
To, že u niekoho pri tomto stretnutí alergia vzniká a u iného nie, je ovplyvnené dedičnosťou, kvalitou imunitného systému organizmu, pôsobením okolitého životného prostredia a ďalšími faktormi.
Alergény môžu byť rozptýlené v ovzduší, odkiaľ ich vdychujeme (napr.peľ, prach), nachádzať sa v potravinách (alergénom môže byť ktorákoľvek zložka potravy- časté sú alergické reakcie na citrusové ovocie, orechy, mlieko, rôzne potravinové farbivá), niektoré alergény vyvolávajú problémy pri priamom kontakte s kožou alebo sliznicami (napr.slnečné žiarenie, kozmetické prípravky, rôzne kovy a pod.), taktiež hmyz má vo svojom jede rôzne alergizujúce látky.
Pokiaľ vieme, čo našu alergiu vyvoláva, môžeme styk s alergénom eliminovať na najnižšiu možnú mieru, to sa týka hlavne potravín, liekov, kozmetických prípravkov či kovov. Horšia situácia je však pri alergénoch, ktoré vdychujeme zo vzduchu, tým sa vyhnúť nedokážeme. Pri alergii na peľ a roztoče môže alergikom pomôcť nasledovné:
1.Preč so zberačmi prachu
Vo domácnosti, kde žije niekto alergický na prach alebo zvieraciu srsť, by sa vôbec nemali nachádzať koberce. Je síce príjemné prejsť sa po ich mäkkom povrchu, ale zároveň treba mať na pamäti, že sú ideálnym domov rôznych roztočov, prachových častíc a zachytávajú sa na nich stovky chlpov domáceho miláčika. Pri vysávaní okrem iného dochádza k výraznému víreniu prachu v miestnosti.
Takisto je treba z domácnosti odstrániť staré matrace, záclony a závesy, kožušinové prikrývky, čalúnené nábytky a plyšové hračky.
2.Obmedzenie pohybu po vonku v peľovej sezóne
Ľudia alergickí na peľ rôznych stromov či tráv by sa mali v kritickom období ich kvitnutia pohybovať po vonku čo najmenej, vyhýbať sa kvitnúcim lúkam, nenechávať otvorené okno- ani v noci, pretože skoro ráno je výskyt peľov najvyšší, takisto necestovať v aute pri otvorenom okne.
3.Otužovanie
Otužovanie vedie k lepšej obrane organizmu proti choroboplodným zárodkom, vďaka nemu sa zlepšuje imunitný systém jedinca.
4.Klimatická kúpeľná liečba
Kúpeľná liečba sa uplatňuje pri alergiách dýchacích ciest a kožných alergiách. Pacienti vo vhodnom klimatickom prostredí, kde sú liečebne umiestnené, podstupujú rôzne ozdravné procedúry ako napr. inhalácie, preplachy nosa a hlavne majú predpísané množstvo pohybu po vonku. Do kúpeľov prichádzajú v presne vymedzenom období, kedy tam nekvitnú stromy či trávy, na ktoré sú alergickí.
5.Pobyty pri mori
Pre liečbu alergikov je optimálne prímorské prostredie a po takomto pobyte nasleduje výrazné zlepšenie dýchacích či kožných ťažkostí. Optimálna dlžka pobytu by mala byť tri týždne, čo je však pre väčšinu ľudí zložité zabezpečiť.
6.Liečebné pobyty v jaskyniach
Liečba jaskynným prostredím sa nazýva speleoterapia. Vzduch v jaskyniach vplýva na alergikov pozitívne, pretože je vlhký a v podstate bez alergénov, ktoré im spôsobujú problémy.
7.Hyposenzibilizácia
Ide o postupné otužovanie organizmu, jeho privyknutie na alergén tým, že alergológ pacientovi postupne podáva stúpajúce dávky alergénu- buď vo forme kvapiek alebo injekcií. Takáto liečba prebieha najmenej tri roky.
8.Lieky
V súčasnosti existuje množstvo rôznych liekov, ktoré vám pomôžu pri boji s alergiou. Pri ich výbere sa spoľahnite na svojho alergológa.
9.Voľba povolania
Pre alergikov je dôležité zvoliť si povolanie, kde nebudú musieť prichádzať do styku s alergénmi- napr.pri peľovej alergii nepracovať vonku, pri alergii na srsť so zvieratami...
10.Správne upratovanie
Podlahy aj prach je treba utierať navlhko. Posteľnú bielizeň je vhodné prať raz za 14 dní. Raz za tri mesiace treba oprať aj vankúš a perinu (ide o špeciálne periny pre alergikov, ktoré sa môžu prať pri vyššej teplote.)
11.Čističky vzduchu
Pre domácnosť alergika je obzvlášť vhodné zadovážiť si čističku vzduchu. Tá vzduch prefiltruje a zbaví alergénov. (Čističky vzduchu vyrábajú napr.spoločnosti Electrolux, Bionaire, Sharp...)
12.Zvlhčovače vzduchu
Príliš suchý vzduch v miestnosti dráždi sliznice a spôsobuje rôzne ťažkosti. Zvlhčovanie je potrebné hlavne v období, kedy sa v domácnostiach kúri.
13.Okenná sieť proti peľu
Pre alergikov je jednou z možností, ako môcť mať otvorené okno počas kritickej sezóny, zaobstarať si špeciálnu sieť proti peľu, ktorá je schopná zadržať väčšinu zrniek peľu a nedovoľuje im dostať sa do miestnosti. Je vyrobená zo štruktúry, ktorá odpudzuje peľ a na okno sa pripevňuje pomocou suchého zipsu.
Autor: Monika Rolková