SME
reklama

Materské znamienka - nepodceňujme ich!

Každý z nás má na tele materské znamienka. Jeseň je najvhodnejšie obdobie na to, aby sme si ich dali odstrániť. Operované miesto sa totiž nesmie vystavovať slnečnému žiareniu. To však nie je všetko, čo by sme o znamienkach mali vedieť.

Ľudia označujú znamienko ako kožný výrastok alebo zmenu zafarbenia kože. „Z odborného hľadiska ide o veľké množstvo rôznych útvarov v koži alebo na koži, ktoré sú tvorené bunkami schopnými tvo-riť pigment, preto znamienka bývajú veľakrát tmavé,“ vysvetľuje dermatologička Zuzana Lukáčová z 1. laserového a dermatokozmetického centra v Bratislave. Niektoré znamienka máme od detstva, iné vznikajú v dospelosti a vo vyššom veku. Tie, ktoré nosíme na tele od útleho veku, sa v priebehu života zvyknú meniť a sú čoraz viac vypuklejšie nad kožou. „Často sú zafarbené dohneda a väčšinou nepodliehajú vplyvom, ktoré by z nich mohli urobiť zhubný nádor. Avšak hnedé pigmentované znamienka, ktoré vznikajú v dospelosti v úrovni kože, s priemerom približne do jedného centimetra, nejednotným zafarbením a nepravidelnými okrajmi sú z hľadiska zhubnej prognózy nebezpečnejšie. Za určitých vplyvov sa z nich môže rozvinúť tzv. zhubný melanóm kože,“ hovorí dermatologička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak nie s každou bodkou musíme hneď bežať k lekárovi. Lekára – špecialistu by sme mali navštíviť vtedy, keď sa nám napríklad po lete na tele objaví niečo nové alebo keď sa už existujúce znamienko začína zväčšovať, celkovo mení tvar, zafarbenie alebo rýchlo narastie nad povrch kože. K signalizáciám zmien patria aj: svrbenie, bolesť, pálenie alebo krvácanie. Podľa lekárov by sme na znamienkové vyšetrenie mali chodiť aspoň raz do roka aj v prípade, že naše znamienka nepodliehajú viditeľným zmenám. Mená lekárov špecialistov, onkodermatologické a odborné znamienkové ambulancie a ich adresy po celom Slovensku nájdeme na www.sds-sk.sk  

Bronz za každú cenu
Príčina vniku zhubného znamienka zatiaľ nie je presne známa. Hovorí sa, že jedným z rizikových faktorov je vplyv slnečného žiarenia vrátane solária. „Slnko vysiela určité vlnové dĺžky svetelného žiarenia, ktoré sa rozdeľujú na UVA, UVB a UVC žiarenie. Kým slnečné žiarenie je kombináciou UVA a UVB, solárium je zdrojom len UVA žiarenia. Práve tento typ vlnových dĺžok je zodpovedný za tvorbu melanínu v bunkách i za pigmentové zafarbenie kože, ktoré my vidíme ako to krásne hnedé opálenie. UVA preniká aj do hlbších vrstiev kože, a preto je zodpovedné za zmeny na bunkovej úrovni. Hovorí sa, že práve táto zložka môže byť príčinou vzniku zhubného nádoru na koži,“ tvrdí Lukáčová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zlé skúsenosti s pôsobením slnečného žiarenia na znamienka má aj päťdesiatročná Terézia Oborová: „Keď sme v roku 2001 boli s rodinou na dovolenke v Egypte, po týždňovom opaľovaní sa môjmu manželovi zapálilo znamienko na pravom pleci. Začalo červenať a nepríjemne svrbieť, a preto sme hneď po príchode domov išli do kožnej ambulancie. Neskôr na ružinovskej poliklinike v Bratislave mu znamienko na plastickej chirurgii vybrali. Rana sa mu po operácii hojila trochu horšie a dlhšie, ako sa čakalo. Lekári tvrdili, že to pre podráždenie slnkom. Nakoniec mu ostala našťastie iba jazva, lebo znamienko bolo v čase odstraňovania už exponované.“

Čo je ešte nebezpečné
Čo je však veľmi nebezpečné, je mechanické dráždenie znamienka. Tridsaťjedenročná asistentka Lenka Minářová mala takúto skúsenosť: „Ja som mala dve znamienka na chrbte. Prvé, s priemerom približne jedného centimetra, bolo v oblasti zapínania podprsenky, a to druhé, trochu menšie, v oblasti opasku na nohaviciach. Obe boli na mechanicky namáhaných miestach a stále dochádzalo k ich dráždeniu. Za odstránenie som neplatila, pretože mi to robili v chirurgickej ambulancii v štátnom zariadení na odporúčanie lekára. Chirurgický zákrok prebiehal v lokálnej anestézii. Po operácii mi však na tele zostali jazvy, dokonca ešte väčšie, ako boli pôvodné znamienka. Z tohto dôvodu nemám najlepšiu skúsenosť s odstraňovaním znamienok. Na druhej strane som spokojná, že boli odstránené celé a histologicky vyšetrené.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lekári odporúčajú znamienka, ktoré sa vyskytujú na chodidlách, dlaniach, v oblasti nosenia podprsenky alebo nohavíc, radšej chirurgicky odstrániť. Aj pani Oborová mala znamienko na krku a jedno na bruchu. „Obe mi odstránili v lokálnej anestéze. Perfektne sa mi zahojili a nemám ani malú jazvičku. V najbližšom čase sa chystáme na odstraňovanie aj s mojou 19-ročnou dcérou. Dve znamienka na krku a jedno vo vlasoch jej prekážajú pri česaní a pri nosení rolákov. Hrozí tu nebezpečenstvo, že sa znamienko zatrhne do oblečenia alebo sa poškriabe hrebeňom.“ Samozrejme, úlohu tu zohráva aj dedičnosť. Pokiaľ mal niekto v rodine zhubný melanóm, je u ďalších rodinných príslušníkov riziko ochorenia vyššie. Práve dedičnosti sa obávala  aj pani Oborová: „Nám v rodine zomrel 40-ročný muž práve na melanóm, pretože si nedal vybrať znamienko skôr, ale podujal sa na zákrok v čase, keď už bolo neskoro.“

