SME

Nebezpečný vplyv počítačov sa stále podceňuje

Výnimočná pomôcka, ktorú sme tak ochotne pustili do svojho pracovného i domáceho prostredia, sa podpisuje pod naše zdravie. Hodiny presedené pred obrazovkou počítača prinášajú daň - poškodený zrak, zdeformovanú chrbticu či narušenú centrálnu nervovú ...

Pri práci s počítačom sa mnohí dopúšťajú základných chýb. Najčastejšie sa nedodržiava správna vzdialenosť medzi očami a obrazovkou (60 - 80 cm), ktorá navyše býva neraz umiestnená pod alebo nad úrovňou pohľadu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výnimočná pomôcka, ktorú sme tak ochotne pustili do svojho pracovného i domáceho prostredia, sa podpisuje pod naše zdravie. Hodiny presedené pred obrazovkou počítača prinášajú daň - poškodený zrak, zdeformovanú chrbticu či narušenú centrálnu nervovú sústavu. Informácie o nebezpečných vplyvoch práce s počítačmi sa  v zahraničnej tlači objavili už v sedemdesiatych rokoch, doteraz sa však podceňujú.

SkryťVypnúť reklamu

Tri štvrtiny majú problémy so zrakom

Najväčšie obavy vždy vyvolávalo žiarenie monitora počítača. Elektrostatické pole môže priťahovať prachové častice a tie dráždením spôsobiť na pokožke vyrážky. Elektromagnetické pole a jeho vplyv na vývoj plodu u tehotných žien alebo na plodnosť mužov sleduje niekoľko prebiehajúcich výskumov. Adekvátnou ochranou je bezprašné prostredie a v každom prípade filter pred monitorom, ktorý zároveň redukuje blikanie nebezpečné pre zrak.

Až tri štvrtiny ľudí pracujúcich pravidelne pri počítači majú problémy so zrakom. Spôsobuje to sústredený pohľad zblízka, pričom namáhané oči musia vnímať často sa meniacu intenzitu jasu. Výsledkom je únava zraku, bolesti hlavy, slzenie alebo pálenie a tlak v očiach, prípadne rozmazané videnie. Pacienti sa často sťažujú aj na pocit piesku v očiach, čo zapríčiňuje zvýšená suchosť. Slzy, ktoré chránia oko pred prachom a zvlhčujú jeho povrch, sa rozotierajú vďaka pravidelnému žmurkaniu. Frekvencia tohto mimovoľného pohybu viečok sa pri práci s počítačom znižuje až štvornásobne, takže na obnaženom oku sa slzy jednoducho vyparia.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa tieto pocity dostavia po štyroch hodinách práce a zvýrazňujú ich aj svetelné podmienky v miestnosti. Medzi obrazovkou a pozadím musí mať človek správny kontrast, nesmie vidieť odlesky na obrazovke, nemalo by ho oslňovať okno alebo svetlo z lampy.

Pri práci môžu trpieť aj iné orgány. Najmä štítna žľaza, ktorá reaguje na stres, zvýšené pracovné tempo a množstvo uvoľnených pozitívnych iontov poruchou funkcie a zadržiavaním tekutín v tele.

Bolesti chrbta má až 80 percent

Až 80 percent ľudí trpí bolesťami chrbta najmä v krčnej a bedrovej časti. Dôvodom je dlhodobé sedenie v strnulej polohe, keď sú zaťažené medzistavcové platničky.

Navyše väčšina z nás má neprirodzene vytočenú alebo predklonenú hlavu, lebo má zle umiestnenú obrazovku počítača- často v rohu pracovného stola. A potom sme zaskočení, keď nám brní v rukách, točí sa nám hlava alebo máme problémy s dýchaním, čo spôsobuje vykrivená chrbtica.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchle a opakované pohyby prstov a nadmerné používanie myši spôsobuje zase bolesť ruky a ramena. Výsledkom zaťaženia rovnakých svalových skupín je silnejúca bolesť, zápal môže dokonca viesť k fyziologickým zmenám šliach. Pri trvalom opieraní o ostrú hranu klávesnice sa časom pripomenie zápästie, ale aj rameno a tenisový lakeť, ktorý tradične trápi športovcov i zubárov.

Podobné správanie pri počítači má určite horšie následky pre dieťa, ktorého organizmus sa len vyvíja. "Školáci trávia priveľa času pri počítači, navyše s nesprávnym držaním tela, o nevhodných typoch stoličiek ani nehovoriac. Tretina detí nemá v poriadku kostrovo-svalový aparát aj preto, že sa nevenujú športu. Dôsledkom je už v tomto veku slabo vypestované svalstvo a degeneratívne zmeny na stavcoch chrbtice," hovorí detský ortopéd Marek Gajdoš z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepodceňujme psychiku

Prítomnosť výpočtovej techniky priniesla aj nové momenty na pracovisko. Zvýšili sa nároky na rýchlosť riešenia úloh, koncentráciu pozornosti i spracovanie veľkého množstva informácií. Najmä ľudia špecifických profesií, ktorí vkladajú celý pracovný čas dáta do média počítača, trpia dôsledkami monotónnej záťaže pred obrazovkou. U niekoho sa môžu objaviť problémy neurotického charakteru, chronická nespokojnosť, podráždenosť, roztržitosť, pocit nespokojnosti, nespavosť, depresie a zníženie pracovnej výkonnosti. Alžbeta Slováková

Tri z tisícov príbehov

Adriana Teskárová, 44 rokov:

Jediná z rodiny som nemala roky okuliare. Mojim bratom ich lekárka predpísala už na strednej, ja som aj vysokú absolvovala bez tejto potreby. Pred desiatimi rokmi som sa zamestnala v banke, kde s počítačom pracujem denne päť až šesť hodín. Po troch rokoch som prvý raz navštívila očného lekára a odvtedy som menila rám kvôli vyšším dioptriám už dvakrát. Na jednom oku som sa dopracovala k trom dioptriám a obávam sa, že zrak sa mi ešte zhorší. A navyše som bola nútená zmeniť svoj životný štýl. Predtým som každý večer čítala obľúbených autorov, dnes sa pre bolesti hlavy tejto záľuby musím vzdávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Marián Števela, 29 rokov:

Pri počítači som zvyknutý sedieť dlhé hodiny už od základnej školy. Pred rokom som začal cítiť bolesti chrbta a pravého ramena. Ortopéd mi predpísal rehabilitačné cviky. Bolesť ustúpila, už aj lepšie spávam, ale z času na čas sa predsa len vracia. Pred obrazovkou ako programátor totiž trávim pravidelne aj desať hodín. Zredukovať tento čas podľa odporúčania lekára sa mi, žiaľ, nedarí. Pracujem totiž v prestížnej firme, kde sa odo mňa očakáva maximálne pracovné vyťaženie.

Veronika Lietavská, 35 rokov:

Po rekvalifikácii som začala pracovať ako účtovníčka v stavebnej firme, kde som takmer celú pracovnú dobu spracúvala faktúry pri počítači. Po troch rokoch intenzívneho pracovného zaťaženia bez dovolenky som začala trpieť silnými bolesťami hlavy. Neskôr sa pridali pocity úzkosti, depresia, aj jednoduché problémy som len ťažko riešila. Priateľka mi poradila ísť za psychologičkou, ktorá odporučila zmenu zamestnania. Zhodou okolností firma za pár mesiacov skrachovala a ja som využila svoje pôvodné povolanie a zamestnala sa ako vedúca kvetinárstva, kde prichádzam do kontaktu s počítačom len sporadicky. Predošlé komplikácie sa stratili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nesprávna poloha pri sedení a nevhodný typ stoličky môže časom spôsobiť degeneratívne zmeny na chrbtici.

Ak dordržíme všetky základné princípy práce pri počítači, môžeme sa v budúcnosti vyhnúť nepríjemným bolestiam hlavy či problémom s očami.

Pri písaní treba klávesnicu umiestniť tak, aby predlaktie s ramenom tvorilo deväťdesiatstupňový uhol a so zápästím rovnú priamku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 133
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 449
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 61 107
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 605
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 145
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 078
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 128
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 450
  1. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
SkryťZatvoriť reklamu