
Z obchodných centier, či billboardov znie výzva, aby boli ľudia šťastní, no ten, kto sa práve necíti dobre, sa môže cítiť ešte horšie. Práve v období pred Vianocami je totiž na človeka vyvíjaný tlak spojený s nakupovaním, ale aj prehodnocovaním uplynulého roku. V pracovnom živote sa spája s množstvom uzávierok, študenti musia odovzdávať seminárne práce, absolvovať zápočtové obdobie a pripravovať sa na skúšky.
Depresie a smútok doliehajú hlavne na tých, ktorí počas uplynulého roka prišli o niekoho blízkeho a jeho stolička pri stole zostane prázdna. Ťažko sa s náporom vyrovnávajú aj ľudia a rodiny v horšej finančnej situácií. Sviatky pokoja sú náročné najmä pre ženy. Očakáva sa od nich, že domácnosť bude uprataná, vianočné pečivo napečené, darčeky zabalené. Predvianočnému zhonu a hlavne stresu sa však dá predísť prerozdelením úloh, či už na partnera, alebo staršie deti. Vianočnú atmosféru si budú užívať všetci a preto odborníci odporúčajú, aby sa aj na vytvorení pohody podieľali všetci členovia domácnosti. Či už pomáhaním pri zdobení perníkov a stromčeka, vysávaním alebo krájaním klobásy do sviatočnej kapustnice. A pri tom všetkom môžu z rádia znieť príjemné vianočné koledy.
Konflikty pred Vianocami a počas nich nastávajú hlavne medzi novomanželmi a vo viacgeneračných rodinách, kde každý očakáva od Vianoc niečo iné a každý má o nich iné predstavy. U novomanželov to súvisí so stereotypmi, ktoré si každý priniesol so sebou do novej domácnosti. Pri viacgeneračných rodinách sa tento problém týka hlavne predstáv o tom, ako by mali Vianoce vyzerať. Dôležité je mať na pamäti, že Vianoce sa preto nazývajú sviatkami pokoja, že si počas nich ľudia viac ako cez ostatný rok uvedomovali potrebu tolerancie. Klinická psychologička Pavla Nôtová upozornila, že aj keď sa Vianoce opakujú každý rok, človek sa nevie dostatočne vyrovnať so stresom, ktorý predstavujú. "Vianoce sú obdobím, kedy sa stupňujú emócie a o to sú náročnejšie. Pomohlo by aj, ak by si každý stanovil svoje priority," povedala Nôtová a dodala, že stres vzniká aj pod vplyvom výrazov ako "mal by si", "očakáva sa od teba", či "patrí sa to". Práve tie však vedú k úzkosti a obavám, výsledkom je nepohoda, depresie a celková vyčerpanosť.
Radosť z Vianoc preto vyprchá skôr ako sa vôbec začnú. "Fascinuje ma, keď niekto povie: "Neviem ako stihnem to pečenie, už teraz som z toho nervózna". A na otázku, prečo nekúpi hotové pečivo, dostanem odpoveď: "Keď ja to tak rada robím," dodala psychologička. Ako prevenciu pred týmto typom stresu preto odporúča vyhradiť si tzv. rezervný týždeň, ktorý pomôže predchádzať stresu v prípade neočakávaných udalostí.