
Názov mobbing je odvodený z anglického „to mob“, čo znamená napadnúť.
Môže sa prejavovať nasledovnými znakmi:
-vyčleňovanie z kolektívu
-prideľovanie najhorších úloh
-ignorovanie
-miznutie pracovných podkladov
-ironické poznámky o výzore a schopnostiach
-upieranie dôležitých firemných informácií
-neustála kritika a výčitky
-ohováranie u kolegov i u šéfa
-človek je obetným baránkom vždy, keď sa niečo nepodarí
Na začiatku môže mobbing vyzerať ako nedorozumenie. Obeť sa nechce urážať len tak pre nič za nič. Útoky sa ale časom môžu začať stupňovať. Neustále narážky časom môžu narásť do veľmi nepríjemnej situácie, obeť mobbingu trpí vnútorným nepokojom, má psychické i fyzické problémy (nespavosť, bolesti hlavy...), bojí sa ísť do práce, klesá jej výkonnosť.
Mobbing je systematické a dlhšie trvajúce šikanovanie zo strany spolupracovníkov, ak šikanuje šef podriadených, hovoríme o tzv.bossingu.
Najčastejšie obete mobbingu
Obzvlášť ohrozené sú nasledovné kategórie ľudí:
-nápadný človek (ľudia, ktorí sa nejakým spôsobom odlišujú od teamu, napr.človek s telesnou chybou, slobodná matka...)
-úspešný človek (úspech vyvoláva závisť kolegov)
-nový pracovník (najmä ak má vyššie vzdelanie, ako kolega na podobnej pracovnej pozícii)
Ako sa brániť
Najlepšou cestou je mobbingu predchádzať. V pracovnom teame je treba nájsť si spojencov (tzv.kryť si chrbát), ktorí vás podporia, keby vás niekto napádal. Osamotený človek sa pravdepodobnejšie stane terčom útoku.
Ak sa psychický nátlak na seba snažíte zo začiatku prehliadať, pretože nechcete vyvolávať na pracovisku konflikty, dávate tým agresorovi najavo, že si môže dovoliť v budúcnosti ešte viac. Je treba rázne dať agresorovi na známosť, že ak sa situácia bude ešte opakovať, obrátite sa kompetentné vyššie miesta.
Ak ste sám svedkom šikanovania iného kolegu, nevypláca sa strkať hlavu do piesku a tváriť sa, že sa nič nedeje. Pretože môžete to byť práve vy, kto bude ďalší na rade, keď obeť z pracovného teamu kvôli šikane odíde inam.
Autor: Monika Rolková