SME

Harmónia tela a mysle

Aj keď sa môže zdať, že joga prichádza zo vzdialenej kultúry, práve vďaka nej nachádzame pohodu v uponáhľanom živote.

Joga pochádza z Indie, odkiaľ sa rozšírila do celého sveta a v Európe sa do povedomia dostala asi v 18. storočí. Pôvodná verzia jogy je hlboko prepojená s hinduizmom, ako aj budhizmom, dvoma dominantnými vierovyznaniami v Ázii. Slovo joga pochádza zo sanskritu a znamená „spojiť“ alebo „zjednotiť“. V ponímaní jogy v západnom svete sa dá význam slova vyložiť aj ako harmónia medzi telom a duchom. Ľudia, ktorí ju cvičia, vďaka nej nachádzajú rovnováhu a duševný pokoj. „Rozdiel medzi jogou, ktorá vznikla v Indii, a podobou, ktorú cvičíme my v Európe, spočíva v tom, že sa zmenila forma, ale obsah zostal zachovaný. Joga sa v západnom svete učí inak ako v Indii, ale to, čo si osvojíme, je nezmenené,“ objasňuje vývoj jogy Radovan Hovorka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Joga je pre všetkých
Hovorí sa, že joga je len pre extrémne ohybných ľudí. Opak je však pravda. Jogu môžu cvičiť ľudia v každom veku, bez rozdielu stavby tela. „Základné jogové pozície sú vhodné aj pre ľudí s telesným postihnutím alebo pripútaných na lôžko, pretože dychovými cvičeniami sa stimulujú vnútorné orgány,“ objasňuje Radovan Hovorka zo spoločnosti Joga v dennom živote. „Cviky sú psychosomatické, teda majú účinok nielen na telo – posilňujú svaly, šľachy, ale ovplyvňujú aj myseľ – človek je pokojnejší a uvoľnenejší.

Účinok jogy je omnoho intenzívnejší ako napríklad pri strečingu,“ dopĺňa cvičiteľ jogy. Cvičenie je rozdelené na rôzne asány, teda pozície, ktorých názvy opisujú siluetu človeka v danej polohe. Jednou z najznámejších jogových polôh je sviečka, ktorú sme cvičili už ako deti na základnej škole. Cvičiť bojovníka, psa alebo lastovičku môže byť pre nezasväteného zábavné, ale tieto poetické názvy pomáhajú pri zapamätaní si zostáv. Joga má veľmi špecifický slovník, pretože počas hodiny učiteľ vysvetľuje jednotlivé pozície. Ideálne by bolo cvičenie bez komentára, kde by žiaci iba nasledovali svojho učiteľa alebo cvičili podľa vlastného inštinktu, ale to je možné iba u skúsených jogínov.

SkryťVypnúť reklamu

Spomalenie v rýchlom životnom tempe
Joga sa väčšinou cvičí potichu a pre lepšiu sústredenosť trvá hodinu a pol aj dlhšie. Začína sa dychovým cvičením, ktoré pomáha uvedomiť si rozdiel medzi prirodzeným a sileným dýchaním. Pokročilí sa učia rôzne druhy dýchania, ktorými sa dá ovplyvniť aj fungovanie rôznych orgánov. Dych má nezameniteľnú rolu vo vnímaní vlastného tela. Až keď sa ním začneme zaoberať, uvedomíme si, aké dôležité je zásobovanie organizmu kyslíkom.

Začiatočné dychové cvičenia sú aj výborným spôsobom „očistenia mysle“, po ktorom sa prestaneme zaoberať udalosťami dňa alebo problémami. Po sérii niekoľkých cvikov sa zvyčajne vracia do východiskovej pozície, pri ktorej sa leží na chrbte s uvoľneným svalstvom a dá sa precítiť kontakt s podložkou. Je to svojím spôsobom kontrolný mechanizmus, ktorý nám umožňuje „počúvať“ naše telo a uvedomovať si, ako svaly reagujú na námahu. Cvičenie by nemalo bolieť a je potrebné prispôsobiť si pozície, tak aby boli príjemné a dalo sa v nich chvíľu vydržať a sústredene dýchať.

