
Stále viac žien trpí jedným z najčastejších gynekologických ochorení – endometriózou. Chronická choroba, kvôli ktorej sa kúsky sliznice maternice dostanú mimo dutinu maternice, postihuje podľa odhadov 40 až 60 % žien v reproduktívnom veku. Nie však vo všetkých prípadoch lekári chorobu, ktorú sprevádzajú silné bolesti a môže viesť až k neplodnosti, rozoznajú, povedal prednosta gynekologicko-pôrodnicej kliniky Fakultnej nemocnice v Brne. Na zvyšovanie počtu chorých majú vplyv aj zdokonaľujúce sa vyšetrovacie metódy, ktoré umožňujú chorobu častejšie odhaliť. „Z veľkej miery má ale vplyv na chorobu spôsob života vo vyspelých krajinách,“ zdôraznil Dr. Ventruba. Podľa neho ide o typickú civilizačnú chorobu.
Ženský organizmus je oveľa viac vystavený vplyvu estrogénov, hormónov, ktoré vedú k rastu sliznice maternice. Znižuje sa veková hranica, kedy u žien začína menštruácia a celé reprodukčné obdobie sa predlžuje. Zároveň ženy menej často rodia a skracuje sa taktiež doba kojenia, ktorá chráni pred vznikom a rozvojom týchto chorôb, vysvetlil Ventruba.
Najčastejšie sa endometrióza vytvára na jednotlivých pohlavných orgánoch, môže ale postihnúť aj močový mechúr, črevá, ľadviny či pľúca. Spoločnými príznakmi sú nádorovité zdureniny postihnutého orgánu, cyklicky sa opakujúca intenzívna bolesť dva až tri dni pred začiatkom menštruácie a nepravidelné bolesti medzi nimi.
Liečbe choroby sa už viac ako 20 rokov venujú odborníci v špecializovanom centre v Brne. Metódy liečby sú teraz dvojaké. Pri chirurgickom zákroku sa odstráni čo najväčšie množstvo ložísk ochorenia a prípadných zrastov v brušnej dutine. Veľký posun nastal hlavne pri hormonálnej liečbe. „Zatiaľ čo pred 20 rokmi museli ženy denne jesť aj niekoľko rôznych tabliet, dnes je možno lieky aplikovať raz za tri mesiace,“ doplnil Ventruba.