačku, za jedno miesto na sedenie zaplatíme 80 Sk. Jednolôžková posteľ nás vyjde na 100 Sk.

Ekologické upratovanie
Na našom trhu dostaneme kúpiť aj čistiace výrobky s označením Eko. Ide o produkty, ktoré sa vyrábajú na báze minerálnych látok a rastlinných zložiek. Tie sa rýchlo rozkladajú pri minimálnom zaťažení životného prostredia aj nášho organizmu. Ich ekologická kvalita je daná výberom zložiek z obnoviteľných zdrojov, majú nízku úroveň toxicity pre život vo vode. Plastové fľaše, etikety a uzávery sú 100 % recyklovateľné. Niektoré výrobky vieme kúpiť v bežných drogériách, najväčšiu paletu však ponúkajú Bio a Eko obchody.
Na porovnanie: bežný čistiaci prostriedok na toalety je zložený z 5 % anionických tenzidov na chemickej báze, chloramidu, kyseliny amídosírovej, parfumu a farbiva. Eko čistič, ktorý rovnako odstraňuje špinu a vodný kameň, neobsahuje látky na petrochemickej báze ani zvyšky zbytočných chemikálií. Zložený je z menej ako 5 % anionických tenzidov na rastlinnej báze, vody, kyseliny citrónovej, mliečnej kyseliny na rastlinnej báze, citrátu, prírodnej silice a arómy.

Skryť Vypnúť reklamu

Upratovaním sa živím
Anna Krišková (26), živnosť v oblasti upratovania
Skončila Obchodnú akadémiu. Osem mesiacov pracovala ako účtovníčka a s najväčšou pravdepodobnosťou by sa „papierom“ venovala dodnes, keby neotehotnela. „Po skončení školy som veľmi skoro išla na materskú. Vôbec som nepredpokladala, že sa poberiem týmto smerom,“ hovorí Anna. K upratovaniu sa dostala náhodou, cez žehlenie. „Syn mal asi dva roky. Bola u nás kamarátka so svojím dieťaťom. Babsky sme sa rozprávali a ja som pri tom žehlila. Kamarátka sa na mňa pozerala a zrazu sa ma pýta, či ma tá práca baví,“ spomína na začiatok svojej kariéry pani Krišková. Priateľka jej navrhla, či by so žehlením nepomohla aj jej. Zakrátko jej pribudla aj bielizeň kamarátkinej matky. „Postupne sa rozbehla špirála. Zrazu som niekomu išla pomôcť umyť okná, iný potreboval upratať. Vždy to bolo na odporúčanie.“ Po materskej už mala Anna toľko klientov, že sa rozhodla upratovaním živiť.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2003 si vybavila živnosť. Dnes pracuje pre firmy a prirodzene má aj svoje stabilné domácnosti. „Osem bytových priestorov a jedna veľká firma. Skoro ráno a neskoro večer upratujem firmu, medzi tým stíham domácnosti. Jeden byt mám dva razy do týždňa, zvyšné raz do týždňa na niekoľko hodín,“ hovorí o drine, ktorá ju baví. Keď je záujem, nemá problém vypomôcť aj jednorazovo pri „sviatočných“ upratovaniach. K účtovníctvu by sa vrátiť nechcela. Pri tejto práci si môže sama zadeliť čas a tvrdí, že ani zárobok nie je márny. Viac ako peniaze ju však teší, keď sú ľudia spokojní. „Som rada, že mi ľudia, ktorým upratujem, dôverujú a sú spokojní s mojou prácou. Myslím si, že diskrétnosť a dobrá robota sú v mojom povolaní najpodstatnejšie. Možno preto sa mi darí.“

Skryť Vypnúť reklamu

Konečne mám čas
Zuzana Manková (49), živnostníčka
Pani Manková už deviaty rok nevie, čo je to upratovanie, pranie, žehlenie. Po narodení druhého dieťaťa sa rozhodla, že tieto práce, ktoré žene zaberajú množstvo času, zo svojho denného režimu vypustí. „Mala som dve deti, musela som viesť firmu a času na upratovanie alebo na žehlenie neostávalo. Rozhodla som sa, že si byt nechám upratať. Bola to nevyhnutnosť, keď som sa chcela venovať aj deťom. Zo začiatku som mala obavy z toho, že mi niekto cudzí bude chodiť po byte. Aj preto som si vybrala na upratovanie agentúru, ktorú mi odporučili známi,“ vysvetľuje, prečo a ako sa rozhodla zaobstarať si profesionálne upratovanie.

Za celý čas ani raz neoľutovala, že sa takto rozhodla. „Príde víkend a nemusím behať s handrou v ruke, ale môžem ísť s deťmi napríklad do prírody. Dva razy do týždňa k nám chodí pani, ktorá sa o všetko postará. Úplne to stačí. Raz urobí veľké upratovanie, raz malé.“ Tým, že má byt permanentne uprataný, nemá problém ani s vianočným či veľkonočným upratovacím ošiaľom. Okná a vlastne všetko sa upratuje priebežne. „Mám náročnú prácu. Aj ja potrebujem relax. Keby som musela robiť všetky bežné domáce práce, bola by som neskutočne vyťažená. Takto mám čas sama na seba,“ nevie si vynachváliť túto formu pomoci.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 497
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 12 346
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 086
 4. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 5 904
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 235
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 588
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 413
 8. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 3 242
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 750
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 547
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Infektológ Vladimír Krčméry je jednou z najznámejších tvarí očkovacej kampane na Slovensku

Na facebooku kolovala výzva na smrť mojich vnúčat, vraví Krčméry.


13 h
Týždeň Petra Schutza

Marosz je dôkazom, že transparentná štátna správa je nad možnosti OĽaNO.


21. okt
Petra Vlhová na poslednom tréningu pred obrovským slalomom v Söldene.

Je obhajkyňou veľkého glóbusu.


18 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h

Neprehliadnite tiež

Pavlína Fichta Čierna so synom Johannom

Pavlínu Fichta Čiernu hnevajú extrémistické návrhy v parlamente.


23 h
Michaela Žureková

RTVS dáva ženám za ich peniaze lekcie, ako prehliadať obťažovanie.


21. okt
Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt
Barbora Jakobsen

Barbora Jakobsen je psychoterapeutkou v Nórsku.


19. okt

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 2. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 3. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 4. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 5. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 6. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 7. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 8. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 306
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 13 708
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 631
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 738
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 136
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 394
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 154
 8. Lucia Nicholsonová: Emme. 3 810
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu