
Predtým, ako ju vytvorili Američania, používala sa už aj v starovekom Egypte, kde si ženy vkladali do vagíny napríklad kaučuk, kamenec, aleboorganické kyseliny. V krajinách západnej Európy sa začala využívať najmä preto, že zliberalizovanie zákonov, ako aj zmeny v spoločnosti viedli k nárastu interrupcií. Preto bolo nevyhnutné nájsť prijateľnú alternatívu.
Na Slovensko sa hormonálna antikoncepcia dostala v 80-tych rokoch, kedy ju užívali menej ako dve percentá žien. Dnes ju pred inými formami ochrany uprednostňuje 270 tisíc žien. V 90-tych rokoch na Slovensku vzrástol počet potratov a dôraz sa neprikladal ani sexuálnej výchove. Aj keď klesla pôrodnosť, percentuálne začal klesať aj počet vykonaných potratov. Veľmi potešiteľné napríklad je, že v rokoch 2001 až 2003 klesol počet interrupcií u tínedžeriek na trinásť percent. Pravidlom ale ostáva, že čím väčšie množstvo žien siahne po hormonálnej antikoncepcii, tým menej sa vykonáva potratov.
Antikoncepcia pre mužov sa stane skutočnosťou
Hormonálna antikoncepcia pre mužov sa možno už o niekoľko mesiacov stane skutočnosťou.
Tvrdia to vedci, ktorí sledovali 1 500 mužov z celého sveta. Antikoncepcia spôsobí, že muž sa stane na nejaký čas neplodný a úplnú plodnosť znova nadobudne po troch až štyroch mesiacoch. V súčasnosti môžu muži využívať iba dva typy antikoncepcie. Prvou je používanie prezervatívu, ktoré zároveň chráni pred prenosom pohlavných ochorení a druhou formou je vastektómia, teda preťatie a podviazanie oboch semenovodov. Muž tak ostane neplodný navždy. Tieto dve metódy ale nepostačujú požiadavkám dnešnej spoločnosti.
Mužská hormonálna antikoncepcia by mala fungovať na podobnej báze ako ženská. Zatiaľ čo ženská má zabrániť ovulácii, produkciu spermií môžu obmedziť hormóny androgén a
progestagén. Znamená to, že namiesto dvadsiatich miliónov spermií na milimeter kubický sa vytvoria iba tri milióny. Predpokladá sa však, že účinok antikoncepcie zabráni tvorbe
spermií úplne. Momentálne sa klinicky testujú dva prípravky. Jeden sa podáva injekčne a druhý by sa mal implantovať pod kožu.
Návrat plodnosti podporuje aj niekoľko faktorov. Jedným z nich je vek. Čím starší muž je, tým sa mu navracia plodnosť rýchlejšie.