Petra Kernová a jej nevlastné deti Kubko a Zuzka. Ich vzťah prešiel za tri roky spoločného života mnohými zmenami, skúškami a zážitkami a dnes je podľa Petriných slov dobrý. Deti uznávajú, že Petra vie byť veselá, akčná a je s ňou zábava. Svedčí o tom aj fotografia z minulého roka, keď spolu každý piatok večer sledovali SuperStar. "Vždy sme si pripravili party s popcornom a inými dobrotami. Každý z nás mal obľúbenca, za ktorého sa preobliekol, a potom sme medzi sebou súťažili," spomína Petra. S malou Zuzkou (počas dovolenky v Taliansku) pózuje aj na titulnej fotografii Víkendu. FOTO - ONDREJ KRÁLIK |
Pri slove macocha sa asi každému vybaví zlá žena z rozprávky, ktorá týra nevlastné deti. V reálnom živote to však také zlé nemusí byť, hoci mýtus o zlých macochách stále pretrváva. A pritom je ich stále viac. Veď detí, ktoré žijú v netradične ponímanej rodine, len s jedným z rodičov a jeho novým partnerom, stále pribúda. Ak je ním žena, otvára sa jej priestor pre úlohu novej mamy. A že to nie je vždy ľahké, potvrdí každá jedna, čo sa o to pokúša.Vo Francúzsku nedávno asi tristo nevlastných matiek vytvorilo dokonca klub, pomocou ktorého chcú bojovať proti zakoreneným mýtom o macochách. Chcú si aj navzájom radiť, ako nadviazať čo najlepšie vzťahy s deťmi svojho partnera. Podľa nich je totiž načase zmeniť obraz, ktorý panuje o macochách už celé generácie.
Podľa psychologičky Catherine Audibertovej takéto ženy nikdy nevedia, aké miesto majú v novej rodine zaujať. Postupujú dopredu tápavo, čakajú na najmenšiu známku povzbudenia či náklonnosti nevlastných detí. Hovoria, že všetko sa môže použiť proti nim. Keď sa chcú angažovať, vždy počujú, že sú len nevlastné matky, a keď niečo nerobia, sú zase macochy. Najobávanejšou vetou pre macochy vraj je: "Ty mi nemáš čo hovoriť, ty nie si moja mama."
A určite všetky poteší, keď si v zajtrajší Deň matiek nevlastné deti spomenú na ne rovnako ako na vlastné mamy.