Čínsky cirkus je úspešný na všetkých kontinentoch. Na fotografii sú artistky z čínskeho cirkusu Zlatý lev pri svojom moskovskom vystúpení v roku 2004. FOTO - REUTERS
Umenie akrobacie sa počas tisícročí vývoja stalo pre Číňanov mimoriadne dôležitým. V rámci istého monopolu na cirkusovú akrobaciu má významné postavenie Čínsky národný cirkus.
Za týmto slovným spojením stoja desiatky malých skupín, rozrastajúca sa sieť akrobatických škôl, pribúdajúce fondy na rozvoj umenia a, samozrejme, reprezentujúca elita.
Šanghaj bol kolískou nezávislých súborov: Hui Čchong, Červený akrobatický súbor, súbor Jiang Nan. Liči Čao mal víziu vytvoriť súbor čínskeho akrobatického umenia. Čao svoju skupinu zostavil spojením niekoľkých iných a predviedol sa svetu. Spojené štáty, Európa a ďalšie časti Ázie uvideli čosi mimoriadne. Projekt Nového šanghajského cirkusu prerazil.
Neplánovaný začiatok
Z osláv úrody počas dynastie Han, zhruba pred dvetisíc rokmi až po súčasné preplnené haly a svetelné efekty, prešlo svojské umenie Číny kus cesty. Mnohé akrobatické zostavy však svoju podobu nestratili.
Rovnako ako čínske písmo nepoužíva na vytvorenie slova abecedu, ale znak, ani akrobacia nie je len prevedením nejakého pohybu. Ide o vyjadrenie charakteru, princípu či činnosti. Cvičenia sa spájali s privolávaním úrody, bohatej žatvy, dostatku vody pre rast ryže, ochranou pred zlom alebo prosto dosahovaním harmónie v živote. Významy však dnes už unikajú aj samotným aktérom a namiesto úrody privolávajú nadšenie publika.
Za niektorými však nie je márne hľadať významy - držanie čo najväčšieho počtu stoličiek na nohách, žonglovanie s taniermi na dlhých bambusových tyčiach, balansovanie na drevených doskách, prehadzovanie lôpt nohami. Roľníci počas neúrodných období zachádzali až po hranice ľudských schopností, aby sa akrobatickým umením priblížili k lepším spoločenským vrstvám. Dnes je to už neznáma motivácia. Alebo nie?
Na hraniciach ľudských schopností
Chodiť do školy znamená pre deti v šanghajskej cirkusovej Akadémii chodiť dokola po rukách, skákať cez kruhy, robiť roznožky na doskách. Je to miesto, kde dvadsaťpäť kotrmelcov prinesie rovnaký výsledok ako diktát bez chyby. Po niekoľkých rokoch tieto deti budú schopné balansovať na stoličkách metre nad zemou alebo žonglovať na nohách stoličky. To im v Krajine draka zaručí šancu vystupovať pred prezidentmi, v lepšom prípade križovať svet.
Meniť sa na motýľa, či ľudského hada však nie je vôbec jednoduché. V Číne existuje príslovie: S východom slnka je už neskoro začínať. Okolo šiestej hodiny ráno majú deti za sebou niekoľko kotrmelcov a nohu prisunutú k hlave. Lahôdka aj pre nováčikov v kurze. Tí prešli už niekoľkými výberovými procesmi, skúmajúcimi ich ohybnosť a silu. Približne z tisíc uchádzačov, vo veku 7 až 12 rokov prijmú len 30 až 50.
Osobitá fyziológia robí z Číňanov majstrov visutých tyčí. Väčšina chlapcov sa stane oporami, kotvami viacerých vzdušných kúskov. Raz budú balansovať so všetkým - od točiacich sa žien (aj piatich) až po stoličky. Chlapci trávia väčšinu dňa zdvíhaním spolužiakov vysoko nad hlavu, aby si posilnili svaly a zápästia. Mnohí žiaci vravia, že cirkusová škola je na rozdiel od obyčajnej vzrušujúca a znamená pre nich väčšiu výzvu. Všetci študenti žijú spolu v ubytovni na dvore školy. Trochu smútku za domovom a trochu zábavy a dôvery sú potrebné stimuly, keď váš život závisí od stisku či hmatu spolužiaka.
Cesta na výslnie
Akrobatickú školu Jilin riadi Sun Wenjing. Tvrdí, že akrobacia nemala v starej Číne vždy najlepšie postavenie. V dávnej dobe sa ľudia pozerali na akrobatov povýšenecky. Mysleli si, že akrobacia bola len pokútnym obchodným trikom. Veci sa začali meniť, až keď umenie prekročilo hranice Číny. O cirkusových artistoch sa začalo hovoriť, pre svet bolo ich dokonale zvládnuté umenie čímsi neznámym a tajuplným. Svet si ich začal vážiť skôr ako domáca scéna.
Zliberalizoval sa aj spôsob výuky na školách. Dnes učitelia nebijú deti pre zle zvládnuté cviky, ale pod dokonalosť sa aj naďalej podpisuje prísna disciplína. Pot sa ešte stále mieša so slzami. Každý akrobatický pohyb musí byť cvičený stovky ráz, predtým než je študent pripravený. Podľa Sun Wenjing sú však po predvedení programu všetci účastníci dojatí, objímajú sa a plačú. Majstrovské vybrúsenie programu je rehoľa a jeho zvládnutie veľká úľava.
Ľudia na celom svete sa o čínskom cirkuse vyjadrujú s nadšením. Je to mimoriadne výpravná a dych vyrážajúca exkurzia do úplne inej kultúry. Exhibícia draka zavítala v roku 2004 aj na Slovensko a pre obrovský úspech sa ich vystúpenia zopakovali aj po nasledujúce dva roky.
Vyvolený národ
Umenie čínskej akrobacie oslovuje celý svet. Netýka sa to len množstva vystúpení, ktorými prepĺňajú haly, ale i jednotlivcov, ktorých inšpirujú. Nedávno vystúpili na akrobatickej šou v Čengčou deti zo Sudánu, ktoré absolvovali jednoročný kurz.
Šesť chlapcov a štyri dievčatá sú dôkazom toho, že umenie nenávratne prekročilo hranice ázijského kontinentu. Akrobati súboru Legenda draka pravidelne vystupujú v stálej exhibícii ako súčasť programov Čínskeho centra vo floridskom Disneylande. Práve Amerika bola pre súčasné súbory štartovacou čiarou. A naďalej ostáva adoptívnym domovom čínskeho cirkusu.
Artisti začínajú v Číne cvičiť v útlom veku a náročné štúdiá trvajú minimálne desaťročie.
Cirkusoví umelci v Krajine draka majú noblesu baletných majstrov a rýchlosť vrcholových športovcov.
Čínsky národný cirkus na triumfálnom španielskom turné. Virtuozita a dvetisícročná tradícia. FOTO - REUTERS