Denná odporučená dávka u žien je 15-18mg, v tehotenstve až 30mg, mužom stačí 10mg denne. Nedostatkom trpí až 700 miliónov osôb na svete, odhaduje WHO.
Ak máte lámavé nechty, suchú pokožku, trhlinky v kútikoch úst dosť pravdepodobne vám chýba železo. 80% anémie v Európe je spôsobených nedostatkom železa. Ohrozené sú najmä ženy so silnou menštruáciou, vegetariáni a deti.
V prípade, že máte silnú menštruáciu, môže vám pomôcť antikoncepcia alebo vyskúšajte bylinné prípravky. Stratu krvi spôsobujú až žalúdočné vredy, hemoroidy.
Čo s tým?
Nezachráni vás vývar z klincov, ani pripináčkový šalát. Najdôležitejšie je odstrániť alebo minimalizovať straty krvi. V prípade vážnejších absencií železa, sa dodáva liekmi, ktoré vám predpíše lekár. Pokiaľ ste odželeznený iba mierne, viete si pomôcť vhodnou stravou. Železnú ženu z vás urobia raňajky z musli z ovsených vločiek, kukuričných lupienkov, pšeničných klíčkov, hrozienok a umytých sušených marhúľ a pohár pomarančovej šťavy. Špenát síce pomohol k sile námorníkovi Pepkovi, ale za tento mýtus môže posunutie desatinnej čiarky. Vy si na obed dajte radšej kuraciu pečienku alebo hovädzie chudé mäso a parenou brokolicou. Na večeru šošovicový prívarok s volským okom a k tomu celozrný chlieb.
Absorpciu železa podporíte, ak súčasne so „železnou“ stravou prijmete aj vitamín C a odpustíte si aspoň na hodinku kávu a čaj. Vhodnou bylinkou pri nedostatku železa je žerucha. Obsahuje železo, aj vitamín C. Doprajte si jej lyžicu denne. Môžete ňou ochutiť pomazánky, posypať si ňou šalát alebo ju použite tam, kde by ste dali petržlenovú vňať. Vypestovať si ju môžete ľahko na vlhkej vatovej buničine.
Najmä na jeseň, keď hrozí únava a virózy, zvýšte konzumáciu ovocia, zeleniny a pokiaľ sa cítite ako odšťavený citrón, tak aj potravín bohatých na železo. Ak by to nepomohlo, navštívte lekára.