
Kliešte sú prenášateľmi kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy
Kliešťová encefalitída
Je horúčkovité ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, následkom ktorého riskujeme dokonca vážne celoživotné následky i smrť, uviedol rakúsky expert. Vírus kliešťovej encefalitídy sa vyskytuje v prírodných ohniskách nákazy, kde prežíva v telách hlodavcov, vyššej zveri, dobytka, ale aj u psov a mačiek. Zákernosť ochorenia často spočíva v tom, že prebieha dvojfázovo.
Príznaky
Prvá fáza sa začína po inkubačnej dobe, ktorá môže trvať jeden až 28 dní po prisatí kliešťa. Priebeh je podobný chrípke. Pacienti si sťažujú na bolesti hlavy, vysoké teploty, bolesti v kĺboch a svaloch, problémy s trávením, či slabosť. Po niekoľkých dňoch až týždni sa infikovanému uľaví. Bezpríznakové obdobie trvá prevažne jeden až 20 dní.
Potom nastúpi druhá fáza, v ktorej sa príznaky opakujú, ale sú intenzívnejšie a navyše, vírusy po rozmnožení začínajú prenikať do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky. Vírus môže vyvolať zápal mozgových blán a zápal mozgu, ktorý sprevádza ochorenie takmer vždy, jeho intenzita je však rozdielna. Následky ochorenia vyžadujúceho niekoľkotýždňovú hospitalizáciu pretrvávajú niekedy týždne až mesiace, no niektorí sa nezbavia problémov už nikdy. Sprevádzať ich môžu bolesti hlavy, poruchy koncentrácie a koordinácie, vyčerpanosť, depresie, rôzne obrny. Tragicky sa končí jedno až dve percentá ochorení. Jedinou účinnou ochranou je preto včasné očkovanie.
Lymská Borelióza
Po infekcii spravidla dochádza ku kožnej reakcii vo forme rozširujúcej sa červenej škvrny, ktorá ale často sama od seba zmizne. Môže sa však objaviť aj rada vážnych príznakov, ktoré okrem kože postihujú predovšetkým nervový systém a kĺby. Normálne sa borelióza až po dlhšom saní krvi dostáva do tela so slinami kliešťa. Ak sa kliešť odstráni do 24 až 48 hodín, je infekcia skôr nepravdepodobná.
Ako bezpečne vybrať kliešťa
V žiadnom prípade kliešťa nepotierajte olejom, pretože vtedy sa dusiaci kliešť „vyvráti“ do tela napadnutého a spolu s obsahom jeho žalúdka môže do tela preniesť aj ochorenie. Kliešťa je najlepšie pinzetou chytiť za hlavičku a vykývať ho z jednej strany na druhú von, alebo ho vyberte otáčaním.
Pri pobyte v prírode sa nezabudnite voči týmto nebezpečným tvorom chrániť. Používajte repelent, ktorý odpudzuje kliešte. Oblečte si dlhé nohavice a vyhýbajte sa sedeniu v tráve. Po prechádzke sa nezabudnite dokonale prezrieť.
Autor: kf