SME

Prvá Afroameričanka, ktorá získala Oscara - Halle Berry

Americká herečka Halle Maria Berry sa narodila 14. augusta v Clevelande v americkom štáte Ohio. V otázke roku jej narodenia sa však zdroje rozchádzajú - mohlo to byť 1966 alebo 1968.


Jej matka Judith Ann Hawkins pochádza z anglického Liverpoolu, otec Jerome J. Berry je Afroameričan. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala štyri roky a tak vyrastala len s matkou - sestričkou na psychiatrii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Halle si získala obľubu už na strednej škole Bedford High School - bola roztlieskavačkou, redaktorkou školského časopisu, prezidentkou triedy aj kráľovnou maturitného plesu. Predtým, ako sa stala herečkou, zúčastnila sa a zvíťazila v niekoľkých súťažiach krásy. V žiari reflektorov sa prvý raz objavila v roku 1985, keď vyhrala súťaž krásy Miss Teen All-American, v ktorej reprezentovala štát Ohio. O rok neskôr ako prvá vicemiss súťaže Miss USA sa dostala až na Miss World 1986, kde skončila šiesta. Bola prvou čiernou Američankou, ktorá v Miss World súťažila. Účasť v nich nasmerovala jej kroky do modelingu a odtiaľ aj na televízne obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom osemdesiatych rokov odišla do Chicaga, kde chcela ďalej rozvíjať svoju modelingovú kariéru a zároveň sa pokúsiť presadiť na poli herectva. Jednou z jej prvých hereckých skúseností bolo účinkovanie v televíznom seriáli miestnej káblovej televízie s názvom Chicago Force. Neskôr sa uchádzala o rolu v novom spracovaní seriálu Charlieho anjeli, ktorý chcel produkovať Aaron Spelling. V tom čase totiž plánoval, že jedným z "anjelov" bude Afroameričanka. Halle však napokon rolu nedostala, lebo projekt sa nikdy neuskutočnil, Spellinga ale zaujala. Odporučil jej preto, aby sa ďalej zdokonaľovala.

V roku 1989 získala postavu Emily Franklin v sérii Living Dolls, ktorá dlho na obrazovkách nevydržala. Halle si ale vďaka nej vybudovala dobrú reputáciu pre svoju húževnatosť a schopnosti "vžiť" sa do svojich postáv. Dokázala to aj pri nakrúcaní snímky Spikea Leeho Horúčka džungle (1991), kde si zahrala drogovo závislú Vivian. Aby bola čo najpresvedčivejšia, odmietla sa istý čas pred začiatkom nakrúcania sprchovať. Nasledovala komédia Bumerang (1992), kde si zahrala objekt záujmu Eddieho Murphyho. V roku 1994 prišla výraznejšia postava v celovečernej hranej verzii Flintstonovcov (1994). Ďalej sa predstavila po boku Jessicy Lange v adopčnej dráme Stratený Izaiáš (1995). I keď snímka nezaznamenala príliš pozitívne prijatie, Halle nedovolila, aby to spomalilo je stúpajúcu kariéru.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1998 sa dočkala uznania medzi kritikmi vďaka postave Niny vo filme Warrena Beattyho Bulworth (1998). Nasledujúci rok znamenal ešte väčšie chvály a uznanie, keď stvárnila herečku Dorothy Dandridge v televíznom filme Čierna Carmen Dorothy Dandridge (1999). Za postavu získala Zlatý glóbus a televíznu cenu Emmy. Ďalší úspech znamenala jedna z hlavných postáv v blockbusteri X-Men (2000), kde stelesnila mutantku Storm, ktorá dokáže ovplyvňovať počasie. Ako Storm sa predstavila aj v ďalších dvoch filmoch zo série X-Men 2 (2003) a X-Men: Posledný vzdor (2006). V roku 2002 získala Oscara za stvárnenie Leticie Musgrove - manželky vraha odsúdeného na trest smrti vo filme Ples príšer (2001). Stala sa tak prvou Afroameričankou, ktorá získala Cenu americkej filmovej akadémie v hlavnej ženskej hereckej kategórii. Ešte v tom roku sa objavila v snímke Dnes neumieraj (2002), kde vzdala poctu Ursule Andress, keď nakrútila rovnakú scénu v rovnakom modeli plaviek ako Ursula pred 40 rokmi v inom filme o Jamesovi Bondovi (Doktor No - 1962). Halle je jedinou "Bond Girl", ktorá získala Oscara.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2003 si spolu s Charlesom S. Duttonom zahrala v psychologickom thrilleri Gothika. O rok neskôr sa objavila v ďalšej adaptácii komiksového príbehu Catwoman (2004). Stala sa tak prvou herečkou, ktorá stvárnila dve komiksové postavy dvoch rôznych "komiksových spoločností" - Storm spoločnosti Marvel a Catwoman spoločnosti D.C Comics. Ako Catwoman ale získala Zlatú malinu - cenu pre najhoršiu herečku v roku 2005. Ako prvá herečka v histórii si túto "cenu" prišla prevziať osobne so slovami, že ak človek nevie prehrávať, nemôže ani vyhrávať, s úsmevom ale dodala: "Dúfam, že vás tu už nikdy neuvidím!" Na pódiu sa objavila s Malinou v jednej ruke a Oscarom z roku 2002 v druhej. Pripojila sa tak k dvojici herečiek - Faye Dunaway a Liza Minnelli, ktoré získali Oscara za najlepší herecký výkon aj Malinu za najhorší herecký.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Halle bola dvakrát vydatá, ale obidve manželstvá skončili fiaskom. Jej prvým manželom bol bejzbalista David Justice, s ktorým sa zosobášila v roku 1992. O štyri roky neskôr sa rozviedli - pre údajnú neveru a "neprekonateľné rozdiely". Jej druhým manželom sa v roku 2001 stal Eric Benét - v roku 2004 sa ale rozišli a o rok neskôr rozviedli - pre Benétovu neveru. Po rozchode Berry uviedla, že túži po láske a dúfa, že ju raz nájde. Na manželstvo však zanevrela. V roku 2006 sa začala stretávať s kanadským manekýnom Gabrielom Aubrym, ktorý je od nej o deväť rokov mladší. "Vo svojom osobnom živote som skutočne šťastná, čo je pre mňa nezvyklé. Viete, že nie som dievča s práve najlepšími skúsenosťami zo vzťahov," uviedla po šiestich mesiacoch vzťahu s Aubrym. Nedávno dokonca prezradila, že si plánuje adoptovať deti. S Aubrym uvažujú aj o vlastnom dieťati, ale zatiaľ je na to vraj príliš skoro.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo februári 2000 si "zabezpečila" negatívnu publicitu, keď počas jazdy na požičanom Chevrolete Blazer po losangeleskom Sunset Boulevard nezastavila na červenú a narazila do iného auta. Z miesta nehody odišla a políciu informovala, až keď sa nechala ošetriť v nemocnici. Sudca jej nariadil zaplatiť pokutu vo výške 13 500 dolárov a vymeral jej trojročný podmienečný trest. Navyše musela absolvovať 200 hodín verejnoprospešných prác. Žena, ktorá sedela v druhom aute, našťastie utrpela len zlomeninu zápästia. V roku 2007 by sa mala na plátnach kín objaviť vo dvoch filmoch - thrilleri Perfect Stranger s Bruceom Willisom a dráme Things We Lost in the Fire s Beniciom Del Torom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  2. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 736
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 928
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 331
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 327
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 851
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 840
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 467
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 893
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 534
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 122
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 870
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 485
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 975
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 527
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 281
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
reklama
SkryťZatvoriť reklamu