SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

Roomba SE – robotický vysávač so silným pohonom

Robotickému vysávaču je možné do údržby zveriť celý byt. Na trhu sú modely ktoré si poradia s údržbou veľkých miestností bez toho aby potrebovali dohľad a nabíjajú sa automaticky, takže ich môžete kedykoľvek odsunúť do inej miestnosti. Roomba SE ponúka in

+ silný podvozok
+ vysoký výkon čistenia
+ automatické nabíjanie
+ bohaté príslušenstvo
- nemožnosť opláchnuť odpadovú nádobu

Robotickému vysávaču je možné do údržby zveriť celý byt. Na trhu sú modely ktoré si poradia s údržbou veľkých miestností bez toho aby potrebovali dohľad a nabíjajú sa automaticky, takže ich môžete kedykoľvek odsunúť do inej miestnosti. Roomba SE ponúka intenzívne čistenie so silným pohonom, ale aj zaujímavé príslušenstvo.

Pevná stavba obrneného transportéra
Robotický vysávač má silný pohon a preto mu nerobí problémy ani nerovno položená dlažba, menší dverný prah, stúpanie alebo prechod medzi dvoma podstatne rozdielnymi podlahovými krytinami. Dokáže dokonca odsunúť smetný kôš alebo inú prekážku, ktorá stojí v ceste. Výrobca si pri tomto zdokonalenom modeli dal obzvlášť záležať na tom, aby nemal žiadne slabiny.

Možno i preto sa vám môže zdať na prvý pohľad prevádzka trochu invazívnou a budete mať pocit, že Roomba nechce mať v miestnosti nikoho. Križuje po podlahe od jej okraja k okraju a prekážky rozoznáva nárazom na čelný kryt s mechanickým spínačom. Znamená to, že nič čo jej stojí v ceste sa jemným avšak pevným nárazom nevyhne. Nemusíte sa báť, nábytok sa nepoškodí, neutrpí ani povrchová úprava steny. Ak však chcete znížiť hlučnosť nárazov, pomôžte si jednoduchým trikom. Stačí ak nalepíte na čelo úzky pás karimatky. Prevádzka bude tichšia a vaše podvedomie získa istotu, že sa nič nepoškodí.

Senzory všade, kde je potrebné
Roomba SE sa pri prechádzaní miestnosti riadi veľmi inteligentným algoritmom, ktorý využíva vstupy zo senzorov a geometrické výpočty na to, aby vedel aká veľká miestnosť je, a aby rozlíšil kde už upratoval a kde nie. Pri pokrytí pracovnej plochy je pedantný a s precíznou presnosťou si poradí i tam, kde tvar miestnosti nie je ideálny.

Nárazník je vybavený mechanickým spínačom, ktorý signalizuje náraz do prekážky. V spodnej časti čela sa nachádza štvorica infračervených závor ktorá zabraňuje pádu zo schodov, na bočnej strane čela je zabudovaný infračervený modul, ktorý umožňuje kopírovať stenu bez narážania. Kolieska sú vybavené indikáciu dotyku so zemou a čistiaca dráha monitoruje akustickým snímačom, aké intenzívne je znečistenie podlahy. To preto, aby sa čistenie prispôsobilo potrebám.

Posledný zo snímačov je umiestnený na vyvýšenine čela. Jeho úlohou je rozpoznať umiestnenie nabíjacej základne a vyhnúť sa clone, ktorú ste vytvorili infračervenou závorou.

Dokážete si predstaviť, že vám niekto zaviaže oči a vy máte kompletne povysávať neznámu miestnosť? Chce to veľa rozmýšľania.

Štvorica čistiacich nástrojov tvorí súhru
Hneď na úvod je potrebné povedať, že Roomba SE dokáže podlahy vyčistiť obzvlášť precízne i v prípadoch, ak ste na zem položili koberce s hrubším a dekoratívnym vlasom. Ak sa rozhodnete skontrolovať jej výkon cyklónovým vysávačom, odpadová nádoba zostane prázdna.

V jazdnej dráhe je zoradená štvorica pracovných nástrojov, ktoré sa starajú o to, aby na podlahe nezostala ani smietka. Možno sa pýtate ako dokáže okrúhle telo vysávača dosiahnuť do rohu. Odpoveď sa skrýva v dvojramennej metličke.

Metlička rotuje extrémnou rýchlosťou a bočnou plochou vlákien sa snaží namiesť všetky nečistoty do čistiacej zóny. Pri stenách to znamená dosiahnutie k úplnému okraju, pri ostatných prejazdoch sa tým zvyšuje šírka záberu. Pri vybalení úplne novej Roomby nemusia byť vlákna v silikónovom puzdre spustené dostatočne nízko do pracovnej polohy, po niekoľkých čistiacich cykloch sa však „naladia“ tak, aby pracovali naplno. Tým že vlákna pracujú svojou plochou, nedokážu preniknúť pri kobercoch do hĺbky, ako to robia ostatné nástroje. Po niekoľkých mesiacoch údržby začne byť táto zóna viditeľná, preto nezaškodí raz za tri mesiace vyčistiť okraje kobercov hĺbkovo prostredníctvom vysávača. Ak máte všade dlažby, drevo alebo laminát, zabudnite na to.

