
Už od čias starovekých miest Atén a Ríma až po dnešné dni má v ľudskom spoločenstve svoje pevné miesto Deň matiek. Nemal charakter verejnosťou oslavujúci fenomén materstva, skôr bol súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.
V novodobej histórii ľudstva sa do povedomia dostal tento sviatok na prelome 19. a 20. storočia. Podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej, a prakticky aj všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že vtedajší americký prezident Woodrow Wilson tento sviatok v roku 1914 posvätil zákonom. Dal mu aj pevný dátum, a tým je každoročne druhá májová nedeľa.
Iné oslavy dňa matiek sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, v Argentíne až v septembri. Na Európsku pôdu sa oslavy dostali prostredníctvom Švajčiarok v roku 1917. Súčasné oslavy si z kontinentu pripomínajú iba v Španielsku a Portugalsku až v decembri. Napriek všemožným snahám feministických organizácií sa na svet predieral aj záujem osláviť každoročne Deň otcov. Aj ten sa zrodil na pôde USA na oslavu hrdinstva vojaka Občianskej vojny Williama Smarta. Napriek tomu, že sa prezident Calvin Coolidge snažil v roku 1924 zákonom podporiť sviatok, na jeho uznanie muži čakali, až keď v kresle prezidenta zasadol Lyndon B. Johnson v roku 1966. Ten podpísal proklamáciu o sviatku a určil deň oslavy na tretiu nedeľu v júni. Voľno na oslavy však dostali Američania až v roku 1974 od prezidenta Richarda Nixona.
Sviatok hlavy rodiny nie je americký výmysel, o jeho odozvách sa dozvedáme aj zo stredovekých listín z územia dnešného Nemecka alebo Rakúska, keď sa na počesť otcov konali celé procesie. Od roku 1700 bol sviatok ponímaný skôr ako hold statusu rodiny, v novoveku je to už skôr raritný dôvod na pánsku slávnosť priateľov. V susednom Rakúsku je Deň otcov ešte stále v znamení dôstojnej oslavy sprevádzanej aj nevyhnutnými pohľadnicami a špeciálne upravenými darčekmi. Okrem nemecky hovoriacich krajín tak Deň otcov stratil na starom kontinente na prelome nového tisícročia svoj medzinárodný punc.