Kondička je na dne. Ste malátni, vyčerpaní a dolámaní - čakáte, kedy „vypadnete“ z práce na čerstvý vzduch. Už nevládzete rozmýšľať a vôbec nie telesne sa namáhať! Ako je to možné? Dnes nebolo príliš veľa roboty... Ste v pohodlnom a modernom prostredí - kde sa stala chyba? Nadmerná únava na pracovisku prichádza nielen vinou stresu, ale aj vplyvom nevhodného interiéru. Hoci nie ste chorí, necítite sa byť fit.
Práca s počítačom prináša riziko zhoršenia ostrého videnia a bolesti hlavy. Pokiaľ je to možné, dbajte na to, aby doma LCD monitory vystriedali pôvodné klasické. Počas práce s monitorom rozsvieťme klasické žiarovky, ak pracujeme večer. Žiarivky totiž nepretržite blikajú v odlišných frekvenciách ako monitory - dochádza k ich stretu. Náš mozog to vníma ako záťaž. Nastavme si primeranú veľkosť textu a zvoľme si adekvátnu a zrozumiteľnú veľkosť ikoniek na pracovnej ploche. Nie je ideálne umiestňovať monitor vo výške nad hlavou. Oči si ľahšie oddýchnu pri práci s obrazovkou, ktorá je nižšie ako priamka vedúca od úrovne našej hlavy kolmo na protiľahlú stenu. Čím je monitor nižšie, tým viac nám umožňuje prirodzene mrkať a nevysušovať oči. Koridor žiarenia obrazovky nasmerujme bokom od tela.
Ubíja vás únava?
Zmeňte ovzdušie! Pokiaľ nie ste na klimatizáciu precitlivení a alergickí, je na pracovisku i doma vítaná. Kvalitné klimatizačné zariadenie okrem osviežujúcich teplôt môže ionizovať vzduch a pridávať do ovzdušia kyslík, čím prispieva k zvýšeniu pocitu pohody, nárastu energie a sústredenosti. Fungovanie klímy na pracovisku má byť v rukách zodpovedných odborníkov. Nie je postačujúce zriadiť do reštaurácií, spoločenských hál, kancelárií a hotelov klímu bez toho, aby sa v nej pravidelne čistili filtračné jednotky zanesené hrubými mastnými nánosmi špiny. Po určitom čase cirkuluje v budove vzduch plný alergénov a baktérií.
Posvieťme si na „škodnú“
Nielen namáhanie zraku pri slabom osvetlení, ale aj nepretržité blikanie žiariviek dokáže píliť nervy. Hoci nie je porovnateľné s oveľa silnejším stroboskopickým efektom, aký býva na diskotékach a koncertoch, môže aj tak u senzibilných jedincov viesť k nervovým poruchám, v ojedinelých prípadoch i k epileptickým prejavom.
Kancelárske „chuťovky“
Dýchame chemické náplne (benzol, acetón...) v rôznych zvýrazňovačoch alebo fixkách. Štípe nás z nich v nose a v očiach, rozbolí hlava. Pri silnej koncentrácii ohrozujú pečeň, pľúca a nervový systém. Tlačiarne a kopírky ... ak to ide, radšej ich umiestnime za dvere kancelárie. Výpary z podlahových krytín, čistiacich prostriedkov, maliarskych farieb... Niekde sa ešte možno objavia aj neodstránené azbestové priečky, „populárne“ v šesťdesiatych rokoch Elektrospotrebiče... nás oberajú o kyslík počas chodu v uzavretých a slabo vetraných kanceláriách. Šíriteľmi nebezpečných látok sú i plastické materiály v zapnutých spotrebičoch, uvoľňujúce polychlórované bifenyly.
Nečistoty, baktérie... Pri kancelárskom stole radšej nejedzme. V klávesnici zostávajú odrobinky a mastnota, ktoré sa časom rozkladajú, sú zdrojom plesní.
Najšpinavší telefón býva v kanceláriách. Používa ho spravidla viac ľudí, stáva sa šíriteľom baktérií a nákaz. Prieskum vo vyspelých krajinách potvrdil, že vonkajšie verejné aparáty v mestách sú bezpečnejšie, pretože v zime sú baktérie zmrazené. Na rozdiel od našich kancelárií, sa nezabúda na ich pravidelnú dezinfekciu, údržbu a častú výmenu slúchadiel.
Aj rastliny v interiéri môžu byť zdrojom zhoršenej kondície, najmä ak ide o alergizujúce či jedovaté druhy. Nepraktická nádoba na zeminu zadržiava vodu a plesne, ktoré vdychujeme. Akváriá, odparovače na radiátoroch a interiérové fontány s nečistenou vodou môžu byť tiež šíriteľmi plesní a alergénov.
Sú to známe veci, ktoré vedome tolerujeme a akosi podceňujeme. Vravíte si, že sú to drobnosti. Nemáte čas zaoberať sa nimi a tak im dovolíte, aby vás pomaličky otravovali? Po príchode domov vám chýba energia, spánok nie je výdatný a pokiaľ si „nevyvetráte mozog“ úľava neprichádza. Čo môžete urobiť? Aký je váš návod na boj s únavou? Tiež si myslíte, že niet lepšieho receptu, ako „osedlať“ bicykel, obuť in-line korčule, alebo sa v športovom tempe prebehnúť prírodou?
Autor: Maja Tallová