SME
reklama

Prvá Afroameričanka, ktorá získala Oscara - Halle Berry

Americká herečka Halle Maria Berry sa narodila 14. augusta v Clevelande v americkom štáte Ohio. V otázke roku jej narodenia sa však zdroje rozchádzajú - mohlo to byť 1966 alebo 1968.


Jej matka Judith Ann Hawkins pochádza z anglického Liverpoolu, otec Jerome J. Berry je Afroameričan. Jej rodičia sa rozviedli, keď mala štyri roky a tak vyrastala len s matkou - sestričkou na psychiatrii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Halle si získala obľubu už na strednej škole Bedford High School - bola roztlieskavačkou, redaktorkou školského časopisu, prezidentkou triedy aj kráľovnou maturitného plesu. Predtým, ako sa stala herečkou, zúčastnila sa a zvíťazila v niekoľkých súťažiach krásy. V žiari reflektorov sa prvý raz objavila v roku 1985, keď vyhrala súťaž krásy Miss Teen All-American, v ktorej reprezentovala štát Ohio. O rok neskôr ako prvá vicemiss súťaže Miss USA sa dostala až na Miss World 1986, kde skončila šiesta. Bola prvou čiernou Američankou, ktorá v Miss World súťažila. Účasť v nich nasmerovala jej kroky do modelingu a odtiaľ aj na televízne obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koncom osemdesiatych rokov odišla do Chicaga, kde chcela ďalej rozvíjať svoju modelingovú kariéru a zároveň sa pokúsiť presadiť na poli herectva. Jednou z jej prvých hereckých skúseností bolo účinkovanie v televíznom seriáli miestnej káblovej televízie s názvom Chicago Force. Neskôr sa uchádzala o rolu v novom spracovaní seriálu Charlieho anjeli, ktorý chcel produkovať Aaron Spelling. V tom čase totiž plánoval, že jedným z "anjelov" bude Afroameričanka. Halle však napokon rolu nedostala, lebo projekt sa nikdy neuskutočnil, Spellinga ale zaujala. Odporučil jej preto, aby sa ďalej zdokonaľovala.

V roku 1989 získala postavu Emily Franklin v sérii Living Dolls, ktorá dlho na obrazovkách nevydržala. Halle si ale vďaka nej vybudovala dobrú reputáciu pre svoju húževnatosť a schopnosti "vžiť" sa do svojich postáv. Dokázala to aj pri nakrúcaní snímky Spikea Leeho Horúčka džungle (1991), kde si zahrala drogovo závislú Vivian. Aby bola čo najpresvedčivejšia, odmietla sa istý čas pred začiatkom nakrúcania sprchovať. Nasledovala komédia Bumerang (1992), kde si zahrala objekt záujmu Eddieho Murphyho. V roku 1994 prišla výraznejšia postava v celovečernej hranej verzii Flintstonovcov (1994). Ďalej sa predstavila po boku Jessicy Lange v adopčnej dráme Stratený Izaiáš (1995). I keď snímka nezaznamenala príliš pozitívne prijatie, Halle nedovolila, aby to spomalilo je stúpajúcu kariéru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1998 sa dočkala uznania medzi kritikmi vďaka postave Niny vo filme Warrena Beattyho Bulworth (1998). Nasledujúci rok znamenal ešte väčšie chvály a uznanie, keď stvárnila herečku Dorothy Dandridge v televíznom filme Čierna Carmen Dorothy Dandridge (1999). Za postavu získala Zlatý glóbus a televíznu cenu Emmy. Ďalší úspech znamenala jedna z hlavných postáv v blockbusteri X-Men (2000), kde stelesnila mutantku Storm, ktorá dokáže ovplyvňovať počasie. Ako Storm sa predstavila aj v ďalších dvoch filmoch zo série X-Men 2 (2003) a X-Men: Posledný vzdor (2006). V roku 2002 získala Oscara za stvárnenie Leticie Musgrove - manželky vraha odsúdeného na trest smrti vo filme Ples príšer (2001). Stala sa tak prvou Afroameričankou, ktorá získala Cenu americkej filmovej akadémie v hlavnej ženskej hereckej kategórii. Ešte v tom roku sa objavila v snímke Dnes neumieraj (2002), kde vzdala poctu Ursule Andress, keď nakrútila rovnakú scénu v rovnakom modeli plaviek ako Ursula pred 40 rokmi v inom filme o Jamesovi Bondovi (Doktor No - 1962). Halle je jedinou "Bond Girl", ktorá získala Oscara.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 2003 si spolu s Charlesom S. Duttonom zahrala v psychologickom thrilleri Gothika. O rok neskôr sa objavila v ďalšej adaptácii komiksového príbehu Catwoman (2004). Stala sa tak prvou herečkou, ktorá stvárnila dve komiksové postavy dvoch rôznych "komiksových spoločností" - Storm spoločnosti Marvel a Catwoman spoločnosti D.C Comics. Ako Catwoman ale získala Zlatú malinu - cenu pre najhoršiu herečku v roku 2005. Ako prvá herečka v histórii si túto "cenu" prišla prevziať osobne so slovami, že ak človek nevie prehrávať, nemôže ani vyhrávať, s úsmevom ale dodala: "Dúfam, že vás tu už nikdy neuvidím!" Na pódiu sa objavila s Malinou v jednej ruke a Oscarom z roku 2002 v druhej. Pripojila sa tak k dvojici herečiek - Faye Dunaway a Liza Minnelli, ktoré získali Oscara za najlepší herecký výkon aj Malinu za najhorší herecký.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Halle bola dvakrát vydatá, ale obidve manželstvá skončili fiaskom. Jej prvým manželom bol bejzbalista David Justice, s ktorým sa zosobášila v roku 1992. O štyri roky neskôr sa rozviedli - pre údajnú neveru a "neprekonateľné rozdiely". Jej druhým manželom sa v roku 2001 stal Eric Benét - v roku 2004 sa ale rozišli a o rok neskôr rozviedli - pre Benétovu neveru. Po rozchode Berry uviedla, že túži po láske a dúfa, že ju raz nájde. Na manželstvo však zanevrela. V roku 2006 sa začala stretávať s kanadským manekýnom Gabrielom Aubrym, ktorý je od nej o deväť rokov mladší. "Vo svojom osobnom živote som skutočne šťastná, čo je pre mňa nezvyklé. Viete, že nie som dievča s práve najlepšími skúsenosťami zo vzťahov," uviedla po šiestich mesiacoch vzťahu s Aubrym. Nedávno dokonca prezradila, že si plánuje adoptovať deti. S Aubrym uvažujú aj o vlastnom dieťati, ale zatiaľ je na to vraj príliš skoro.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo februári 2000 si "zabezpečila" negatívnu publicitu, keď počas jazdy na požičanom Chevrolete Blazer po losangeleskom Sunset Boulevard nezastavila na červenú a narazila do iného auta. Z miesta nehody odišla a políciu informovala, až keď sa nechala ošetriť v nemocnici. Sudca jej nariadil zaplatiť pokutu vo výške 13 500 dolárov a vymeral jej trojročný podmienečný trest. Navyše musela absolvovať 200 hodín verejnoprospešných prác. Žena, ktorá sedela v druhom aute, našťastie utrpela len zlomeninu zápästia. V roku 2007 by sa mala na plátnach kín objaviť vo dvoch filmoch - thrilleri Perfect Stranger s Bruceom Willisom a dráme Things We Lost in the Fire s Beniciom Del Torom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 278
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 636
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 128
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 107
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 858
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 361
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 186
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 752
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 69 781
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 214
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 679
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 404
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 539
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 982
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 14 849
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu