Obezita v poslednom desaťročí už neodškriepiteľne patrí medzi najčastejšie ochorenia vyspelého sveta. Jej výskyt výrazne stúpa i u detí, preto bolo potrebné vypracovať komplexný prístup k jej liečbe aj z tohto hľadiska. Cieľom terapie obezity u detí nie je rýchle a krátkodobé zníženie hmotnosti pacienta. Cieľom je dosiahnuť dlhodobé a udržateľné stabilizovanie primeranej telesnej hmotnosti, čím sa zníži aj výskyt chorôb asociovaných s obezitou. Podstatou liečby nadváhy a obezity je aj podpora kvality a radosti zo života dieťaťa, upevňovanie jeho sebavedomia.
K naplneniu takýchto náročných cieľov je nutná dlhodobá zmena správania dieťaťa v každodennom živote. Preto už zo začiatku takejto liečby je potrebná jasná dlhodobá stratégia.
Krátkodobé reštrikčné diéty v jednotlivých prípadoch môžu pomôcť výrazne zredukovať hmotnosť, ale bez dlhodobej zmeny správania dochádza pravidelne ku skorému vzostupu hmotnosti v zmysle „jo-jo efektu“. Vždy opätovné zníženie a vzostup hmotnosti, pričom následný vzostup hmotnosti často krát prekročí hodnotu hmotnosti pred jej poklesom.
Dlhodobé a účinné stabilizovanie hmotnosti vyžaduje trvalú zmenu bežného denného správania. Šanca pre účinnú modifikáciu správania je u detí výrazne vyššia ako v neskoršom veku, keď sa dajú len ťažko meniť už dlhými rokmi získané a fixované zvyklosti. Dôležité je vypracovanie stratégie liečby i spôsob jej podania pacientovi.
Reštriktívne opatrenia a zákazy nevedú k dlhodobému úspechu. Oveľa častejšie pomalé zmeny, rozložené do malých krokov, vedú ku želateľnej zmene životného štýlu.
Pre úspešné stabilizovanie telesnej hmotnosti u postihnutého dieťaťa je dôležitá motivácia, ale aj podpora zo strany celej rodiny.Odborné vedenie terapeuta má ešte zosilniť motiváciu dieťaťa a rodiny. Je potrebné trénovať a upevňovať nové spôsoby správania ako aj stratégie proti spätnému návratu. Základnou požiadavkou je pravidelná telesná aktivita a modifikácia stravovacích zvyklostí. Nadváha a obezita sa začína pri nevyrovnanom pomere vysokej dodávky energie v konzumovaných jedlách i nápojoch a príliš nízkej spotrebe energie pri telesnej aktivite.
Začíname redukciou pasívnych činností počas dňa a zvyšovaním dennej telesnej aktivity . Týmito opatreniami sa zvyšuje efektivita terapie obezity a podiel beztukovej telesnej masy. Je overené, že zvýšením pasívnych činností spojených s využívaním elektronických médií (pozeranie televízie, videa, hry na PC, elektronické hračky a pod.) na 2 hodiny denne stúpa šanca pravdepodobnosti vzniku nadváhy o 40% a pri viac ako 2 hodinách denne o 70 %, v porovnaní s deťmi, ktoré zriedkavejšie využívajú tieto médiá.
Po striktnom obmedzení takejto zábavnej pasívnej činnosti je ťažko hneď následne dosiahnuť zvýšenie aktívnej telesnej činnosti. Najmä deti s veľkou nadváhou sú pri mnohých športoch znevýhodnené, a preto sú často v športových skupinách frustrované. No ani dlhodobé pobyty v špeciálnych športových skupinách často neuspokojujú obézne deti.
Pre úspešnú liečbu nadváhy je veľmi dôležité nájsť vhodnú formu telesnej aktivity, ktorá by robila radosť deťom, a tým im vytvárala príjemné zážitky. Odporúčané sú najmä pohybové hry, plávanie, tancovanie a bicyklovanie. Je priam žiaduce, aby boli deti pri začleňovaní do športovej aktivity pozitívne stimulované zo strany rodiny. Je dobré ak sú sprevádzané na športové aktivity, najmä v počiatkoch, svojimi rodinami alebo priateľmi.
Okrem úpravy pohybového režimu je potrebná i modifikácia stravy dieťaťa. Trvalé zníženie energetického príjmu u detí nie je možné dosiahnuť prísnou reštriktívnou diétou alebo prostredníctvom radikálnych obmedzení, ktoré sú sprevádzané vysloveným pocitom hladu.
Efektívnejšia je cesta pravidelného prísunu stravy s nízkou energetickou hodnotou a dosiahnutie pocitu nasýtenia len malým príjmom energie. Najmä v začiatkoch úpravy stravovacích návykov je dôležité venovať pozornosť zloženiu stravy. Do jedálnička dieťaťa majú byť zaraďované potraviny s nízkou energetickou hodnotou a s vyšším obsahom balastných látok. Dôležité je zvýšenie spotreby ovocia a zeleniny, ktoré sú niekoľkokrát denne zaradené do jedálnička.
Jedálničky na začiatku liečby sú zostavované tak, aby sa dosiahla negatívna energetická bilanciu. Po dosiahnutí potrebného úbytku hmotnosti je nutné udržať rovnovážny stav medzi príjmom a výdajom energie. Tieto opatrenia v strave obézneho dieťaťa musia byť urobené tak, aby nebol narušený jeho vývoj. Úzko eliminačná diéta a nevyvážená strava, môže viesť k poruchám rastu a vývoja organizmu. Treba dbať na to, aby zníženie energetického príjmu stravou z nej nevyradilo potraviny obsahujúce dôležité stavebné látky. Strava má tiež obsahovať primerané množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny.
