
Vaši priatelia
Už pred vstupom do vzťahu ste mali vytvorených množstvo priateľských vzťahov. Po vzniku vzťahu sa pravdepodobne budete snažiť partnera s priateľmi zoznámiť, zavoláte ho na svoje spoločné akcie. Môže sa však stať, že si s niektorými vašimi priateľmi absolútne neporozumie. Nesnažte sa ho silou-mocou presviedčať, že sú to skvelí ľudia a nenúťte ho chodiť do ich spoločnosti, pokiaľ s nimi nedokázal nájsť spoločnú reč a večery s nimi sú pre neho utrpením, ktoré podstupuje len kvôli vám. Jednoducho, nie s každým si človek osobnostne„sadne“, môžu sa stretnúť aj dvaja skvelí ľudia, ale skrátka nie sú naladení na rovnakú vlnovú dĺžku a konverzácia viazne. Netreba partnera nasilu ťahať tam, kam nechce ísť, jednoducho choďte sa zabaviť sama, nenúťte ho obetovať sa.
Jeho priatelia
Samozrejme, situácia môže byť aj v opačnom garde. Niektorí z jeho priateľov môžu byť podľa vás úplne neznesiteľní, prekážajú vám, nemáte si s nimi čo povedať, aj keď sa neskonale snažíte o konverzáciu. Berte to s rezervou, ak si on s nimi rozumie, niečo ich určite spája, ak sa s nimi chce stretávať, zrejme mu to niečo prináša a nebolo by dobré, aby ste sa snažili tráviť s nimi voľné chvíle a tvárili sa otrávene a pohŕdavo. Ak niektorí z jeho priateľov nie sú vaša krvná skupina, jednoducho sa im vyhnite, partner nech sa s nimi stretáva sám.
Čo je však dôležité, nezhadzujte partnerových priateľov, útoky proti nim berie ako útok na svoju osobu. Ak vám nesedia, nestretávajte sa s nimi, nie je ale dôvod ich urážať.
Skúste sa aj zamyslieť, či vám vadia partnerovi priatelia ako osoby, alebo skôr vám vadí množstvo času, ktoré s nimi trávi a mohol by ho venovať radšej vám. Je kontraproduktívne snažiť sa vnútiť na nejakú jeho „pánsku jazdu“, každý má mať možnosť zabaviť sa raz za čas podľa svojho gusta. Tiež by to nebolo celkom ono, keby on s vami chodil na vaše „pokecy“ s kamarátkami do kaviarne.
Môže sa stať aj to, že vaši priatelia na vášho partnera žiarlia. Odrazu viac času trávite s ním, absentujete pri spoločných aktivitách. Je to obvykle len dočasná fáza, ktorá prejde. Kamarátky, ktoré sú bez partnera, pociťujú vaše stiahnutie sa asi najviac, pretože zrazu nemáte čas na spoločnú zábavu. Väčšina vám vaše novonadobudnuté šťastie dopraje, niekde sa stretnete s malichernými výčitkami. Obvykle ale znova dôjde zlepšeniu vzťahu, keď sa aj nich objaví nejaká nová polovička.
Spoloční priatelia
Pre každý vzťah je obrovským prínosom, keď má dvojica aj spoločných priateľov. Či už takých, ktorí boli priateľmi len jedného z nich a výborne si porozumeli aj s druhým z dvojice, alebo takých, s ktorými sa zoznámil pár až po vzniku vzťahu spoločne. Ideálne je, keď sa z vašich priateľov z čias pred vzťahom stanú vaši aj partnerovi spoloční priatelia. Ak však jeho kamarát z vojny je pre vás persona non grata a on pokladá vašu kamarátku zo základnej školy za urozprávanú neznesiteľnú ženskú, stretávajte sa obaja s takýmito osobami mimo domova v neprítomnosti partnera. Nevnucujte mu ich, ak si s nimi nerozumie. Nie je to chyba jeho, ich, ani vaša. Nenechajte vaše kamarátske vzťahy vyšumieť do stratena, ale ani si kvôli nim nenechajte narušiť partnerský vzťah.
Autor: Monika Rolková