SkryťVypnúť reklamu

Joga verzus powerjoga
Klasická joga je inšpiráciou mnohých kurzov, ktoré v posledných rokoch ponúkajú fitnescentrá, kde medzi najpopulárnejšie patrí powerjoga. Slovo sa dá preložiť ako energická joga. Obe cvičenia majú spoločné zameranie na rôzne svaly v tele, tak aby neprichádzalo k jednostrannému zaťaženiu určitej partie. Sú vhodné na zlepšenie rovnováhy, podporu trávenia a na prevenciu alebo odstránenie bolesti chrbta. „Powerjoga sa od klasickej jogy odlišuje v prístupe k filozofii a pravidlách, ktoré klasická joga vyžaduje. Pre powerjogu je najdôležitejšie telo, ktoré sa využíva ako prostriedok na dobrú fyzickú a psychickú kondíciu. Zaoberá sa len dvomi stupňami z ôsmich stupňov klasickej aštangajogy, prácou s telom a dychom,“ hovorí Janka Smatanová z JS fit štúdia powerjogy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to rehabilitačné alebo strečingové cvičenie využívajúce pozície a pohyby z jogy, ktoré sa však vykonávajú v rýchlejšom tempe. Prejsť z powerjogy na jogu alebo naopak je dosť nepravdepodobné, lebo to, čo cvičiaci na jednom oceňujú, by im pri druhom asi chýbalo. Powerjoga je zameraná na výkon, fyzickú výdrž a zvládnutie cviku. Joga zdôrazňuje skôr pohodu, dobrý pocit z pohybu, spoznávanie vlastného tela a nenásilné napredovanie. Samozrejme, záleží veľmi na cvičiteľovi, ktorý môže cvičenie „nasmerovať“ podľa svojich predstáv alebo kurzu, ktorý absolvoval. Powerjogu často sprevádza hudba a niektoré kurzy ju cvičia v špeciálne vykúrených miestnostiach, čo podporuje ohybnosť svalov.

Ako začať
„Do určitého stupňa je možné byť samoukom, teda cvičiť bez učiteľa. Odporúča sa to napríklad tým, ktorí neradi cvičia v skupine. Pri jednoduchých cvikoch si človek nemôže ublížiť,“ hovorí Radovan Hovorka, ktorý sa k joge tiež dostal najskôr sám prostredníctvom knihy. Ak sa rozhodneme cvičiť jogu alebo powerjogu pod vedením, je dobré sa informovať, akú má inštruktor certifikáciu. Učiteľ by mal poznať účinky cvičenia a garantovať jeho bezpečnosť pre ľudí, ktorí majú nejaké zdravotné obmedzenia. V kurzoch prevažujú ženy, hlavne tie v aktívnom veku od 25 do 50 rokov. Páni by sa však nemali nechať odradiť. „Niekedy sú medzi dvadsiatimi ženami iba dvaja alebo traja muži, ktorí prichádzajú väčšinou s partnerkami. Treba však povedať, že v skupine, ktorá už cvičí šesť - sedem rokov, je pomer mužov a žien omnoho vyrovnanejší, možno na polovicu. Keď muži začnú cvičiť, tak pri tom vydržia,“ opisuje s úsmevom svoje skúsenosti Radovan Hovorka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Joga ako liek
„Po porade s lekárom, a ak budeme počúvať svoje telo a jeho signály, nájdeme si aj v powerjoge cvičenie, ktoré nám môže priniesť pozitívne výsledky. Najhoršie pre telo je neurobiť nič a nechať ho napospas negatívnym civilizačným vplyvom,“ vysvetľuje Jana Smatanová možné zdravotné obmedzenia pri cvičení. „Joga nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú duševne chorí. Treba sa najprv vyliečiť, lebo relaxácia a dychové cvičenia môžu spôsobiť, že chorý bude svoje problémy horšie zvládať,“ upozorňuje Radoslav Hovorka.

Želané zlepšenie sa pri joge, ako aj powerjoge dostaví v závislosti od pravidelnosti cvičenia. Fyzická úľava, napríklad odstránenie bolestí chrbta alebo zlepšenie pohyblivosti, sa prejaví už po niekoľkých týždňoch, ale nadobudnúť pocit sústredenosti alebo pokoja je skôr otázkou mesiacov. Pre ľudí, ktorí sa cvičeniu venujú dlhodobo, je joga alebo powerjoga cesta – účelom nie je (len) rozhýbať si telo, ale dosiahnuť vnútornú harmóniu. Zo všetkého najťažšie je naladiť sa po stresovom dni v práci na cvičenie. Až keď sa podarí dosiahnuť pokoj mysle, vtedy človek ocení, že si na cvičenie našiel čas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Variácie jogy
Jogalates je kombinácia jogy a cvičenia Pilates, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Rozdiel medzi nimi môže byť v dychových technikách, alebo v tom, či sa používajú pomôcky, napríklad lopty. 

Najnovším prírastkom do rodiny je dancejoga, teda tanečné cvičenie vychádzajúce z jogy. Ich spojenie vytvorilo skupinu cvikov vhodných pre ľudí, ktorí hľadajú nie iba čisto športový výkon. Všetky spomenuté cvičenia patria do skupiny body and mind, teda sú zamerané na prepojenie tela a mysle. 
Cvičením, ktoré k nám možno čoskoro dorazí zo Spojených štátov, je woyo, čiže kombinácia posilňovania (work-out ) a jogy (yoga). Je vhodné pre ľudí, ktorým sa zdá posilňovanie príliš namáhavé a joga príliš pomalá.

Knihy na inšpiráciu
Jennie Bittlestonová - Tajemství jógy, Vydavateľstvo Svojtka&Co.
Kniha je úvodom do rôznych škôl jogy a ich princípov, ako aj do jej histórie. Päťdesiat základných asán - cvikov je bohato ilustrovaných a v poslednej časti knihy sú odporúčané zostavy. Jednotlivé polohy sú opísané jednoducho, bez komplikovaného žargónu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Christina Brownová - Jóga od A do Z: Podrobný průvodce pozicemi a cviky, Vydavateľstvo Metafora
Kniha obsahuje vyobrazených viac ako 170 pozícií, ktoré sú rozdelené podľa typov, napríklad cviky v stoji, rovnovážne a na posilňovanie. Samostatné kapitoly sú venované témam ako relaxácia, dychové cvičenia, symboly, energetické uzávery a očistné jogové cvičenia. Knihu uzatvára prehľad cvikov, ktoré sú vhodné na rôzne zdravotné problémy, ako napríklad astma, únava očí alebo vysoký tlak.

Václav Krejčík – Zdravý život s powerjogou, Vydavateľstvo IKAR
Kniha českého cvičiteľa, v ktorej vysvetľuje predpoklady bezpečného cvičenia, vplyv powerjogy, a základnú terminológiu štýlov Body and mind. Jednotlivé pozície sú ilustrované a doplnené opismi, a usporiadané do kompletných programov pre začiatočníkov a pokročilých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kde sa dozvieme viac
www.yoga.sk  – stránka Slovenskej únie Joga v dennom živote
www.joga.sk  – informácie Jogovej spoločnosti
www.saj.sk  – Slovenská asociácia jogy
www.poweryoga.sk  – JS štúdio powerjogy
www.jurenka-yoga.sk  – webová stránka slovenského jogína, ktorý žil a intenzívne sa venoval štúdiu jogy v Indii.
www.bmsa.cz  – Body Mind Spirit Academy

Autor: Saša Petrášová, SME ženy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 828
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 37 852
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 24 157
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 551
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 026
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 963
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 374
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  6. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu