Charakterizuje ju, že u každého pacienta sa prejavuje individuálne, v závislosti od jeho celkového zdravotného stavu. Individuálny prístup teda musí zvoliť aj ošetrujúci lekár. Liečba ktorá totiž u jedného pacienta účinne pôsobí, nemusí u iného pacienta zabrať. Rovnako môže nastavená liečba účinne pôsobiť iba na začiatku ochorenia, ale v neskoršom období nepôsobí vôbec.
Pacienti s psoriázou čelia navyše faktu, že príčina ich ochorenia nie je známa. Ochorenie by sa dalo prirovnať k stavu zbláznenia sa kožných buniek, ktoré sa množia nekontrolovaným spôsobom. Zdravá pokožka sa obnovuje každých tridsať dní, teda asi každý mesiac. Asi toľko času totiž potrebujú bunky aby sa z hlbších častí pokožky predrali na povrch. Pri psoriáze to ale nie je tridsať dní, ale iba tri dni. Na povrchu pokožky sa začnú objavovať obrovské množstvá červených ložísk, ktoré navyše svrbia. Zostávajú po nich biele ložiská, z ktorých odpadávajú mŕtve bunky. Pacienti so psoriázou majú najvýraznejšie problémy hlavne v zimnom období alebo pri výraznej zmene podnebia. Pri zmierňovaní príznakov ochorenia pomáha zvlhčovanie a zmäkčovanie pokožky. Ochorenie totiž vplýva na pokožku tak, že ju enormne vysúša. Následkom toho je ešte silnejšie svrbenie a intenzívnejšie vytváranie neestetických šupín.
U časti pacientov sa môže stav zlepšiť po pobyte na slnku, pričom sa odporúča najmä pravidelný pobyt pri Mŕtvom mori alebo v soláriu. Ultrafialové lúče vo veľkom množstve však môžu pôsobiť aj negatívne, preto je nevyhnutné nezabúdať na krémy s ochranným filtrom. Na pokožku pozitívne vplývajú aj teplé kúpele. Naopak kúpele a ľadové obklady v studenej vode tlmia svrbenie. Niektorí dermatológovia pacientom s lupienkou radia používať prípravky z kamennouhoľného dechtu, ktoré sa aplikujú priamo na ložiská. Ochorenie sa dá takto u niektorých pacientov zmierňovať šampónmi s obsahom dechtu aj kúpaním sa v kúpeľoch s olejom obsahujúcim decht. Dechtové prípravky však môžu zanechávať nepríjemné škvrny a zápach. Preto sa odporúča zmývať ich. Ich užívatelia musia byť opatrnejší pri pobyte na slnku.
Ľudia s týmto ochorením sa môžu cítiť diskvalifikovaní zo spoločnosti, pretože lupienku, na rozdiel od vysokého cholesterolu vidno. Preto je nepríjemná na dotyk, aj pohľad a staršie štúdie ukázali, že nie každý by bol ochotný byť vo vzťahu s človekom s touto chorobou. Rovnako nepríjemne sa mnohí cítia, ak majú použiť napríklad toaletu alebo iné verejné priestranstvá pokiaľ ich využívajú aj ľudia s lupienkou. Stereotyp pretrváva aj napriek tomu, že toto kožné ochorenie nie je nákazlivé. Problémom ostáva, že verejnosť nevie o psoriáze veľa a stále pretrváva názor, že je to ojedinelé ochorenie. Faktom však je, že postihuje asi jedného z 50 ľudí.