Úrazov detí pribúda. Žiaľ, najťažšie prípady ohrozenia v súvislosti s deťmi zapríčiňujú dopravné kolízie. Tie však zďaleka nie sú jedinou príčinou utrpenia v rodinách. Je šokujúce, akou veľkou mierou prispievajú domáce - zdanlivo banálne situácie na detskú úrazovosť.
Väčšinou je príliš neskoro, keď si uvedomíme ako málo stačilo urobiť, aby bolo dieťa ochránené. Bolesť prichádza zákerne. V priebehu chvíle sa môžu zrútiť všetky plánované vízie o spoločnej budúcnosti. Nešťastná príhoda nás môže obrať o vysnívané túžby a nádeje.
Zanechajte prácu v kuchyni, keď sa dieťa kúpe
Aj keby všetky hrnce mali vykypieť, neodbehujte od dieťaťa, ktoré sa spolu s hračkami čľapká vo vani. Povedali ste si, že skočíte len zamiešať polievku, vypnúť uvarenú ryžu... a medzitým jediný pohyb môže spôsobiť pošmyknutie a v zlomku sekundy aj úder do hlavičky, ponorenie pod hladinu...
Vytvorme dieťaťu „priateľský“ domov
Rozhliadnime sa po byte. Zmapujme, v ktorých častiach striehnu na našich najmenších riziká. Odstráňme z ich dosahu fľašky s chemikáliami a alkoholom. Lieky neukladajme do spodných zásuviek, ktoré sa dajú ľahko otvoriť. Nenechávajme nožnice a ostatné ostré predmety na dosah detí. Ich úschovu presmerujme do najvyšších regálov. Je nerozumné vešať na háčiky kolmo k zemi nožnice, ostré nože, vidlicu na mäso... Dosahovanie detskými rúčkami sa neraz končí bolestne, dokonca i vypichnutím oka.
Ak sme sa rozhodli zariadiť kuchyne bez ohľadu na príchod „spolubývajúceho drobčeka“ nábytkom s ostrými hranami, pokúsme sa to aspoň zmierniť rôznymi plastovými násadcami na rohy stolov, políc a skriniek. Existujú účelné aj efektné farebné fólie a pásky z príjemných mäkkých materiálov, tlmiacich možný dopad dieťaťa. Gumené pásky zabraňujúce pád zo schodov, protišmykové podložky v kúpeľniach i v kuchyniach ocenia i dospelí. Pozor na pohyb detí i rozhadzovanie hračiek, ktoré ľahko vzplanú v blízkosti domáceho krbu. Klasický problém je i vkladanie predmetov do úst. Je dobré mať doma odmerku, cez ktorú prepadnú predmety, ktoré môžu uviaznuť v hrdle dieťaťa. Sú to najmä súčasti stavebnicových skladačiek, figúrky zo spoločenských hier. Aj malé kuchynské formičky či drobné špáradlá sú nebezpečnou zbraňou v detských rukách.
Kuchyňa je centrom domácnosti i miestom častých úrazov
Z pohľadu detí sa tu odohráva veľa atraktívnych činností. Samotné varenie je vzrušujúce a plné vôní. Zvedavé očká túžia zblízka vidieť proces prípravy jedla. Deti napodobňujú krájanie, vaľkanie, miešanie... Otvárajú skrinky a berú do rúk všetko, čo je umiestnené vo výške tela. Dosahujú aj na také miesta, kde nedovidia – pracovné pulty a sporáky. Častými úrazmi sú obarenie, popálenie a poranenie ostrým predmetom.
Zopár nápadov
· Varnú plochu sporáku môžeme ochrániť lištou, ktorá nedovolí hrncom spadnúť v prípade, že dieťa za ne potiahne. Existujú bezpečnostné „klapky“ na rúru, aby sa nedala otvoriť počas pečenia.
· Aj na vašich pracovných pultoch sa nájdu elektrické spotrebiče: varná kanvica, hriankovač alebo mini gril, ktoré sú napojené do zásuviek dlhšími elektrickými káblami. Rozumným nápadom je „zadržiavač“, do ktorého uchopíme káble a skrátime tak ich dĺžku. Dieťa je ochránené: spotrebiče nemôže po zatiahnutí na seba zhodiť.
· V kuchyni a v kúpeľni býva hladká a klzká podlaha. Často zapríčiní pád, pri ktorom hrozí úder na ostré hrany.
· Nikdy nenechávajme chladiť horúce hrnce s jedlom na podlahe!
· Chladnička je tiež zdrojom nebezpečia. Býva v nej často alkohol. Vyvinutú „prísavkovú“ ochranu otvárania dverí chladničiek zvláda bez problémov iba dospelý.
· Na okná sú vhodné bezpečnostné pomôcky, vďaka ktorým sa nedajú otvoriť viac ako 10 –15 cm. Pod otvorené okná neumiestňujme pohovky a stoličky: deti po nich skáču ako na trampolíne. Smrteľný úraz sa stal v paneláku, keď dieťa vypadlo za loptou cez otvorené okno.
· Veľmi bolestivé a nepríjemné bývajú „zaškrípnuté“ pršteky vo dverách. Rozumní rodičia dávajú pružné „zarážky“ do dverí na utlmenie prudkého privretia.
Čaká dieťa bez dozoru na váš príchod?
Nepríjemné chvíle čakania zväčša sprevádzajú pocity napätia na oboch stranách. Rodič má čierne predstavy o možných variantoch domácich úrazov, popálení, prepadnutí... Všetko sa zaručene stane, keď ho nemôže chrániť! Nepovažujte mobil v rukách dieťaťa za zbytočný luxus. Dômyselný vynález vás ubezpečí o pohybe dieťaťa. Obavy z pretelefonovaných súm zaženie prideľovanie vreckového na doplnenie kreditu, ktorý si ustráži ono samotné. Ak mobilný telefón nemá, nechajte mu aspoň kontakt na váš mobil na kľúčenke, vo vrecúšku na opasku, v medajlónku na krku... aby sa mohlo s vami skontaktovať.
Aj keď sa tvária ako hrdinovia, sú šťastné, keď cítia našu prítomnosť nablízku. Zaplňte im voľno na tréningoch, v krúžkoch, pri starých rodičoch... Neváhajme v akútnych prípadoch osloviť susedov. Iste pochopia, prečo sa musíte načas vzdialiť. Strach v očiach čakajúceho nenahradí ani prinesená sladkosť či hračka.
Pripravme im po škole nenáročný program, ktorý ich zamestná: postieľanie, ukladanie bielizne, hračiek, starostlivosť o zvieratko. Nedovoľme experimenty pri varení jedál, najmä na plynovom sporáku. Pripravme pokrm, ktorý si jednoducho ohrejú v mikrovlnke. Ideálna - no zatiaľ ešte v plienkach - je komunikácia prostredníctvom kamier, prepojených na aktívny internet. Môžeme nimi kontrolovať i prácu jeho opatrovateľa alebo kamarátov na návšteve. Ubezpečte sa, že vaše dieťa spoľahlivo vie, na koho sa má obrátiť v tiesni, keď nie ste doma.
Autor: Maja Tallová