Najmúdrejšie by bolo nehádať sa vôbec. Ušetrilo by to čas, energiu a naše krehké nervy. Ale v každom medziľudskom vzťahu to občas zaškrípe.

A keď už sa nedá výmene názorov vyhnúť, treba sa aspoň pohádať tak, aby to padlo na úrodnú pôdu.
Čo je to vlastne hádka? Stručná definícia by mohla znieť: výmena názorov medzi dvoma (alebo aj viacerými) ľuďmi, sprevádzaná výbuchmi emocií. Každý z účastníkov tejto citovo podfarbenej diskusie zastáva vlastný názor a snaží sa o jeho správnosti a nespochybniteľnosti silou - mocou presvedčiť svojho „protivníka“, ktorý je zasa skalopevne presvedčený o svojej pravde. Informáciu, že už ide o hádku a nie o klasickú rozpravu, nám signalizuje zvýšená hlasitosť prejavu aktérov a známky netrpezlivosti, podráždenia a hnevu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Vo vzťahoch muž – žena by sa dala hádka prirovnať k slovnému ping pongu. Ako loptička medzi hráčmi poletujú medzi rozhnevaným párikom výčitky a obvinenia. Nie nadarmo sa hovorí, že muži pochádzajú z Marsu a ženy z Venuše. Pri hádkach toto porekadlo platí dvojnásobne. Muž vidí realitu z iného uhla ako žena a aj jeho verbálne prostriedky a metodika argumentácie sa odlišuje od tých ženských.
Zatiaľ čo správanie krehkejšieho pohlavia pri hádke je prešpikované citmi, vyskytuje sa hystéria, krik, slzy, muži sa zväčša snažia o chladnú analýzu a racionálne zdôvodnenie problému. Nezriedka sa v hádkach usilujú o uplatnenie rodovej dominancie. Niektorí jedinci sa pri vyplytvaní všetkých kľúčových argumentov snažia uplatniť túto dominanciu aj použitím burácajúceho hlasu či dokonca násilia, čím chcú demonštrovať svoju silu a prevahu nad partnerom v spore.
Ženy majú tendenciu hodiny a hodiny pitvať akýkoľvek problém, prevracať ho z jednej i druhej strany, zhora i zdola, čo mnohých predstaviteľov opačného pohlavia neskutočne otravuje. Pre mužov je hádka čosi nepríjemné, čo chcú odbaviť čo najskôr a vonkoncom sa netúžia k tomu vracať, ženy naopak trpia pocitom, že problém nie je doriešený a snažia sa stoj čo stoj konfliktnú záležitosť podrobiť siahodlhej hlbkovej analýze.
Hoci bez občasnej výmeny názorov by bol vzťah nepochybne jednotvárny a nudný, hádky neznamenajú poriadne si na partnera zahulákať a zanadávať. Mali by viesť ku konštruktívnemu záveru a obohatiť oboch partnerov.
Ako však dosiahnuť, aby sa snahy o riešenie konfliktu nezmenili na hustú salvu výčitiek a lá talianska rodinka a týždeň tichej domácnosti?
- Nehádajte sa naslepo. Len preto, že vás niečo štve, to nemusí zákonite schytať vaša polovička. Vstupujte do hádky s tým, že chcete čosi vyriešiť. Ak potrebujete vypustiť paru, skúste kurzy thajského boxu.
- V prvom rade by si každá strana mala uvedomiť pôvodnú príčinu a podstatu problému, teda o čom sa naozaj vadia a snažiť sa o vyriešenie tejto jednej čiastkovej nezhody. Nemá zmysel zaťahovať do sporu ďalších milión nevyriešených záležitostí z minulosti spôsobom: Veď keď už sa hádame, bola by škoda neprebrať ešte aj toto a tamto. Budete sa hádať donekonečna.
- Nechajte partnera dohovoriť. Neskáčte mu do reči s vášnivým presvedčením, že trepe dve na tri a len vy ste nespochybniteľným zosobnením pravdy. Skúste si niekedy zahryznúť do jazyka a pozorne počúvať, čo sa vám snaží vysvetliť. Možno prídete na to, že jeho názory nie sú až tak veľmi odveci.
- Pozrite sa na vec jeho očami. Je to síce ťažké, ale neuveriteľne vám to môže pomôcť. Nemusíte sklopiť uši a na všetko mu na záver hádky nekriticky pritakávať, ani sa nemusíte snažiť s jeho argumentami za každú cenu stotožniť, ale pokúste sa odosobniť a pozrieť sa na vec aj z iného, t. j. jeho uhla. Ak vás rovno neosvieti a nevyrieši to zamotaný spor, určite vás to aspoň obohatí a rozšíri mantinely vašej tolerancie. Pokiaľ budete obaja vzájomne rešpektovať váš odlišný pohľad na svet, vyhnete sa mnohým nedorozumeniam.
- Nezvyšujte hlas. Nemusíte dokazovať správnosť vášho úsudku krikom a jačaním. Neplatí, že čím hlasnejšie budete vrieskať, tým viac dosiahnete. Dosiahnete jedine partnerov znechutený výraz v tvári a chrbát vo dverách pri jeho odchode. Hádky netreba riešiť krikom, ale koktejlom namiešaným z trpezlivosti, racionálneho uvažovania, vzájomného porozumenia, porcie úcty, tolerancie a empatie.