Úpravy stravovacích návykov sú robené postupne v niekoľkých etapách. Po prípravnej fáza zameranej na výrazné zníženie najmä tukov pokračuje obdobie pridávania vhodných potravín, na ktoré dieťa často krát nebolo zvyknuté. Okrem zníženia tuku je odporučené aj zníženie konzumovanie sladkých nápojov obsahujúcich rýchle sa absorbujúce cukry a kyseliny. Tieto nápoje nenavodzujú pocit nasýtenia ale znamenajú len ďalší, mnohokrát nekontrolovaný prísun energie. Skôr je pri úprave jedálnička odporúčaný zvýšený príjem vody a ovocných štiav počas celého dňa.
V tomto období dochádza zväčša k najvýraznejšej redukcii hmotnosti. Cieľavedomá úprava stravy končí niekoľko týždňov až mesiacov trvajúcou tzv. udržiavacou fázou. Vtedy dochádza k fixovaniu stravovacích návykov tak, aby sa nedostavil „jo-jo-efekt“. Posledná fáza už prirodzene ústi do zmeny stravovacieho režimu doplneného primeranou fyzickou aktivitou. Dôležité pre účinnosť liečby obezity je i zvoliť správnu formu terapie u dieťaťa.
Napriek dobrej efektivite pri redukcii hmotnosti počas finančne náročnejších pobytov v špeciálnych zariadeniach, je z dlhodobého hľadiska takáto liečba málo efektívna. Takáto terapia by sa preto mala byť indikovaná vtedy, keď je nutná na ďalšiu stimuláciu redukcie hmotnosti, či pri potrebe dosiahnuť rýchly úbytok hmotnosti pre už existujúcu komorbitu. Predpokladom pre zmysluplné selektívne nasadenie takejto liečby je potrebné aj zabezpečenie následnej intenzívnej ambulantnej starostlivosti o obézne dieťa po prepustení zo špecializovaného zariadenia.
Ambulantná starostlivosť pri liečbe obezity nie je odporúčaná len z ekonomických dôvodov. Touto formou sa zväčša dosiahne často krát lepší a najmä dlhodobejší efekt, pretože je robená v prirodzenom rodinnom a školskom prostredí dieťaťa.
Skúsenosti jednoznačne ukazujú, že dobrý a dlhodobí efekt liečby obezity sa dosahuje len ak robí takúto terapiu cielene erudovaný tím odborníkov zložený z lekára pre deti a dorast, poradcu pre výživu, psychológa a športového trénera.
Vzhľadom na vysoký a ďalej stúpajúci výskyt obezity u detí sa stále aktuálnejšími stávajú aj jednoduché školiace programy, ktoré môžu pomôcť obéznemu dieťaťu a sú použiteľné každým lekárom bez ďalších veľkých nákladov a bez nutnosti špeciálnych poznatkov.
Tieto programy sú vypracované na určité časové obdobie a sú určené pre školopovinné deti, ktoré už vedia dobre čítať a počítať. Programy sú zostavované tak, aby formou hry a nie zákazov u dieťaťa zosilnili pocit vlastnej zodpovednosti za svoje zdravie a tým je nenásilne modifikované aj celé jeho správanie smerom k príjmu potravín a pohybovej aktivite.
Cieľom takýchto programov teda nie je rýchla redukcia hmotnosti dieťaťa, ale postupné zlepšenie a dlhodobé stabilizovanie jeho životného štýlu. Podľa skúseností zo zahraničných pracovísk, najväčší úspech edukačných ambulantných programov bol pozorovaný najmä vtedy, ak už dieťa bolo ohrozené niektorým z ochorení sprevádzajúcich obezitu a na spoluprácu bol získaný aspoň jeden rodič.
V našich podmienkach je dostupný s rovnakým zameraním edukačný program o výžive Zdravá Päťka, ktorý upriamuje pozornosť detí na konzumáciu potravín vhodných pre ich vek. Cieľom programu je prevencia obezity. No ak už problémy v tejto oblasti vznikli, má možnosť ich dieťa alebo jeho rodič konzultovať prostredníctvom bezplatnej poradenskej linky tohto programu 0800 156 399.
Ak chceme dosiahnuť zmeny v životnom štýle dieťaťa, je dôležité, aby si hneď na začiatku uvedomovalo negatívny dosah obezity na jeho osobu. Poznalo ťažkosti, ktoré mu spôsobuje a uvedomilo si chyby, ktoré robí pri výbere potravín, rozložení ich konzumácie počas dňa a vo výbere aktivity na voľný čas mimo školy.
Cieľom pediatrickej terapie obezity je dlhodobé a udržateľné stabilizovanie hmotnosti dieťaťa. Tzv. formulové diéty, medikamenty, či operačné riešenia sú indikované len v špeciálnych prípadoch a na špecializovaných pracoviskách.
Liečby obezity u detí spočíva vo vytvorení plánu zmeny životného štýlu realizovateľného v danom rodinnom, školskom a socioekonomickom prostredí. Hlavnými piliermi takéhoto plánu je pravidelný príjem stravy s nízkou energetickou hodnotou, pitný režim zabezpečený vhodnými nápojmi, redukcia pasívnej aktivity dieťaťa vo voľnom čase a zaraďovanie vhodnej telesnej aktivity do každodenného programu.
Autor: MUDr. Anna Hlavatá, prednáška zo semináru Nové trendy vo výžive