Áno, anorexia a bulímia sú formy závislosti. Asi vás prekvapí, že sa nejedná sa o závislosť od chudnutia či od hladu, ale o závislosť od jedla!
Čo je to anorexia?
Anorexia je porucha príjmu potravy, ktorou trpia najmä dievčatá v pubertálnom veku a mladé ženy. Charakterizuje ju úmyselné znižovanie hmotnosti, alebo udržiavanie podváhy. Osoby trpiace touto zákernou chorobou sa snažia získať „ideálnu“ postavu prostredníctvom rozmanitej škály často až extrémne drastických diét; usilujú sa konzumovať len veľmi malé porcie, ktorých množstvo stále znižujú, vyberajú si len nízkokalorické potraviny alebo totálne hladujú. Často si pri redukcii hmotnosti pomáhajú „prečisťovaním“. Aby si zrýchlili trávenie a vyprázdňovanie si vyvolávajú zvracanie a užívajú rozličné laxatíva. Anorexia vedie k totálnemu vyhladovaniu,vyčerpaniu, následnému kolapsu organizmu a často aj k smrti.
Čo je to bulímia?
Bulimičky majú tiež narušený vzťah k jedlu. Trpia tzv. „vlčím hladom“, ktorý charakterizujú opakované nekontrolovateľné záchvaty príšernej „žravosti“. Postihnuté osoby dokážu do seba na posedenie vpratať neuveriteľné množstvo jedla. Permanentne sa prejedajú, ale nikdy sa u nich nedostaví pocit nasýtenosti a satisfakcie. V jedení nepoznajú hranice, nevedia kedy prestať. Bulimičky majú väčšinou normálnu hmotnosť alebo miernu nadváhu, pretože pri takej nadmernej konzumácii potravín zákonite priberajú. Takisto je aj pre ne typická kontrola telesnej hmotnosti. Napriek tomu, že sa prejedajú, trpia chorobným strachom z tučnoty, preto sa následne po konzumácii snažia všemožnými spôsobmi prijatého jedla čo najrýchlejšie zbaviť. Zvracaním, preháňadlami.
Príznaky anorexie a bulímie sa často prelínajú. Dievčatá a ženy, ktoré niekoľko dní, týždňov a mesiacov fungujú prakticky na vode, dospejú do bodu, kedy sa telo vzbúri a ony už nevládzu nejesť. Nastane opačný extrém. Vyhladované a vycivené sa začnú nekontrolovateľne prejedať. Automaticky ich pochytia abnormálne výčitky svedomia a znovu sa vrhnú na hladovku. Rovnako bulimičky po období záchvatov vlčieho hladu vydesí pohľad na vlastnú „tučnotu“ a začnú s diétami a „očistnými kúrami.“ Je to bludný kruh.
V strede tohto kruhu stojí jedlo. Anorektičkami a bulimičkami milované i nenávidené, odmietané i agresívne prijímané. Najlepší priateľ i najzákernejší protivník. Stojí najvyššie na rebríčku hodnôt všetkých žien a dievčat, ktoré sa dostali do tohto začarovaného bludiska.
Podľa slov odborníčky, psychologičky PhDr. Romany Krasulovej je závislosť fyzická a psychická pripútanosť k jednému objektu a redukcia celého života len na vzťah k tomuto objektu. Pre závislosť je príznačná baživosť, naviazanosť na danú psychoaktívnu látku, ktorá neustále narastá. Pri závislosti nejestvuje konštantný, nemenný stav. Buď sa závislosť lieči a tým pádom zmierňuje alebo stále narastá až nakoniec závislého človeka prerastie a môže sa skončiť tragicky.
„Závislý človek má v centre pozornosti jednu jedinú vec, tak ako alkoholik svoj pohárik, hazardný hráč má svoj hrací automat, narkoman svoju dennú dávku. Pre anorektičky a bulimičky je to jedlo.Všetky ich myšlienky a aktivity, celý ich život sa točí len okolo jedla a ostatné ustupuje do úzadia. Jedlo prestáva byť priateľom a prostriedkom k životu.“ hovorí psychologička PhDr. Romana Krasulová.
Pre zdravého človeka je jedlo prostriedkom k životu. Palivo, ktoré mu dodáva energiu a živiny potrebné na jeho existenciu. Akonáhle sa najeme a náš žalúdok vyšle signál do mozgu, že sme sýti, jedlo stráca našu pozornosť. Venujeme sa čomusi inému. Anorektičky a bulimičky sa jedlom, a všetkým čo s ním súvisí, zapodievajú 24 hodín. Nie sú schopné myslieť na nič iné. Nedokážu sa rozprávať o ničom inom. Na ničom inom im už nezáleží. Pretrhávajú zväzky s okolitým svetom. Nežijú už prakticky pre nič iné. Len pre jedlo.
„Dotyčná pacientka prestáva mať záujem o okolitý svet. Postupne sa čoraz viac jej život krúti len okolo jedla, ktoré prestáva byť prostriedkom k životu a stáva sa cieľom, zmyslom života,“ konštatuje psychologička.
Manipulácia s jedlom. Či už jeho odmietanie, prejedanie alebo experimenty vo forme rozličných diét. To je hlavný životný cieľ anorektičiek a bulimičiek.
„V tanieri jedla je ukryté všetko šťastie sveta, ktoré sa rozplynie okamžite, ako sa tanier vyprázdni.“