
Prečo áno?
Nie je nič krajšie ako radosť v detských očiach. Nik sa nevie tak úprimne tešiť, ako dieťa. A najviac to vaše. Netúžili ste ako malá aj vy po psíkovi? Tak prečo si nesplniť svoj dávny sen?
V štvornohom chlpáčovi môžete nájsť najlepšieho kamaráta. Vie milovať bez výhrad, až na smrť. Starostlivosť o živého tvora učí zodpovednosti, pomáha dieťaťu dodať pocit dôležitosti, zlepšuje psychiku. Veď nenadarmo sa pes používa pri canisterapii – terapii so psom, ktorá kladie dôraz na riešenie psychologických, citových a sociálnych problémov.
Ako si vybrať?
Psie plemeno je rozmanité, možnosti výberu sú rozsiahle. V prvom rade je potrebné si uvedomiť priestorové možnosti. Pes v paneláku by mal byť malý a nemal by mať potrebu voľného výbehu a viachodinového cvičenia. Inak sa utrápi a nebude mať z neho potešenie. Je jasné, že plemená ako doga, nemecký ovčiak, malamut, bernardín, labrador nepatria do bytu. Sú to veľké, pracovné psy, ktoré sú krásne, ale aj náročné na miesto a pohyb. Ak máte rodinný dom nemusíte hľadieť na veľkosť.
Ďalším kritériom pri výbere by mali byť vaše skúsenosti a povaha psa. Každé plemeno má svoje predpoklady, plusy aj zlozvyky, niektoré sú ťažšie vycvičiteľné, iné zvládnu aj začiatočníci. Možno máte konkrétnu predstavu o tom, aký by mal váš psík byť, ale radšej si overte, či na neho „máte“.
Ďalším podstatným faktorom je určite aj cena. Ku krížencovi prídete iba za cenu očkovania, pes s rodokmeňom vám poriadne odľahčí peňaženku. Pokiaľ nechcete vyhodiť za psa imanie, zavezte dieťa do útulku a nechajte si ho vybrať, ktoré prosiace očká sa mu najviac páčia. Pritom ho samozrejme jemne usmerňujte, aby si vybralo psa primeranej veľkosti a povahy. Pracovník útulku vám určite povie, čo je ktorý pes zač, možno vám aj niektorého odporučí. Títo ľudia svojich zverencov poznajú ako svoje topánky. Nie je pravdou, že najlepšie je šteniatko. Je pravda, že je to milučká, rozkošná guľka. Ale rátajte s tým, že dospelý pes vám nebude doma robiť mláčky, nepotrhá papuče, nepotrebuje až toľko pozornosti a hlavne zvládne základné povely.
Pokiaľ ste si psíka ešte nekupovali, požiadajte o radu buď veterinára alebo skúseného psíčkara. Aby ste si domov nepriniesli „zdochliaka“.
Prečo nie?
Neexistuje jednoduchší dôvod, prečo si kúpiť psa, ako ten, že to vaše dieťa chce a vy jednoducho kývnete a súhlasíte. Ale čo po 2-3 týždňoch, bude psík stále taký zaujímavý, akoby bol prvý deň. Bude to vaše dieťa baviť? Dokáže sa o neho starať? Má v sebe toľko zodpovednosti, že ho bude venčiť, kŕmiť, kúpať? Alebo to ostane na vás? Pokiaľ chcete psíka aj vy, tak to nevadí. Ale ak ho kupujete iba pre dieťa, zamyslite sa, či ho na konci prázdnin nezistíte, že psíka radšej nie. Je to živý tvor, nedá sa odložiť do krabice. Niektorí kreténi to riešia tak, že psa vyhodia z auta, uviažu pred obchodom, v lese... Psík trpí, má traumu, môže sa zraniť, zahynúť. Útulky sú plné chlpáčov so smutným príbehom.
Počítajte s tým, že malý psík nie je naučený na hygienu, nepočúva, chce sa stále hrať alebo spať. Nie je to hračka, vyžaduje si pozornosť, starostlivosť, potrebuje výcvik. Ak neviete, ako na to, je možné, že nakoniec bude pes šéfovať vám.
Ďalším proti je, že pes je na vás naviazaný a tam, kde nemôže ísť pes, nemôžete ísť ani vy. Určite nie všetci a na viac ako 4-12 hodín (podľa veku psa). Takže žiadna rodinná dovolenka pri mori a podobne. Stále musíte nájsť niekoho, kto sa vám o psíka postará. Psík ho musí poznať a aspoň trochu rešpektovať.
Každý pes prinesie do domácnosti aj chlpy a potrebu častého vysávania.
Pes ide do peňazí – náklady na kúpu, daň za psa, očkovanie a iná veterinárna starostlivosť, strava.
Rozhodnutie, či áno, alebo nie je na vás. Vy najlepšie poznáte svoje dieťa a vaše pomery doma, pokiaľ si nie ste istá, radšej počkajte, kúpte mu menej náročné zviera, ako rybičky, škrečok, zajac...
Autor: Alexandra Mešková