Druhým pracovným nástrojom, ktorý zbiera najväčšie nečistoty z podlahy je gumový valček s rebrovaním, ktorý sa snaží sústrediť znečistenie do stredu kde je sila čistenia najintenzívnejšia. V prípade hladkých podláh spraví väčšinu čistiacej práce práve on, pri kobercoch gumové lamely vyklepávajú z povrchových častí prach, aby bolo čistenie čo najintenzívnejšie. Ide o silný nástroj ktorý súvisí s motorickou silou Roomby, jeho prítomnosť je pri čistení neoceniteľná.

V ďalšom kroku nastupuje do práce rotačná kefa so stredne tvrdými vláknami, ktorá intenzívne preniká do vlákien kobercov, takže pri úplne novom povrchu je jemne viditeľné, kadiaľ Roomba prešla a kadiaľ ešte nie. Neznamená to že by bola k jemným vláknam nešetrná – práve naopak. Srsť zvierat a vlasy ktoré sa nedostali do odpadovej nádoby pri „cepovaní“ a stieraní gumovým valčekom sa uvoľnia práve v tejto fáze čistenia. Ak máte v niektorých miestnostiach dlažbu, zistíte že získa lesk a je atraktívnejšia ako pri menej intenzívnej ručnej údržbe.

Pracovnú skupinu uzatvára štrbinový vysávač, ktorého lamely sú vyhotovené z jemného silikónu, ktorý kopíruje podklad. Intenzívna sila je pri malom výkone motorčeka daná práve tým, že nasávací priestor je extrémne úzky a rýchlosť pohybu robota je prispôsobená tak, aby bolo čistenie efektívne.

Odpadovú nádobu neopláchnete
Odpadová nádoba je odnímateľná a rozdelená je vzduchovým filtrom na dva segmenty. Vrchný obsahuje drobné nečistoty, spodný je zavalený prachom. Pri čistení je vhodné použiť štetec, inak budete musieť vyjsť s odpadovou nádobou von, aby ste z nej prach vyklepali. Nie je to prácne, musíte si dať iba pozor na to, aby ste si opäť nenašpinili na zemi. Aj keď sa tak stane, nie je to problém – Roomba dokáže na povel upratať i malý úsek podlahy.

Nevýhodou je, že odpadovú nádobu nemôžete vypláchnuť prúdom tečúcej vody. Nachádza sa v nej motorček vysávača, ktorý by sa mohol poškodiť.

Ostatné čistenie pracovných nástrojov je vďaka skvelej rozoberateľnosti jednoduchou záležitosťou. Hrebeňom vyčešete z kefy neporiadok, spolu s gumovým valcom ju môžete opláchnuť vodou. Dilemou je prach nalepený statickou elektrinou na tele – nechať ho tam alebo utierať?

Tri režimy prevádzky
Roomba SE ponúka tri režimy prevádzky, ktoré sú v domácnosti praktické. V prvom prípade sa upratuje iba priestor vyčlenený 1.5 metrovou kružnicou. Ide o cielené upratovanie, ktoré využijete vtedy, ak sa vám niečo vysypalo alebo potrebujete z koberca odstrániť lokálne znečistenie bez toho, aby sa robot postaral o zvyšok miestnosti. Pohyb je sústredený do kružníc, počas celého behu je rovnomerná intenzita čistenia.

Druhý z režimov zastupuje štandardné čistenie. V tomto prípade je každé miesto podlahy upratané v priemere dvakrát a robot kombinuje rôzne techniky na to aby pokryl celú miestnosť, zistil jej veľkosť a vyčistil miesta ktoré sú viac znečistené ako ostatné. V prvotnej fáze zaradí Roomba kruhový tanečný krok, následne nadviaže prechádzaním okrajov miestnosti a po osmelení križuje podlahu všetkými smermi s taktikou, ktorá jemne pripomína hranie biliardu. Menia sa uhly pri narazení na prekážku, strategicky sa opäť obchádza obvod miestnosti a strieda sa prístup k čisteniu tak, aby ani kúsok nezostal bez vyčistenia.

Zaujímavosťou je, že snímač priebežne monitoruje množstvo nečistôt, ktoré kefka odráža do zbernej nádoby. Ak sa zaregistruje zvýšený objem nečistôt, zasvieti LEDka a opäť prichádza tanečný krok na mieste znečistenia, takže nemusíte individuálne riešiť odstraňovanie nedostatkov.

Ak máte obzvlášť znečistené podlahy a zdá sa vám, že by to robot v štandardnom režime nezvládol, môžete aktivovať intenzívne čistenie, počas ktorého čistiaci mechanizmus prejde každým miestnom v miestnosti v priemere štyrikrát.

