
Na slovenskom trhu sa v posledných rokoch rozrástla ponuka preparátov, ktoré majú mužom pomôcť odstrániť erektilnú dysfunkciu. O mnohých z nich výrobcovia tvrdia, že sú vyrobené na prírodnej báze, obsahujú iba neškodné zložky a nemôžu privodiť žiadne vedľajšie účinky. V skutočnosti však ide často o liečivá typu placebo, ktoré nemajú takmer žiadny, alebo veľmi minimálny efekt. Väčšina z nich zaručuje energiu, silu a výdrž. Okrem toho majú upravovať sexuálne funkcie, počet a mobilitu spermií. Takmer všetky z prípravkov tohto charakteru majú podporiť libido a kvalitu sexuálneho života partnerov.
V skutočnosti však často nie je známe, aké zložky a v akom množstve tieto pseudolieky obsahujú. Medzi najčastejšie skloňované zložky obsiahnuté v doplnkoch stravy patria L-Arginín, Žeň-šeň, Krpčiarka šípovitá, Ginko dvojlaločné, známe aj ako Ginko biloba, ale napríklad aj list maliny, či cesnak. Ich účinky sú ale v liečivách a liekoch často sporné.
Pred tým, ako sa liek dostane do predaja a môže sa začať vydávať na lekársky predpis, musí sa klinicky testovať. Doplnky na podporu erekcie deklarované ako prírodné však nebývajú súčasťou žiadnych relevantných štúdií ani testovania. Preto nemajú ambíciu a ani možnosť dostať sa na zoznam hodnoverných liekov akceptovaných lekárskou obcou.
L-Arginín je napríklad aminokyselina, ktorá sa bežne vyskytuje v množstve potravín, ako napríklad v mäse, múke, či čokoláde. V množstvách, v ktorých sa vyskytuje v potravinových doplnkoch, teda asi 0,5 až 5 gramov na deň, nemá žiadny dokázateľný vplyv na erektilnú dysfunkciu.
Žen-šeň je zasa látka, ktorá sa odpradávna používala v Ázií aj na americkom kontinente. Na trh sa častejšie dostáva Žen-šeň druhu Panax quinquefolium, pochádzajúci z Ameriky, ktorého účinky nie sú s ázijským Žen-šeňom (Panax ginseng) porovnateľné. Koreň ázijskej odrody totiž obsahuje ginsenozidy, ktoré stimulujú centrálnu nervovú sústavu, ale majú aj mierny kardiotonický účinok. Pozitívny vplyv na sexuálne funkcie sa však nikdy vo veľkých štúdiách nepreukázal. Menšie štúdie naznačujú efekt pri dlhodobom užívaní vysokých dávok. Americkí indiáni zasa zvykli Žen-šeň - Panax quinquefolium užívať pri znižovaní teploty, zmierňovaní menštruačných bolestí, alebo tlmení krvácania.
Najznámejšia zložka je pravdepodobne Ginko dvojlaločné, ktoré sa používa aj v registrovaných liekoch na liečbu demencie, porúch periférneho prekrvenia, či duševnej výkonnosti. Pozabúda sa však na jeho nežiaduce účinky, medzi ktoré patrí napríklad hnačka, nevoľnosť, alergické reakcie, bolesť hlavy, retrosternálna bolesť, alebo hypotenzia. Jeho efekt na erektilnú dysfunkciu však nebol nikdy potvrdený. Odborníci upozorňujú na fakt, že porucha erekcie má vždy psychogénnu zložku.