. Ten si musíme prečítať. lenže nezabúdame popri tom na niečo veľmi dôležité?
Sortiment potravín vrátane hotových jedál a polotovaru sa rozširuje, či ide o cestoviny, polievky, omáčky, mäsité jedlá, hydinu, zmesi na pečené múčniky, hotové pudingy so šľahačkou a rôzne dezerty. Viete, čo všetko sa skrýva v hotových pokrmoch? Možno patríte k perfekcionalistkám, ktoré si dajú tú námahu a prečítajú si na obale všetko, aj veľmi zle čitateľné. Verte - neverte, ale kvôli tomu sme išli do obchodu s lupou a predavačky sa nečudovali, keď sme takto na niektorých obaloch čítali pre spotrebiteľa dôležitý text.
Čo má byť na obale? Predovšetkým všetky použité prísady a to v zostupnom poradí, čiže prísada, ktorá má najväčší podiel sa udáva na prvom mieste a potom nasledujú ďalšie. Ako je to s prídavnými látkami a čo znamenajú niektoré pojmy? Často sa uvádza pojem "prírodná látka". Ňou sa má označiť všetko čo bolo použité v nezmenenej teda prírodnej forme, alebo len mierne obohatené. Napríklad u cestovín sa uvádza ako prírodné farbivo "kurkuma" - to je žltý prášok z koreňa liečivej rastliny kurkumy, ktorá sa používa hojne v stredomorí ako korenina. Označenie na obale "prírodne identické", ktoré sa síce vyskytujú v prírode, ale pre uvedený výrobok boli vyrobené chemickou cestou - napr. vitamín C. "Umelé" sú všetky látky, ktoré sa vo voľnej prírode nevyskytujú.
Na konzumáciu určené prídavné látky (aditíva) ako farbivá, emulgátory alebo príchute, ktorými sa obohacujú potraviny a ktoré sú povolené v Európskej únii, sa označujú tzv. E - číslami. Voči výrobkom bez uvedenia použitých aditív by sme nemali mať veľkú dôveru, najmä ak sme alergici a ak ich kupujeme pre deti, najviac sú to sladkosti. To, že niekde nie je uvedený E - od, ešte neznamená, že výrobok neobsahuje aditívum, lenže sú potraviny - najviac cestoviny - ktoré ho naozaj nemajú. Stáva sa že, niektorí neseriózni výrobcovia "éčka" neuvádzajú, čo môže u citlivých ľudí spôsobiť nepríjemnú reakciu.
Čítať sa oplatí aj z toho dôvodu, aby ste vedeli čoho sa vôbec skladá obsah vrecúška, ktorý vám má ušetriť čas alebo obohatiť vaše raňajky o vlákninu. Nezabudnite si však lupu, lebo len s jej pomocou prečítate napr. drobné čierne písmo na zelenom podklade vrecúška "Corn flakes natural" a dozviete sa, že lupienky sú z kukuričnej múky, cukru a soli. Že sú fritované, to tam chýba. Pri zemiakovom ceste v prášku budete mať šťastie na písmo, ale možno vás sklame informácia že obsah pozostáva len z 22 percent (!) sušených zemiakov, z múky, soli, farbiva a "éčiek" ako sú stabilizátory, antioxidanty, emulgátory, konzervačné prípravky. Pre modernú ženu to znamená, že pridá do zmesi 1-2 uvarené zemiak alebo zmes použije iba v nevyhnutných prípadoch. "Cestoviny nášho domova" majú krásny obal, ale na bezvaječných si prečítate, že popri múke, soli, vode a žltom farbive môžu obsahovať aj stopy vajec a je. Veľkú pozornosť venujte lúšteniu textu na vrecúškach s polievkami. Niektoré, vrátane gulášovej, obsahujú až 12 ingrediencií. Ak by vám prišla na chuť hrášková, tá je na ne skromnejšia. Takže - čítať sa oplatí.
Autor: Korzár, Soňa MAKAROVÁ