Výhodou obslužného algoritmu je, že si hravo poradí i s komplikovanými situáciami. To že ploché telo prejde pod pohovkou a dostane sa i tam, kam s normálnym vysávačom vy nemôžete sa očakáva. To že si zapamätá kde skončil s prácou a odbehne si pri slabých batériách do základne načerpať energiu je však milým prekvapením. Extrémne členité priestory nie sú pri navigácii problémom, softvér odhalí i kolíziu medzi nohami stoličky, takže ak to bude nutné, akustickým signálom vás poprosí o uvoľnenie z pasce.

Energia pod kontrolou
Na testovanie sme mali k dispozícii kompletnú sadu s príslušenstvom, takže sme mohli sledovať ako dokáže Roomba zautomatizovať údržbu domácnosti. Ak máte v rodinnom dome prepojené všetky priestory do otvoreného celku a umiestnite nabíjaciu základňu na miesto, odkiaľ dokáže na všetky strany vysielať navádzací infračervený lúč, nemusíte sa starať o to, kedy robota do ktorej miestnosti poslať.

Ak sú batérie slabé, Roomba vyhľadá nabíjaciu stanicu a zacúva do nej, aby načerpala energiu. Nabíjanie trvá približne 2.5 hodiny, v závislosti na druhu krytiny vydrží načerpaná energia na 1.5-2 hodiny upratovania. Ak trvá upratovanie dlhšie ako je výdrž batérie, Roomba sa nabije a pokračuje ďalej.

Táto automatika však nie je ideálna ak prechádza robot z miestnosti do miestnosti, pretože svoju prácu skončí a keď v dohľade infračervený signál zo základne nemá, tak zahrá melódiu a do základne ho musíte uložiť sami. Je však extrémne pohodlné mať základňu skrytú kdesi pod sedačkou – ak potrebujete Roombu pre vysávanie v niektorej z miestností, infračerveným diaľkovým ovládačom ju vylákate von a prenesiete tam, kde má pracovať. Máte istotu že batérie budú vždy nabité.

Diaľkový ovládač a závory nie sú luxusom
Ak ste si zvykli umiestňovať Roombu tam, kde nezavadzia, diaľkový ovládač príde vhod. Obzvlášť ak pomocou neho dokážete čistenie nielen spustiť ale i zastaviť a môžete povelmi navigovať, ktorým smerom sa má vysávač vybrať. Z pohovky môžete poslať vysávač upratovať do susednej miestnosti bez toho, aby ste museli vstať. Chce to však trochu cviku.

Ak treba v pohybe zabrániť, nemusíte na zem ukladať medzi dvere prekážky. Dvojica infračervených závor to spraví za vás. Napájané sú kvôli mobilite batériami a umiestnite ich kdekoľvek, aby ste vymedzili pre upratovanie akčný rádius. Môže to byť medzidverný priestor, alebo môžete v kúte miestnosti žehliť a vysávač sa vám nebude motať pod nohami.

Technické parametre:Napájanie 12V * Nabíjanie: 2.5h * Výdrž batérie: 1.5-2 hodiny * Hlučnosť: 79dB * Priemer: 34.5 cm * Výška: 9 cm * Hmotnosť: 2.9 kb * Upratovacie nástroje: 4 * Režimy prevádzky: 3 * Automatické nabíjanie, infračervené závory vymedzenia priestoru, infračervený diaľkový ovládač

Dostupnosť: www.irobot.cz
Orientačná cena: 21900 Sk s DPH za kompletný set

Roomba SE je silným pomocníkom v domácnosti, ktorý vám zaistí správu všetkých podlahových krytín bez toho, aby ste sa o ne museli starať. Je vždy nabitý a vy ho vždy umiestnite iba do tej miestnosti, ktorú je potrebné upratať. Je milé ak skončíte s varením nedeľného obeda a viete, že obývačku a izby vysávať nemusíte – spravil to za vás robot. Svoj starý vysávač potrebovať nebudete, azda ak na čistenie Roomby a príležitostné hĺbkové čistenie okrajov miestností. Robot zvláda čistenie i v priestoroch s intenzívnou a rušnou prevádzkou kde pribúdajú nečistoty vysokou rýchlosťou a nezablúdi ani v komplikovaných interiéroch. Príprava pokrývajúca zmotanie všetkých káblov, odstránenie drobností a strapcov kde sa len dá je tradičnou nutnosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Po Slovensku na motorke
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 4. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 6. Behind every successful business lies a set of skilled people
 7. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 8. Ako sa mení dynamika firiem?
 9. Hudbou proti holorubom.
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 20 144
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 521
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 399
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 750
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 645
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 418
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 314
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 292
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 610
 10. Slovensko v operácii Barbarossa 4 353
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner prichádza do pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu.

Prípad vraždy Jána a Martiny posúdi Najvyšší súd.


a 1 ďalší 10 h
Zuzana Kepplová.

Najvyšší súd nás priblíži k poznaniu, či Kočner bol, alebo nebol podľa slovenských súdov objednávateľom.


13 h

Aj po otvorení očkovania pre starších občanov, akcia Sputnik naďalej ostáva kapitálnym fopáčkom.