Ako prebieha zákrok
Vyšetrenie sa začína v onkodermatologickej, kožnej alebo dermatologickej ambulancii, ktorá je vybavená diagnostickým prístrojom. Dermatoskop je mikroskop, ktorý znamienko zväčší do takej miery, že lekár vie posúdiť, či je útvar nebezpečný. Lekár vidí, či je znamienko potrebné odstrániť alebo či na ňom došlo k nejakým zmenám. „Pokiaľ je znamienko bez náznaku malígnej zmeny, odstraňuje sa chirurgicky v lokálnej anestéze. Podpichne sa lokálnym anestetikom, vyreže sa, koža sa zašije a vyrezaný materiál sa posiela na mikroskopické histologické vyšetrenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak už existujú známky nebezpečia, znamienko sa vyberá v celkovej anestéze. Chirurg odstraňuje širší lem spolu s kúskom zdravej kože. V tomto prípade zostáva jazva rozhodne väčšia,“ vysvetľuje Lukáčová. Existuje ešte možnosť odstraňovania znamienok laserom. Vtedy sa koža podvihne, znamien-
ko sa odreže vcelku. Niektorí lekári tvrdia, že odstraňovanie laserom nie je dostatočne bezpečné. Podľa doktorky je však vždy rozhodujúce najmä to, o aký druh útvaru ide. „Napríklad znamienko vínovej farby, rôzne drobné výrastky na koži či fibrómy sa bez problémov môžu odstraňovať pomocou lasera.“ Pooperačné komplikácie ani infekcia rany nebývajú časté, pokiaľ sa dodržuje hygiena. Stehy sa vyberajú približne na piaty až siedmy deň po operácii a rana by sa dovtedy nemala namočiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľko zaplatíme
Cena chirurgického odstránenia jedného znamienka sa v súkromných zariadeniach pohybuje okolo troch tisíc korún vrátane lokálnej anestézy. V štátnych zariadeniach hradí operáciu, pokiaľ je na odporúčanie lekára, takmer v celej sume poisťovňa. Pacient dopláca len istú sumu, ktorú si jednotliví lekári účtujú rozdielne. Ak je odstraňovanie znamienka na vlastnú žiadosť, napríklad z estetických dôvodov, vtedy si aj v štátnom zariadení hradí celú operáciu sám pacient.

Ktoré znamienka nie sú nebezpečné?
- tie, ktoré nosíme na tele od detstva
- v priebehu života sa nemenia
- tzv. intradermálne névy
- jednotne zafarbené

Dávajme si pozor keď:
- sú hnedé a pigmentované
- vznikajú v dospelosti alebo vo vyššom veku
- sú v úrovni kože
- majú priemer približne jedného centimetra
- sú nejednotne zafarbené
- majú nepravidelný okraj
- sú z hľadiska dedičnosti a malígnej prognózy nebezpečnejšie

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy by sme určite mali navštíviť špecialistu?
- keď sa nám napríklad po lete na tele objaví nové znamienko
- keď sa už existujúce znamienko začína zväčšovať
- keď mení tvar, zafarbenie alebo rýchlo narastie nad povrch kože
- pri subjektívnych ťažkostiach: svrbenie, bolesť, pálenie alebo krvácanie

Rizikové faktory
- vplyv slnečného žiarenia vrátane solária
- hormonálne zmeny v organizme
- mechanické dráždenie znamienka
- dedičnosť

Deň melanómu
Európsky deň melanómu je projekt organizovaný skupinou európskych dermatológov, združených do „Melanoma Task Force“. Na Slovensku má Deň melanómu pod záštitou Slovenská dermatovenerologická spoločnosť. Európsky deň melanómu je jeden deň v roku venovaný prevencii najzhubnejšieho kožného nádoru - melanómu. Cieľom tejto akcie, ktorá prvýkrát bola v Európe v roku 2000, je zvýšiť informovanosť ľudí o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia. V roku 2005 sa na Euro Melanoma Day zúčastnilo 16 krajín Európy. Po celom Slovensku vyšetrilo vyše stodvadsať dermatológov takmer štyritisíc pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Eva Miklánková, SME ženy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 124
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 264
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 720
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 784
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 726
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 986
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 185
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 692
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 646
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 142
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 482
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 308
  1. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  2. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu