Dobre sa vyspať, tak aby človek vstal ráno naozaj oddýchnutý, sa pre mnohých ľudí zdá byť len nedosiahnuteľným snom. Ťažkosti so zaspávaním, prebúdzanie sa počas spánku, príliš skoré ranné budenie, to všetko nám sťažuje fungovanie počas nasledujúceho dňa.
Dobre sa vyspať, tak aby človek vstal ráno naozaj oddýchnutý, sa pre mnohých ľudí zdá byť len nedosiahnuteľným snom. Ťažkosti so zaspávaním, prebúdzanie sa počas spánku, príliš skoré ranné budenie, to všetko nám sťažuje fungovanie počas nasledujúceho dňa, sme podráždení a unavení, nemáme silu vykonávať bežné denné aktivity, nedokážeme sa koncentrovať.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nespavosť (insomnia)
Aby bola nespavosť diagnostikovaná ako porucha, mala by trvať aspoň jeden mesiac a vyskytovať sa najmenej trikrát týždenne. Jedinec pri nej trpí buď ťažkosťami so zaspávaním, udržaním spánku, príliš skoro sa prebúdza alebo jeho kvalita spánku je slabá a budí sa nedostatočne oddýchnutý.
Príčiny
Vonkajšou príčinou krátkodobej nespavosti je najčastejšie vplyv stresu a neprimeraná spánková hygiena. Ide o návyky, ktoré narúšajú organizáciu spánku- ako napríklad časté pospávanie v priebehu dňa, nepravidelná doba spánku, jedenie tesne pred spaním, práca na smeny.
Tipy pre lepší spánok
1.Spať i vstávať by ste mali pravidelne o takom istom čase.
2.Pred spaním nejedzte, niekoľko hodín pred tým nepite alkohol ani kávu.
3.Začnite chodiť spať až keď sa cítite ospalí.
4.V prípade, že sa vám po ľahnutí si určitú dobu nedá zaspať, vstaňte, venujte sa nejakej inej činnosti a choďte si zase ľahnúť, až keď budete unavení.
5.V spálni by malo byť vyvetrané, teplota skôr nižšia ako vyššia.
6.Odstráňte zo spálne tikajúce hodiny, dôkladne zatemnite okná.
Nadmerná spavosť (hypersomnia)
Táto porucha sa prejavuje nadmernou dennou ospalosťou, ktorú nemožno vysvetliť nedostatočným množstvom spánku. Bdelosť človeka je znížená, cíti sa ospalý, môže upadať do mikrospánku.
Námesačnosť (somnambulizmus)
Ide o stav narušeného vedomia, kedy jedinec vstáva z postele počas spánku, bezcieľne chodí, nereaguje na komunikáciu okolia, po prebudení si na daný stav nepamätá. Porucha sa častejšie vyskytuje v detskom veku.
Nočné mory
Jedinec trpiaci nočnými morami má sny naplnené úzkosťou a strachom, veľmi podrobne si ich obsah pamätá, počas noci sa budí. Kvôli prerušeniam spánku má počas dňa problémy s únavou, koncentráciou. Nočné mory sa často vyskytujú u jedincov po prežití traumatickej situácie.
Chybné vnímanie spánku (pseudoinsomnia)
Ide o poruchu, kedy sa človek sťažuje na nespavosť, ale nie je to potvrdené objektívnym nálezom. Pri sledovaní a vyšetrovaní spánku jedinec zaspáva normálne. Len on sám má pocit, že to trvá omnoho dlhšie, než je skutočný čas jeho zaspávania, dobu nespavosti nadhodnocuje.
Nočné kŕče nôh
U niektorých ľudí sa počas noci vyskytujú bolestivé kŕče nôh, obvykle lýtkových svalov, ktoré vedú k prebudeniu. Obvykle sami odoznejú, stav je ale pre jedinca veľmi nepríjemný, môže trvať až 30 minút.
Ak máte pocit, že s vaším spánkom to nie je v poriadku, hovorte o tom so svojím lekárom. Jednou z možností je aj návšteva niektorého zo spánkových laboratórií, kde majú najlepšie možnosti na posúdenie vášho spánku. Na Slovensku ich nájdete v Bratislave, Košiciach a v Martine. Na určenie správnej diagnózy je potrebné preskúmať všetky súvisiace faktory- okolnosti vzniku, dĺžku trvania ťažkostí, popis životného štýlu daného jedinca.
Autor: Monika Rolková